1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

Poradzić sobie z migreną

123rf.com
123rf.com
Migrenowe bóle głowy znalazły się w pierwszej dwudziestce dolegliwości, w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia, których negatywne działanie wpływa na jakość życia. Czy alergia może być przyczyną migreny?

Migrenę łatwo pomylić ze zwykłym bólem głowy, ale nie można postawić znaku równości między tymi dwiema dolegliwościami. Choć w obu przypadkach pojawia się intensywny ból, to w przypadku migreny jest to ból zwykle pulsujący, jednostronny i długotrwały  w okolicy skroni, czasem odczuwalny w całej głowie. To schorzenie przewlekłe, powtarzające się systematycznie. Dodatkowo objawy migreny znacznie wychodzą poza obręb głowy - może towarzyszyć jej wyczulona wrażliwość na bodźce zewnętrzne, np. dźwięki, zapachy, światło, a nawet mdłości i wymioty. Przyczyny występowania migreny i mechanizm jej powstawania nie zostały do końca zbadane. Wiadomo, że sprzyjają jej nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki zewnętrze, takie jak urazy głowy czy nadużywanie leków przeciwbólowych. Naukowcy stwierdzili również, że do migreny przyczyniają się zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej, menstruacja, odwodnienie, brak snu, stres oraz prowadzenie złego trybu życia i niewłaściwa dieta. Najnowsze badania pokazują, że produkty bogate w histaminę, np. napoje alkoholowe, tyraminę (występuje  m. in. cytrusach, kiszonkach i owocach morza) oraz fenyloetyloaminę (zawartą w czekoladzie i wędlinach) mogą stymulować pojawienie się migreny. Ponadto niedobór witamin i niektórych związków mineralnych w diecie - chodzi głównie o magnez oraz ryboflawinę (witamina B2) - sprawia, że prawdopodobieństwo migreny rośnie. Za wystąpienie dolegliwości  mogą opowiadać też inne pokarmy, zazwyczaj niewiązane z bólami głowy.

Warto więc dokładnie sprawdzić, jakie składniki naszej codziennej diec mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Badanie krwi (test ImuPro) na alergię IgG-zależną, czyli opóźnioną, dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Po jego przeprowadzeniu pacjent otrzyma listę pokarmów potencjalnie szkodzących, które należy  wykluczyć z menu. Kolejnym krokiem jest konsultacja lekarska lub dietetyczna i wprowadzenie tzw. diety eliminacyjnej,  w której ryzykowane produkty zostaną zastąpione odpowiednimi zamiennikami. Osoby, którzy po zdiagnozowaniu alergii IgG-zależnej przeszły na dietę eliminacyjną, poczuły się znacznie lepiej, zauważyły także, że doświadczają rzadszych i krótszych napadów migreny, a ich układ pokarmowy funkcjonuje znacznie lepiej. Warto więc terapię farmakologiczną wspomóc odpowiednim trybem życia, czyli unikać chronicznego stresu i zapewniać organizmowi odpowiednią dawkę snu, ruchu oraz zwrócić uwagę na dietę. 

Ekspert, dr n. med. Mirosława Gałęcka, Instytut Mikroekologii w Poznaniu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze