1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zadbaj o skórę wrażliwą

123rf.com
123rf.com
Twoja twarz często szczypie, piecze, jest zaczerwieniona? Najpewniej, podobnie jak większość kobiet, masz skórę wrażliwą. Dowiedz się, jak ją pielęgnować, których kosmetyków unikać, a także co robić żeby nie sprowokować naczynek.

Skóra wrażliwa ma osłabioną barierę ochronną, przez co staje się cienka, odwodniona i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Jest wiele elementów, które się do tego przyczyniają. To głównie: zanieczyszczenia powietrza (dwutlenek węgla, toksyny, dym papierosowy), konserwanty znajdujące się w jedzeniu, klimatyzacja i promieniowanie UV.

W rezultacie problem dotyczy nawet 6 na 10 kobiet.

Czynniki zaostrzające wrażliwość skóry:

  • typ skóry (sucha jest bardziej podatna na podrażnienia),
  • czynniki psychologiczne (stres, zmęczenie),
  • predyspozycje do alergii,
  • czynniki hormonalne,
  • zmiany temperatury (zimno, gorąco, klimatyzacja),
  • nadmierne opalanie się bez filtrów,
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe (alkohol, pikantne potrawy, papierosy, kawa).
- O tym że mamy skórę wrażliwą dowiadujemy się najczęściej jako nastolatki, ale trzeba pamiętać, że ten problem może dotknąć każdego, nawet osobę dorosłą, która wcześniej nie miała problemów. Wpływa na to stres, choroby, nieodpowiedni styl życia - mówidr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu. Jak dbać o taką skórę?

Unikaj słońca, również zimą

Promieniowane słoneczne powoduje uszkodzenia każdego rodzaju skóry, dlatego osoby ze skórą wrażliwą powinny zachować szczególną ostrożność. Najbardziej szkodliwe są przenikające głębokich warstw skóry promienie UVA przyspieszające starzenie i powodujące późne odczyny posłoneczne, natomiast promienie UVB, powodują odczyn natychmiastowy w postaci oparzenia.

Stosowanie preparatów z filtrem chroni skórę, zapobiega procesom fotostarzenia i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów. Idealny preparat oznaczony jest symbolem SPF 50+ - mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu.

Do czynników zaostrzających podrażnienia skóry należą również zmiany temperatury, dlatego osoby uskarżające się na taki problem powinny zrezygnować z odwiedzania sauny i solarium.

Uważaj na naczynka

Skóra wrażliwa jest podatna na powstawanie poszerzonych naczyń - na twarzy, głównie w okolicy nosa, pojawiają się niewielkie, popękane naczynia krwionośne, popularnie nazywane ,,pajączkami”. Czasami przybierają postać rozlanego rumienia, związanego często z nadwrażliwością skóry na składniki kosmetyków, obecnością zmian zapalnych lub nietolerancją słońca. Jak nie dać się naczynkom?

- Postępowanie profilaktyczne opiera się na stosowaniu kremów z filtrami o odpowiednim faktorze SPF oraz dermokosmetyków do skóry naczyniowej. Właściwe nawyki pielęgnacyjne pozwalają spowolnić nieco proces poszerzania naczyń. Jeśli problem zaczyna być widoczny, niezbędna jest konsultacja u dermatologa, który zaproponuje odpowiedni zabieg - mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu.

Mądry wybór kosmetyków

Przy skórze wrażliwej należy wybierać kosmetyki o ograniczonej liczbie składników - im ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo podrażnienia i zachodzenia interakcji pomiędzy poszczególnymi składnikami. Warto wybierać produkty oparte na wodzie termalnej, a także zawierające składniki łagodzące, takie jak: neurosensyna, alantoina i kwasy tłuszczowe.

Podstawowym błędem jest sugerowanie się reklamami i opinią znajomych. Niektórzy korzystają z preparatów, które zawierają tylko naturalne składniki, cieszą się że zachowują się zgodnie z naturą, a nie wiedzą, że są na nie uwrażliwieni, przez co potęgują problem. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować wybór ze specjalistą – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu.

Zabiegi na cenzurowanym

Ekspert zauważa, że osoba ze skórą wrażliwą musi pamiętać o poinformowaniu kosmetologa o swoim problemie, który w razie potrzeby przed dobraniem zabiegów najpierw skonsultuje się z lekarzem dermatologiem: - Warto przy tym pamiętać, że dobry specjalista diagnozuje stan skóry, a dopiero później oferuje leczenie za pomocą leków i indywidualnie dobranych zabiegów - mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w DermaMed we Wrocławiu.

Mając skórę wrażliwą, należy uważać na peelingi chemiczne i zabiegi złuszczające (na przykład peeling na bazie kwasu trójchlorooctowego (TCA),Cosmelan, czy Dermamelan), które należy wykonywać jedynie po konsultacji medycznej.

„Wrażliwcom” często pomaga mezoterapia na bazie kwasu hialuronowego, aminokwasów, witamin i rutyny, które poprawiają koloryt, nawilżają i uszczelniają naczynia krwionośne. Dobrą alternatywą są zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Zaawansowanych technologie laserowe, sprawdzających się w zwalczaniu naczynek i przebarwień również nie są przeciwwskazane, ale należy skonsultować się ze specjalistą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze