Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

36457102_l
10 czerwca 2016 in Zdrowie by redakcja

Zyskaj dodatkowe, aktywne dni w roku!

Przeciętna, regularnie miesiączkująca, kobieta doświadcza nawet 60 dni krwawień miesięcznych w każdym roku w czasie wieku rozrodczego. Oznacza to, że nawet 2 miesiące w roku mamy zarezerwowane na „te dni” kiedy czujemy się gorzej, jesteśmy rozdrażnione i musimy rezygnować z ulubionych aktywności lub je znacznie ograniczyć. Czy w dzisiejszym świecie jest to jedyne wyjście?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pierwsze krwawienie miesięczne występuje zwykle w wieku 9-12 lat i jest dla dziewczynek wyrazem osiągnięcia fizjologicznej dojrzałości płciowej. Regularne miesiączki są potwierdzeniem, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, takie krwawienia trwają nawet kilka dni w każdym cyklu miesięcznym. Ostatnia miesiączka pojawia się najczęściej między 45 a 55 r. ż. kobiety, co oznacza, że na tym etapie większość z nas ma nawet 40 lat doświadczenia z krwawieniami. Zakładając, że każde z nich trwa zwykle od 3 do 5 dni– przy zachowaniu naturalnego cyklu – daje nam to nawet 60 dni krwawień w roku i ponad 2000 dni przez cały okres rozrodczy!

Dni krwawień same w sobie są ograniczeniem – bóle menstruacyjne, tkliwość piersi czy wahania nastrojów to tylko wybrane dolegliwości związane z PMS. Te dni jednak wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale i sposób zachowania czy ubierania – bo która z nas ubrałaby się tego dnia na biało? Nie ma się co dziwić, że większość kobiet nie lubi krwawień miesięcznych, a nawet 70% z nas preferowałaby krwawienia raz na kwartał lub rzadziej.

Innym wymiarem menstruacji są krwawienia przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, często błędnie mylone z naturalnymi krwawieniami miesięcznymi. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną doświadczają regularnego krwawienia, ale nie jest to prawdziwa miesiączka będąca wynikiem normalnych fluktuacji w poziomach hormonów, które prowadzą do owulacji, a przy braku ciąży, do złuszczania wyściółki macicy. Krwawienie przy doustnej antykoncepcji  jest  więc sztucznie wywoływanym skutkiem zmniejszenia wsparcia hormonalnego i dlatego nazywamy je tzw. krwawieniem z odstawienia. Nie są więc medyczną koniecznością a kompromisem twórców tabletek i społeczeństwa lat 50tych.

Współcześnie – najczęściej stosowane schematy doustnej antykoncepcji to 21 tabletek, po których następuje 7 dniowa przerwa w stosowaniu tabletek lub tabletki z placebo. Na polskim rynku pojawiły się tez schematy 24 tabletkowe z 4 tabletkami placebo, pozwalające ograniczyć dolegliwości związane z PMS.

Dostępne są również rozwiązania w ramach antykoncepcji hormonalnej które pozwalają zredukować ilość planowanych krwawień jedynie kilku w roku. Od niedawna w Polsce dostępne są już tabletki o wydłużonym schemacie stosowania, które pozwalają uzyskać efekt „wakacji od planowanych krwawień”.

Planując ważny wyjazd czy wydarzenie wiele kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne korzysta z możliwości przesunięcia krwawienia o kilka dni – korzystając z tabletek z kolejnego opakowania. Ponad połowa kobiet praktykuje samodzielne przedłużenie stosowania doustnej antykoncepcji  w celu regulacji krwawień. Wraz z potrzebą rozwiązanie przychodzi do nas z Ameryki – gdzie schematy doustnej antykoncepcji o wydłużonym schemacie stosowania są oddzielnym rozwiązaniem i pozwalają ograniczyć krwawienia do 4 w roku. W Europie pierwsze tego typu preparaty właśnie uzyskały rejestrację, możemy więc liczyć że Polki też już niedługo będą mogły skorzystać z takiego rozwiązania – zamieniając 60 dni w roku na 10-12dni planowanych krwawień.

Poza powszechnie znaną metoda przyjmowania pigułek, istnieje wiele innowacyjnych metod, która oferuje kobietom poczucie komfortu. Jedną z nich jest implant wielkości kilku centymetrów, który wprowadza się pod skórę na ramieniu. Taka forma antykoncepcji także pozwala zredukować ilość krwawień w ciągu roku.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI