Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
24 czerwca 2016 in Zdrowie by redakcja

Zdrowa dieta dla sportowców

Osoby prowadzące aktywny styl życia dużą wagę przywiązują do zbilansowanej diety oraz wysiłku fizycznego. Okazuje się jednak, że nawet zdrowa żywność może stać się źródłem problemów, jeśli spożywa się produkty alergizujące. Dysfunkcje przewodu pokarmowego znacząco wpływają na samopoczucie oraz na formę fizyczną i wydolność organizmu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Aktywność fizyczna powoduje zmiany w mikroflorze jelit. Jeśli dojdzie do jej zaburzeń może wystąpić tzw. zespół jelita przesiąkliwego, który nie tylko nie pozwala na odpowiednie wchłanianie niektórych składników odżywczych, w tym przyjmowanych przez sportowców suplementów diety, ale także może powodować alergię pokarmową IgG-zależną (opóźnioną). Mikroflora jelit ma ogromny wpływ na kondycję fizyczną. Sportowiec narażony jest na olbrzymi stres, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, spowodowany wieloma treningami. Stres ten może sprawić, że dojdzie do rozszczelnienia bariery jelitowej, co stanowi genezę problemu, ponieważ w konsekwencji prowadzi do powstania w organizmie przewlekłego stanu zapalnego.

Według badań dysfunkcje przewodu pokarmowego dotyczą od 30 do 50% sportowców. W przypadku biegaczy procent ten może być znacznie wyższy i sięgać nawet 90%. Dolegliwości gastryczne, które towarzyszą zawodnikom znacząco wpływają na ich dyspozycję. Poza problemami związanymi z układem pokarmowym niezdiagnozowana alergia IgG – zależna prowadzi do powstania oporności organizmu na działanie insuliny, a zmniejszenie dostępności glukozy oraz transportu tlenu do komórek skutkują znacznie gorszą zdolnością do wysiłku. Nieleczony stan zapalny organizmu, spowodowany alergią opóźnioną, wywołuje szereg innych problemów, między innymi: większe ryzyko nawracających kontuzji oraz infekcji, słabszą pracę mięśni, a także chroniczne zmęczenie. Wszystkie te objawy powodują obniżenie formy u zawodnika.

Warto, by sportowcy wyczynowi oraz amatorzy poddali się specjalistycznej diagnostyce alergii pokarmowej IgG – zależnej i sprawdzili, jakie produkty szkodzą ich zdrowiu. Badanie polega na pobraniu krwi oraz sprawdzeniu określonej ilości przeciwciał przeciwko konkretnym alergenom. Na podstawie wyników układa się specjalistyczną dietę eliminacyjną. Dodatkowo warto wykonać badanie mikroflory jelit (badanie z próbki kału), na podstawie którego stosuje się celowaną probiotykoterapię, która uszczelnia barierę jelitową.

Coraz liczniejsza grupa sportowców deklaruje poprawę formy psychofizycznej oraz osiąganych wyników w efekcie wdrożenia indywidualnych zaleceń żywieniowych, po badaniu nadwrażliwości pokarmowej IgG – zależnej. Eliminacja uczulających pokarmów z diety prowadzi między innymi do lepszej pracy mięśni oraz zmniejszenia problemów z oddychaniem w czasie wzmożonego wysiłku. Sportowcy, którzy przeszli na dietę eliminacyjną po wykonaniu testów na alergię IgG-zależną, to m.in. Novak Djokovic, Marco Koch i Timothy O’Donnel.

Autorką tekstu jest Katarzyna Drews, dietetyk z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI