Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

15628440 - concept of healthy nutrition and pregnancy. belly of pregnant woman and a glass of milk
15628440 - concept of healthy nutrition and pregnancy. belly of pregnant woman and a glass of milk
14 września 2016 in Zdrowie by Aleksandra Mijakoska

Zdrowe jelita to bezpieczna ciąża

Najnowsze badania i obserwacje pokazują, że mikroflora ciężarnej może wpływać na dziecko jeszcze przed narodzinami. Dlatego kobieta spodziewająca się potomka powinna o nią szczególnie zadbać. Już w brzuchu matki kształtuje się późniejsze zdrowie jej dziecka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dbaj o mikroflorę w ciąży

Mikroflora jelitowa dziecka zaczyna się kształtować w momencie porodu. Z aktualnych badań wynika jednak, że bakterie jelitowe kobiety ciężarnej mają bezpośredni wpływ na późniejszy profil bakterii jelitowych dziecka. Najbardziej pożądany dla odpowiedniej kolonizacji dziecka jest poród fizjologiczny oraz karmienie naturalne. U dzieci, u których z jakiegoś powodu kształtowanie się mikrobioty jelit jest zaburzone (poród przez cięcie cesarskie, karmienie mieszankami mlekozastępczymi, antybiotyki w pierwszych latach życia) częściej stwierdza się w latach późniejszych dolegliwości, takie jak: atopowe zapalenie skóry, alergie, nawracające infekcje, astmę oskrzelową, a także otyłość. Mikroflora przewodu pokarmowego odpowiada za prawidłowe kształtowanie się układu immunologicznego, to dobre bakterie budują niezbędną odporność. Nie bez przyczyny mówi się, że zdrowie pochodzi z jelit. Dlatego o mikroflorę dziecka należy dbać już od samego początku.

Dobry start dla Twojego dziecka

Poród to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na profil mikroflory jelitowej człowieka. Pojawienie się pierwszych bakterii w przewodzie pokarmowym niempwlęcia programuje jego dalsze zdrowie. Dziecko w trakcie porodu naturalnego ma kontakt z korzystnymi bakteriami, pochodzącymi z dróg rodnych matki. Warto jednak zadbać o to także w przypadku cesarskiego cięcia. Przy tego rodzaju porodzie można pomóc naturze. Dobrą praktyką może być przetarcie noworodka zaraz po urodzeniu gazą nasączoną dobrymi bakteriami z pochwy matki. Nie jest to jeszcze praktyka rutynowo wykonywana w Polsce. Równie istotnym elementem kształtującym mikroflorę jest sposób karmienia noworodka. W mleku matki znajdują się prebiotyki (pożywka dla dobry bakterii) oraz bakterie korzystne dla jego zdrowia.

Czynniki zewnętrzne, oddziałujące na matkę w czasie ciąży, takiej jak: ogólny stan jej zdrowia, przyjmowane leki oraz odczuwany stres wpływają na jej profil mikroflory, ale także na stan jelit jej dziecka. Zauważono, że mogą one wywierać wpływ na przyszły rozwój mikroflory, a nawet zachowanie potomka.

Mikroflora jelit ma bardzo duży wpływ na ludzki organizm, już od poczęcia. Dlatego przygotowując się do roli matki warto pamiętać o tym, by jeszcze przed narodzinami zadbać o to, by zapewnić dziecku dobry start w dorosłe życie.
Autor: Anna Bartnicka, kierownik ds. naukowych Instytut Mikroekologii w Poznaniu


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI