Zasady skutecznego odchudzania

123rf.com

Jak wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego aż 63% mężczyzn i 46% kobiet w
Polsce cierpi na nadwagę. Nic więc dziwnego, że lista popularnych diet się wydłuża. Zamiast bezkrytycznie stosować jeden z tych magicznie odchudzających jadłospisów, warto zadać sobie pytanie, czy to rzeczywiście skuteczny sposób, żeby bezpiecznie schudnąć.

Na stronach poświęconych odchudzaniu można znaleźć kilkadziesiąt przeróżnych diet: ryżową, turbo, koktajlową, witaminową, Wall Street, ziemniaczaną, zdrową wodną, cebulową, rodzinną, dla „gruszki”, ostatniej szansy… Choć ich autorzy gwarantują bezpieczną utratę wagi, to ryzyko gwałtownego odchudzania bez nadzoru specjalisty, możemy doprowadzić do problemów zdrowotnych.

reklama

– Często wydaje nam się, że dieta odchudzająca to prosta sprawa i sami możemy ją zaplanować. Nic bardziej mylnego. Gdy decydujemy się odchudzać na własną rękę i stosujemy dietę, która nie jest dobrana do naszej przemiany materii czy stylu życia, jesteśmy narażeni między innymi na osłabienie organizmu, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, niedobory witamin i cennych składników mineralnych oraz przede wszystkim spowolnienie metabolizmu. Zbyt drastyczna dieta może jednak prowadzić również do poważniejszych problemów, na przykład niedokrwistości, zaburzeń rytmu serca, zaparć, nadmiernego obciążenia wątroby i nerek. U kobiet często jest też przyczyną zaburzenia regularności cyklu miesięcznego – ostrzega dr Monika Molenda-Dąbrowska, dietetyk ze szpitala Medicover.

Jakie jeszcze ryzyko niesie nieodpowiednia dieta?

– Badania pokazują, że aż 98 na 100 osób, które próbują schudnąć na własną rękę za pomocą znalezionych w internecie diet, ponownie przybiera na wadze i to z nawiązką – mówi dietetyk.

Dlaczego efekt jo-jo występuje tak często? Ponieważ podczas odchudzania metabolizm zwalnia, gdyż nie musi już spalać tak wielu kalorii jak kiedyś. Niestety często po zakończeniu kuracji odchudzającej dawne przyzwyczajenia biorą górę i kilogramów znowu przybywa.

Szczególnie trudno jest więc skutecznie odchudzać się osobom otyłym i tym, które zmagają się również z jej tak zwanymi chorobami współistniejącymi – cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobami metabolicznymi. Jak tłumaczy dr Monika Molenda-Dąbrowska, „u niektórych pacjentów diety po prostu nie działają. Powody takiej sytuacji są różne – winne mogą być inne schorzenia, ale też przykładowo metabolizm rozregulowany chociażby przez wcześniejsze lekkomyślne stosowanie różnych cudownych diet”. W przypadku osób o wysokim BMI, które mimo stosowania diety, nie są w stanie schudnąć, pomocne mogą okazać się metody chirurgiczne, takie jak na przykład balon Orbera, sleeve resekcja bądź też by-passy.

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, że utrzymanie niższej wagi zależy w ogromnej mierze od nas samych. Powrót do starych nawyków żywieniowych i dawnego stylu życia to nie tylko gwarantowany efekt jo-jo, ale też ryzyko dla zdrowia.

na podst.mat.pras.