Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 czerwca 2014 in Zdrowie by redakcja

Zdrowe opalanie. Przy jakich chorobach unikać słońca?

Opalanie to bez wątpienia przywilej zdrowej skóry. Są choroby, które naprawdę nie lubią słońca i wymagają najpierw leczenia, a czasem wręcz zastosowania trwałych środków zapobiegawczych, np. najwyższego filtra w połączeniu z uważnym unikaniem miejsc nasłonecznionych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Choroby skóry, które nie lubią słońca:

  • trądzik różowaty,
  • powierzchowne grzybice,
  • niektóre skórne choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowy),
  • fotodermatozy (np. wielopostaciowe osutki świetlne, pokrzywka, porfiria),
  • względnie trądzik pospolity zwany młodzieńczym.

Za wyjątkiem trądziku pospolitego, gdzie skórę – wbrew pokutującym przekonaniom – trzeba w lecie mocno nawilżać, żeby naskórek nie został nadmiernie przesuszony (to spowoduje chwilową poprawę, ale w konsekwencji zaostrzy stan zapalny jesienią), wszystkie ww. dolegliwości wymagają zastosowania optymalnej ochrony przeciwsłonecznej UVA/UVB 50+!

W przypadku grzybicy, nim wyjdziemy na pełne słońce, problem należy wpierw poddać leczeniu, co trwa od 4-6 tygodni (zwykle lekarz zapisuje tabletki, maści i kremy z zawartością terbinafiny, itrakonazolu, w przypadku włosów nizoralu; grzybicę paznokci, bez obciążania wątroby, leczy się skutecznie laserem Genesis).

Dr Roman Prończuk

Fotodermatozy i choroby autoimmunologiczne są niestety problemem na całe życie i pozostaje nam tylko optymalna ochrona. – Poza sprawdzonymi kosmetykami z najwyższym filtrem (np. La Roche Posay, Avene, Bioderma), zalecam moim pacjentom dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem (noszenie ubrania z długim rękawem, dłuższych spódnic, czy spodni etc.) lub wręcz jego unikanie – wyjaśnia dr Roman Prończuk z warszawskiej Kliniki MediDerm.

Co nam grozi, jeśli zignorujemy ostrzeżenia lekarza? Piecze, swędzi i „na oko źle” wygląda – to pierwsze, zwykle łagodne konsekwencje nadmiernego wystawiania chorego naskórka  napromienie UVA/UVB.  Zdaniem dra Prończuka zaostrzenie stanu chorobowego może mieć nieprzyjemne w skutkach powikłania, a w konsekwencji dłuższe i trudniejsze leczenie z pozostawieniem blizn, np. w przypadku porfirii skórnej późnej.

Przed wyjazdem na wakacje warto zbadać skórę w przypadku nawet niewielkich dolegliwości, takich jak: swędzenie czy pieczenie. Bezwzględnego skonsultowania wymagają znamiona, zwłaszcza nowe oraz wszelkie nietypowe zmiany na skórze.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI