Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
15 października 2015 in Zdrowie by redakcja

Zadbaj o zdrowy sen

Zmiana czasu na zimowy daje nam symboliczną dodatkową godzinę na sen. Jak zadbać o dobry sen przez cały rok?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Spokojny nieprzerwany sen jest niezwykle ważny dla ludzkiego zdrowia i komfortu życia. Ma dobroczynny wpływ na nasz stan psychiczny i fizyczny, stymuluje ważne procesy zachodzące w naszym organizmie, a szczególnie w mózgu. Jeśli procesy te są zakłócane wówczas może prowadzić to do osłabienia naszych zdolności koncentracji i reakcji.

Według badania „Barometr Zdrowych Domów” Europejczycy, w tym również Polacy, uważają, że sen jest niezbędny by cieszyć się dobrym zdrowiem. Znajduje się on na czele listy czynników wpływających na zdrowy styl życia. Co ciekawe 79 proc. Polaków sypia codziennie w zupełnej ciemności. To znacznie więcej niż w wielu innych krajach europejskich. W Niemczech i we Włoszech tylko nieco ponad 60 proc. populacji sypia w kompletnej ciemności każdej nocy.

Z badania wynika, że brakuje silnego związku pomiędzy docenianiem dobrego snu w nocy a wietrzeniem domu, a przecież dostęp do świeżego powietrza to oprócz zaciemnienia kolejny ważny czynnik wpływający na jakość snu. Problem jest najbardziej widoczny zimą, gdy niemal co piąty Europejczyk, który uznaje dobry sen za bardzo ważny dla zdrowia nie wietrzy domu nawet raz dziennie.

Zaciemnienie

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na spokojny sen w nocy jest brak światła w pomieszczeniu, w którym śpimy. W kręgach naukowych mówi się nawet o „zdrowej ciemności”, gdyż wspomaga ona wytwarzanie hormonów snu przez organizm. Wczesne wschody słońca, jaskrawe światła uliczne, blask księżyca w pełni – w takich warunkach zasypianie może być trudne, nawet jeśli jest się mocno zmęczonym. „Rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zaciemniających, które gwarantują całkowite zaciemnienie wnętrza bez względu na porę dnia. Są idealne do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła”, mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Ważna jest także funkcja dekoracyjna. Dzięki bogatej palecie wzorów i kolorów roletę można dopasować do indywidualnych gustów. Odgrywa to szczególną rolę w pokoju dziecka – roleta z motywem ulubionych bohaterów z bajki wpłynie pozytywnie na zasypianie. Na rynku dostępne są również rolety zaciemniająco-plisowane łączące w jednym produkcie dwie przydatne funkcje – zaciemnienia o dowolnej porze dnia oraz kontroli światła przez cały dzień.

Dostęp do świeżego powietrza

Jakość powietrza w domu ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, koncentrację i również sen. Najprostszym sposobem zadbania o dobrą jakość powietrza jest wietrzenie pomieszczeń poprzez okna, o czym często zapominamy w okresie zimowym. Zimą, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, najlepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej, na przykład dwa razy dziennie przez 5 minut zamiast raz dziennie przez 10 minut. „Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia najlepiej jest połączyć wentylację pasywną, poprzez klapy wentylacyjne tzw. nawiewniki w oknach, z aktywną polegającą na wietrzeniu pomieszczeń 2-4 razy dziennie”, dodaje architekt.

* Badanie przeprowadzone w październiku 2014 roku na zlecenie Grupy VELUX przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców z 14 krajów europejskich, mat.pras


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI