1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zapalenie gardła – jesienna zmora Polaków

Drapanie, swędzenie i zaczerwienienie gardła, ból podczas przełykania i mówienia – to pierwsze objawy świadczące o zapaleniu gardła. W okresie jesienno-zimowym zachorowalność na tę przypadłość jest wzmożona, jednak odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala szybko i skutecznie uporać się z dolegliwościami.

Czym jest zapalenie gardła?

Zapalenie gardła to stan zapalny błony śluzowej gardła oraz migdałków, o pochodzeniu bakteryjnym (angina) lub wirusowym. Istnieje wiele preparatów szybko rozprawiających się z infekcjami gardła, jednak kluczową kwestią jest ustalenie etiologii choroby. Leki na bakteryjne zapalenie gardła nie pomogą w wyleczeniu infekcji o charakterze wirusowym i odwrotnie.

Jak odróżnić wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła?

Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie wymazu z gardła, jednak niewielu pacjentów korzysta z takiej możliwości. Na pozór objawy są takie same, istnieją jednak symptomy, które pozwalają ustalić, czy ból gardła wywołały wirusy czy bakterie. Objawy zapalenia gardła to najczęściej:

  • ból i trudności przy przełykaniu;
  • uczucie suchości w gardle;
  • uczucie bólu i pieczenia w gardle;
  • zaczerwienienie błon śluzowych jamy ustnej i towarzyszący im obrzęk;
  • trudności w mówieniu lub czasowa utrata głosu, chrypa.
Zapalenie gardła o etiologii bakteryjnej, czyli popularna angina, wywoływane jest najczęściej przez bakterie zwane paciorkowcami (grupy A, C lub G), ale może być również skutkiem działania bakterii mycoplasma lub chlamydia. W przypadku zakażenia bakteriami objawy występują gwałtownie i zwykle są mocno nasilone.

Oprócz wymienionych symptomów, charakterystyczne dla anginy są: powiększenie tzw. gardłowego pierścienia Waldereya (czyli migdałka gardłowego, językowego, migdałków trąbkowych i podniebiennych), biały nalot na migdałkach, wysięk ropny, opuchnięte i drażliwe węzły chłonne, wysoka gorączka, mdłości, ból i zawroty głowy, ból ucha, ogólne osłabienie i bolesność całego ciała. Ze względu na możliwe bóle brzucha, mdłości i trudności w przełykaniu, bakteryjnemu zapaleniu gardła nierzadko towarzyszy brak łaknienia.

Zapalenie gardła pochodzenia wirusowego występuje znacznie częściej – u dzieci w wieku przedszkolnym jest właściwie powszechne. Z uwagi na charakterystyczną budowę gardła, jest ono narażone na wiele drobnoustrojów, wirusów i bakterii. To tutaj krzyżuje się układ oddechowy i pokarmowy, stąd łatwo o infekcję. Inaczej, niż w przypadku bakteryjnej infekcji, objawy postępują stopniowo i najczęściej obejmują także zapalenie górnych dróg oddechowych. Wirusowe zapalenie gardła zwykle wywołują adenowirusy oraz rynowirusy, ale bywa ono również powodowane wirusem grypy.

Poza wymienionymi powyżej symptomami, do charakterystycznych objawów wirusowej infekcji gardła należą: niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy, nieżyt górnych dróg oddechowych, katar, kaszel, możliwe osłabienie i dreszcze.

Leczenie

Zarówno przy infekcjach bakteryjnych, jak i wirusowych, możemy samodzielnie wprowadzić leczenie objawowe. Doraźnie stosujemy płukanki do gardła, tabletki na gardło oraz spraye. Doskonale sprawdzą się preparaty na bazie benzydaminy, o działaniu łagodzącym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antyseptycznym. Jednym z najbardziej popularnych specyfików jest Tantum Verde, który można przyjmować w różnych formach. Więcej na jego temat przeczytacie tutaj: .

W przypadku wirusowego zapalenia gardła istotą kuracji jest właściwe leczenie objawowe. Dobre rezultaty przynosi stosowanie tabletek na gardło, leków wspomagających odporność, leków przeciwbólowych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do jakich zaliczamy paracetamol czy ibuprofen. Pozytywne rezultaty przynosi także włączenie preparatów przeciwwirusowych, np. na bazie inozyny, ponieważ poprzez wspomaganie produkcji substancji zwalczających infekcje, skracają czas trwania choroby. Dla dzieci optymalnym rozwiązaniem są dostępne w aptekach lizaki na gardło.

Gdy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, najczęściej chorobę zwalczamy zarówno objawowo, jak i przyczynowo. Przy zwalczaniu przyczyn bakteryjnego zapalenia gardła na ogół niezbędny jest antybiotyk. Najskuteczniejsze są preparaty na bazie penicyliny, amoksycyliny oraz azytromycyny.

Jak uchronić się przed zapaleniem gardła?

Bakterie i wirusy odpowiedzialne za zapalenie gardła są niezwykle podatne na przenoszenie drogą kropelkową oraz w kontakcie bezpośrednim. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy koncentrować się na przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: częstym myciu rąk, zasłanianiu ust przy kichaniu i kaszlu oraz nie dzieleniu się przedmiotami higieny osobistej (np. ręcznik). Warto pamiętać, że najistotniejsza w walce z chorobą jest kondycja organizmu. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta oraz hartowanie ciała pozwoli nie tylko unikać infekcji, ale w przypadku zachorowania – znacznie szybciej je zwalczać. Oczywiście wszystkie przypadki dłużej utrzymujących się objawów należy każdorazowo konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze