Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
6 lutego 2015 in Zdrowie by Agata Domańska

Niezbędne badania w roku

Pośród wielu obietnic na początku roku dobrze, żeby znalazły się też te dotyczące ciała i dobrej kondycji. Nie wymagają dużego wysiłku, a mogą uratować życie albo znacznie je wydłużyć.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pewnie nieraz zdarzyło ci się na początku roku notować w kalendarzu: „schudnę, nauczę się czegoś nowego, zapiszę się na jogę, będę codziennie mówić mężowi, że go kocham, częściej chodzić do teatru…”. Wszystkie te zmiany warte są tego, by wprowadzić je w życie. Ale aby móc chodzić do teatru i powtarzać bliskim, że ich kochasz, musisz zadbać o zdrowie. Oto lista zdrowotnych obietnic, których w nowym roku powinna dotrzymać każda z nas.

1. Już na początku roku zrobię badanie cytologiczne

Na badanie cytologiczne zgłasza się co roku mniej niż jedna trzecia Polek. I to pomimo faktu, że raz na trzy lata cytologia przysługuje każdej z nas bezpłatnie. Efekt? – Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór atakujący kobiety przed 45. rokiem życia. Liczba zachorowań zaczyna rosnąć już wśród 25–29-latek! – mówi Monika Antepowicz, ginekolog i położnik.

Dlaczego się więc nie badamy? Bo nie wierzymy, że nas to spotka, odkładamy „na jutro”. Ale kobiety silne, młode, optymistyczne i bez obciążeń genetycznych rak też atakuje. A cytologia umożliwia wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, pozwalającym na jej całkowite i łatwe wyleczenie.

– Pierwsze badanie należy wykonać najpóźniej trzy lata od pierwszego stosunku – mówi dr Antepowicz. – Potem co rok przez trzy kolejne lata i jeśli wyniki cytologii są dobre oraz mamy stałego partnera, możemy ją robić raz na trzy lata. Jeśli zmieniamy partnerów – lepiej się badać co roku. Wybierajmy jednak nowoczesne badanie, tzw. cytologię jednowarstwową albo na płynnym podłożu (to dwie nazwy tej samej metody) – kosztuje tyle samo, a jest zdecydowanie bardziej dokładna – radzi ginekolog.

2. Co miesiąc będę kontrolować piersi

Naprawdę w kwestii zdrowia dużo zależy od nas samych. Także wczesne wykrycie raka piersi. Jeśli regularnie badamy swoje piersi, uczymy się ich kształtu i budowy, ich konsystencji i struktury – wtedy mamy szansę wykryć potencjalny guzek, zanim przekroczy wielkość kilku milimetrów. Kobiety, które badają piersi nieregularnie, mają szansę wykryć guzki o wielkości 1 cm, a częściej

2 cm – czyli znacznie większe. Tymczasem im guzek mniejszy i szybciej wykryty, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Instruktaż badania piersi znajdziesz w Internecie (np. na www.rakpiersi.pl). Najlepiej przeprowadzać je 2–3 dni po miesiączce, pod prysznicem, bo na namydlonych piersiach łatwiej przesuwać dłonią i lepiej wyczuwa się ewentualne nierówności. I pamiętajmy: – Większość zmian ma charakter łagodny, więc nie ma co wpadać w panikę, jeśli coś znajdziemy. Ale jeśli wyczujemy coś niepokojącego, najlepiej skonsultować się z lekarzem – radzi dr Antepowicz.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI