Twórczość – 7 rad, aby stała się częścią życia

fot. 123rf

Każda z nas nosi w sobie artystkę. Czyli osobę, która posiada talent. Unikalny, osobisty, jedyny w swoim rodzaju. Pisanie nowelek, malowanie na szkle, gra na gitarze, pieczenie kreatywnych tart, haftowanie motyli, stawianie Tarota. Obojętne co, ważne, by to robić. Ponieważ właśnie twórczość pozwala nam doświadczyć siebie na głębszym poziomie.
Bez twórczości pewnego dnia możemy usiąść i powiedzieć: „No tak, dzieci mam, pracę też, mężczyzna również występuje, i samochód, i na wczasach w Turcji było fajnie, ale czegoś brakuje”. Chwile poświęcone na twórczość, to chwile wyłącznie dla ciebie. Co się może w tobie obudzić? Czego możesz się na swój temat dowiedzieć? To tajemnica, która czeka, by ją odkryć.

Clarissa Pinkola Estes, autorka bestselleru „Biegnąca z wilkami”, namawia nas, by poczuć wreszcie w sobie Dziką Kobietę, czyli kogoś, kto, po pierwsze, wie kim jest. Kogoś jedynego w swoim rodzaju. Mamy z tym kłopot – żeby poczuć własny odcień, smak, coś tylko swojego. Gdy zajmiesz się twórczością, zobaczysz siebie jak w lustrze. Estes ma dla nas rady, jak wreszcie to zrobić.

1. Reaguj na wszystko wokół

Nie śpij! By tworzyć, trzeba być wrażliwą na świat. Twórcze podejście to adekwatne reakcje do tego, co wydarza się w każdej chwili. Umiejętność wybierania kilku pośród setek możliwych myśli, uczuć, sposobów postępowania i reakcji, które w nas powstają i łączą się w niepowtarzalny przekaz. A jest w nim rozmach, pasja, głęboka treść.

2. Zacznij

Jeśli się boisz, zacznij mimo to. Jeśli nie można inaczej ponieść klęskę, pozbieraj się i zacznij od nowa. Jeśli się nie uda, co z tego? Zacznij jeszcze raz. Jeśli się obawiasz, że coś wyskoczy i cię ugryzie, niech to się wreszcie stanie. Wtedy strach minie, a ty będziesz wolna i twórcza.

3. Szanuj czas

Tworzysz? Wywieś kartkę: „Dzisiaj nie istnieję dla świata”. Bliscy poradzą sobie sami, sprawy do załatwienia niech nauczą się cierpliwości. Chodzi o to, żeby czas, w którym tworzysz, był przez ciebie szanowany. Wyznacz granice.