Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
23 marca 2015 in Zdrowie by redakcja

Zwykłe zmęczenie, nadwaga, czy jednak objawy choroby Hashimoto?

W ciągu ostatnich kilku lat dietetycy notują coraz więcej przypadków zachorowań na Hashimoto. Pacjenci, nie wiedząc nic o tej chorobie, uważają objawy za mało znaczące, tymczasem potrafi ona bardzo skomplikować życie i zburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Choroba rozwija się praktycznie bezobjawowo, by potem dać o sobie znać ze wzmożoną siłą. Najczęściej dotyka kobiet, choć nie tylko one są zagrożone, bo chorują na nią także mężczyźni, a nawet dzieci. Złe samopoczucie to tylko jeden z lekkich objawów. Kiedy dochodzi do zmian wyglądu poprzez nadwagę czy wystąpienie wola, wtedy leczenie może okazać się zbyt skomplikowane, by jej efekty mogły być w dużym stopniu wyeliminowane. Jeżeli dojdzie już do pojawienia się wola tarczycowego, to w skrajnych przypadkach może on utrudniać przełykanie. Nieleczona choroba jest przyczyną insulinooporności, cukrzycy, neurologicznych zmian w mózgu, miażdżycy, zawałów, osteoporozy, a nawet depresji. Kobiety niejednokrotnie mają poważne problemy z zajściem w ciążę. Kiedy zatem należy zareagować na czas?

Grupa ryzyka

Nazwa „choroba Hashimoto” pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr. Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku opisał cztery przypadki tej choroby. Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku, w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Trudno stwierdzić wprost, że Hashimoto jest chorobą dziedziczną, ale jeżeli wcześniej któreś z rodziców lub dziadków chorowało na choroby immunologiczne, to prawdopodobieństwo jej dziedziczenia wynosi aż 50%.

Na Hashimoto narażone są zwłaszcza panie po 50 roku życia i przede wszystkim to właśnie one powinny zwrócić uwagę na zachodzące zmiany w organizmie. Choroba występuje również u młodszych kobiet. Jest wiele czynników, które mogą sprzyjać powstaniu choroby. Są to zaburzenia hormonalne, dojrzewanie, ciąża, poronienie, odstawienie leków antykoncepcyjnych czy menopauza. Negatywnym czynnikiem jest również nadmierny stres, który potrafi rozregulować funkcjonowanie organizmu. Obciążeniem dla jest również zbyt duża dawka jodu w lekach (np. interferon, płyn lugola), jak również zbyt częste zakażenia wirusami i bakteriami np. typu opryszczka, świnka, mononukleoza.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI