1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

4 mity o introwertykach

123rf
123rf
Terminy - introwertyk i ekstrawertyk - zostały wprowadzone do psychologii przez Carla Gustava Junga. Każdy z nas jest mieszkanką tych dwóch typów osobowości. Badania pokazują, że więcej błędnych przekonań mamy o introwertyzmie.

Gdy introwertyk obserwuje bawiące się na podwórku dzieci, przypomina sobie czasy, kiedy on był mały, a dawne wspomnienia budzą w nim uczucia, obserwuje emocje dzieci i odnosi je do siebie. Ekstrawertyk natomiast komentuje, jak dzieci się zachowują, jak są ubrane i co robią. Introwertycy spędzają dużo czasu na  monitorowaniu tego, jak osoby, rzeczy, zdarzenia wpływają na ich wnętrze. Otaczający świat odnoszą do własnych emocji, myśli i uczuć. Energię życiową uzyskują oni poprzez skupienie do wewnątrz. Dłuższe przebywanie w grupie ludzi introwertyków męczy i wyczerpuje. Podczas gdy ekstrawertycy energetyzują się, przebywając wśród ludzi, natomiast samotność okrada ich z sił.

Według badań w świadomości zbiorowej pokutują cztery powszechne przekonania na temat introwertyków, które nie są prawdziwe:

1. Introwertycy są cisi i małomówni

Niektórzy tak, niektórzy nie. Kiedy introwertyk mówi o czymś, to zazwyczaj odnosi to do siebie. Podczas obserwowania bawiących się na podwórku dzieci może głośno i otwarcie mówić innej osobie o tym, jak jego dzieciństwo było beztroskie. Podczas gdy ekstrawertyk może zastanawiać się nad tym, dlaczego dzieci są tak kolorowo poubierane i nikomu o tym nie mówić.

2. Introwertycy są nieśmiali

Nieśmiałość nie decyduje o byciu introwertykiem czy ekstrawertykiem. Chodzi o lęk przed ludźmi czy sytuacjami społecznymi, a ten może doświadczeniem każdego człowieka. Zarówno jeden typ, jak i drugi może być nieśmiały w różnych okolicznościach.

3. Introwertycy są samotnikami

Nieprawda, oni cieszą się przyjaźniami. Mają mniej przyjaciół, niż ekstrawertycy, ale ich relacje są bliższe i długotrwałe.

4. Introwertycy mają słabe umiejętności społeczne

Niektórzy introwertycy mają niechęć do pogawędek, ale inni wcale nie. Zazwyczaj angażują sę w rozmowy, które stają się dla nich powodem do introspekcji. Introwertyk dostosuje się do otoczenia, jeśli będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę zwrócenia się do wewnątrz.

Zrozumienie tego, czy jest się w przeważającej części introwertykiem czy ekstrawertykiem, może być pomocne w tym, jak radzić sobie ze stresem, jak poprawić swoje relacje i interakcję ze światem.

Introwertycy w ekstrawertycznym świecie - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze