Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 lipca 2015 in Zdrowie by redakcja

Zdrowy żołądek w podróży

Kłopoty z żołądkiem mogą popsuć najpiękniejszy urlop. Jak się przed nimi chronić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Przygotujmy się do egzotycznej podróży

Zmieniając strefę klimatyczną, zabezpieczmy się przed chorobami zakaźnymi występującym w danym regionie. Zaleca się zwłaszcza szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu oraz cholerze. Skonsultujmy się z lekarzem, który odpowie, jakie dokładnie zabezpieczenia są zalecane w miejscu, do którego się wybieramy. Na kilka dni przed wyjazdem można także zacząć przyjmować probiotyki, dzięki którym układ pokarmowy lepiej odeprze obce drobnoustroje.

Weźmy ze sobą podstawowe leki: aktywny węgiel na dolegliwości biegunkowe, krople żołądkowe na ból czy odpowiednie środki przeciw niestrawności.Te preparaty można zazwyczaj kupić także w lokalnej aptece, ale wygodniej mieć je „pod ręką”.

Zachowajmy higienę

W czasie każdej podróży należy zachować wzmożoną higienę. W krajach tropikalnych twarz i zęby warto myć w wodzie mineralnej butelkowanej. Szczególną uwagę zwracajmy też na dłonie – myjmy je częściej niż tylko przed posiłkami. W swoim podróżnym niezbędniku umieśćmy także płyn lub chusteczki dezynfekujące.

Uważajmy, co jemy

Bardzo często do zaburzeń żołądkowych dochodzi po spożyciu zanieczyszczonych pokarmów. Smakując lokalne specjały, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • unikajmy produktów od ulicznych sprzedawców; potraw, które nie były poddane obróbce termicznej oraz niemytych owoców;
  • pijmy wodę butelkowaną;
  • jedzmy potrawy świeżo smażone lub gotowane. Te surowe zawsze niosą ze sobą większe ryzyko infekcji i kłopotów.

Nawadniajmy się regularnie

Aby zapobiec kłopotom żołądkowym w podróży, do picia najbezpieczniej wybierać butelkowaną lub przegotowaną wodę. Jeśli natomiast choroba już nas dopadła, dbajmy o właściwe nawodnienie m.in. za pośrednictwem preparatów z glukozą i elektrolitami.

Ekspert: dr Arkadiusz Miller, internista Grupy LUX MED


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI