1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Czego się boimy? (cz. 1)

123rf
123rf
Friedemann Schaub jest lekarzem, specjalizującym się w kardiologii i biologiem molekularnym, który wiedzę medyczną łączy z NLP. Napisał książkę "The Fear and Anxiety Solution", w której tłumaczy, czego ludzie współcześni boją się najbardziej.

Schaub uważa, że lęk wśród ludzi nasila się. W żadnych czasach nie potrzebowaliśmy tak bardzo specjalistów od zdrowia psychicznego. Nasze podświadome umysły pełne są lęku. Dlaczego strach i niepokój jest tak wszechobecny, czego tak naprawdę się boimy.

Bo mało jest w nas cierpliwości i akceptacji dla uczuć. Rozum i logika są znacznie bardziej cenione niż wrażliwość. Negatywne emocje, takie jak właśnie lęk, interpretujemy jako słabość, którą trzeba pokonać poprzez stłumienie. Trudno nam znaleźć głębsze znaczenie lęku. W konsekwencji lęk gromadzi się w naszej podświadomości i zaczyna stanowić problem. Nie umiemy nim świadomie kierować i pracować z nim. Dlatego u 17 proc ludności świata zdiagnozowano zaburzenia lękowe.

Oprócz strachu przed utratą zdrowia, dobrego imienia, relacji, miłości, boimy się utraty pracy, pieniędzy, bezpieczeństwa. Lękamy się utraty czegoś wartościowego. A najbardziej utraty kontroli i bezsilności. To głęboko zakorzeniony lęk może prowadzić do obsesyjnych zachowań, by utrzymać pozorne poczucie władzy nad życiem. W rzeczywistości to lęk kontroluje nasze życie.

Lęk może stać się niekontrolowaną energią, która w nas istnieje. Uświadomienie sobie, czym jest , pozwala na radzenie sobie z nim.  W każdej sekundzie naszego życia jesteśmy "bombardowani"  informacjami. Nie sposób wszystkie je przyjąć. Postrzegamy to, co wybieramy. Nasze filtry podświadomie oceniają rzeczywistość.  Innymi słowy, jak widzimy siebie i świat wokół nas, zależy od naszej interpretacji. Jeśli rządzi nami strach, myślimy że jest niebezpiecznie. Na nasz lęk składa się emocjonalny bagaż przeszłości, nierozwiązane konflikty wewnętrzne,  ograniczające przekonania.  Im bardziej nie zdajemy sobie z nich sprawy, tym bardziej się boimy  życia. Dlatego, żeby przestać się bać, musimy wejrzeć w lęk, by przebić się do innych stłumionych emocji, by je uwolnić. W ten sposób pozbędziemy się starych wzorców i świadomie wybierzemy to, co dla nas jest dobre. Bo lęk nam nie służy.

Jak sobie radzić z lękiem w drugiej części artykułu

Uwierzyć we własne dobro - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze