Niezbędne badania w roku

fot.123rf

Pośród wielu obietnic na początku roku dobrze, żeby znalazły się też te dotyczące ciała i dobrej kondycji. Nie wymagają dużego wysiłku, a mogą uratować życie albo znacznie je wydłużyć.
Pewnie nieraz zdarzyło ci się na początku roku notować w kalendarzu: „schudnę, nauczę się czegoś nowego, zapiszę się na jogę, będę codziennie mówić mężowi, że go kocham, częściej chodzić do teatru…”. Wszystkie te zmiany warte są tego, by wprowadzić je w życie. Ale aby móc chodzić do teatru i powtarzać bliskim, że ich kochasz, musisz zadbać o zdrowie. Oto lista zdrowotnych obietnic, których w nowym roku powinna dotrzymać każda z nas.

reklama

1. Już na początku roku zrobię badanie cytologiczne

Na badanie cytologiczne zgłasza się co roku mniej niż jedna trzecia Polek. I to pomimo faktu, że raz na trzy lata cytologia przysługuje każdej z nas bezpłatnie. Efekt? – Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór atakujący kobiety przed 45. rokiem życia. Liczba zachorowań zaczyna rosnąć już wśród 25–29-latek! – mówi Monika Antepowicz, ginekolog i położnik.

Dlaczego się więc nie badamy? Bo nie wierzymy, że nas to spotka, odkładamy „na jutro”. Ale kobiety silne, młode, optymistyczne i bez obciążeń genetycznych rak też atakuje. A cytologia umożliwia wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, pozwalającym na jej całkowite i łatwe wyleczenie.

– Pierwsze badanie należy wykonać najpóźniej trzy lata od pierwszego stosunku – mówi dr Antepowicz. – Potem co rok przez trzy kolejne lata i jeśli wyniki cytologii są dobre oraz mamy stałego partnera, możemy ją robić raz na trzy lata. Jeśli zmieniamy partnerów – lepiej się badać co roku. Wybierajmy jednak nowoczesne badanie, tzw. cytologię jednowarstwową albo na płynnym podłożu (to dwie nazwy tej samej metody) – kosztuje tyle samo, a jest zdecydowanie bardziej dokładna – radzi ginekolog.

2. Co miesiąc będę kontrolować piersi

Naprawdę w kwestii zdrowia dużo zależy od nas samych. Także wczesne wykrycie raka piersi. Jeśli regularnie badamy swoje piersi, uczymy się ich kształtu i budowy, ich konsystencji i struktury – wtedy mamy szansę wykryć potencjalny guzek, zanim przekroczy wielkość kilku milimetrów. Kobiety, które badają piersi nieregularnie, mają szansę wykryć guzki o wielkości 1 cm, a częściej

2 cm – czyli znacznie większe. Tymczasem im guzek mniejszy i szybciej wykryty, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Instruktaż badania piersi znajdziesz w Internecie (np. na www.rakpiersi.pl). Najlepiej przeprowadzać je 2–3 dni po miesiączce, pod prysznicem, bo na namydlonych piersiach łatwiej przesuwać dłonią i lepiej wyczuwa się ewentualne nierówności. I pamiętajmy: – Większość zmian ma charakter łagodny, więc nie ma co wpadać w panikę, jeśli coś znajdziemy. Ale jeśli wyczujemy coś niepokojącego, najlepiej skonsultować się z lekarzem – radzi dr Antepowicz.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »