Zdrowy żołądek w podróży

123rf.com

Kłopoty z żołądkiem mogą popsuć najpiękniejszy urlop. Jak się przed nimi chronić?
Przygotujmy się do egzotycznej podróży

reklama

Zmieniając strefę klimatyczną, zabezpieczmy się przed chorobami zakaźnymi występującym w danym regionie. Zaleca się zwłaszcza szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu oraz cholerze. Skonsultujmy się z lekarzem, który odpowie, jakie dokładnie zabezpieczenia są zalecane w miejscu, do którego się wybieramy. Na kilka dni przed wyjazdem można także zacząć przyjmować probiotyki, dzięki którym układ pokarmowy lepiej odeprze obce drobnoustroje.

Weźmy ze sobą podstawowe leki: aktywny węgiel na dolegliwości biegunkowe, krople żołądkowe na ból czy odpowiednie środki przeciw niestrawności.Te preparaty można zazwyczaj kupić także w lokalnej aptece, ale wygodniej mieć je „pod ręką”.

Zachowajmy higienę

W czasie każdej podróży należy zachować wzmożoną higienę. W krajach tropikalnych twarz i zęby warto myć w wodzie mineralnej butelkowanej. Szczególną uwagę zwracajmy też na dłonie – myjmy je częściej niż tylko przed posiłkami. W swoim podróżnym niezbędniku umieśćmy także płyn lub chusteczki dezynfekujące.

Uważajmy, co jemy

Bardzo często do zaburzeń żołądkowych dochodzi po spożyciu zanieczyszczonych pokarmów. Smakując lokalne specjały, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • unikajmy produktów od ulicznych sprzedawców; potraw, które nie były poddane obróbce termicznej oraz niemytych owoców;
  • pijmy wodę butelkowaną;
  • jedzmy potrawy świeżo smażone lub gotowane. Te surowe zawsze niosą ze sobą większe ryzyko infekcji i kłopotów.

Nawadniajmy się regularnie

Aby zapobiec kłopotom żołądkowym w podróży, do picia najbezpieczniej wybierać butelkowaną lub przegotowaną wodę. Jeśli natomiast choroba już nas dopadła, dbajmy o właściwe nawodnienie m.in. za pośrednictwem preparatów z glukozą i elektrolitami.

Ekspert: dr Arkadiusz Miller, internista Grupy LUX MED