Zdrowie w połogu

123rf.com

Poród to wielki wysiłek. W przypadku porodu naturalnego najbardziej cierpią okolice krocza. Ból i dyskomfort mogą być odczuwalne od kilku dni do kilku miesięcy. Odpowiednia pielęgnacja ciała pozwala przyśpieszyć gojenie rany.
Aby rana goiła się prawidłowo i nie wdała się w nią żadna infekcja, należy zadbać o suchość i czystość okolic krocza. Podczas połogu zaleca się podmywanie 3 – 4 razy dziennie, a następnie delikatne osuszanie, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Ważna jest także częsta wymiana podkładów lub podpasek. W miarę możliwości w ciągu dnia warto poleżeć 15 – 20 min bez bielizny, tak aby zapewnić swobodny dopływ powietrza.

reklama

Wiele kobiet skarży się, że w pierwszych dniach po porodzie nie są w stanie przyjąć pozycji siedzącej, właśnie ze względu na obolałe okolice krocza. Warto wtedy używać specjalnej poduszki poporodowej w kształcie koła, z wycięciem na środku, na przykład modelu Ceba Baby, który ma dodatkowo specjalne wypełnienie z mikroperły styropianowej, które nadaje poduszce miękkości i elastyczności. Taka poduszka sprawdzi się na fotelu i kanapie a także przed komputerem.

mat.pras.