Jak znaleźć czas na uprawianie sportu?

Jak znaleźć czas na uprawianie sportu?
123rf.com

Zmęczenie, stres, brak czasu mogą zniechęcić do regularnego uprawiania sportu. Warto jednak przełamać tę wewnętrzną blokadę, ponieważ aktywność fizyczna jest ważna dla dobrego samopoczucia i zdrowia.

Oto 5 wskazówek, jak w codziennym pośpiechu znaleźć czas na uprawianie sportu:

  1. Nie zakładaj, że musisz ćwiczyć co najmniej godzinę. To może działać demotywująco, ponieważ trzeba dołożyć czas na dojazd, przebranie i prysznic. W efekcie robią się z tego 2 godziny, które rzeczywiście może być trudno wygospodarować w ciągu dnia.
  2. Jeśli masz nienormowany czas pracy, wybierz sport indywidualny: jogging, rower stacjonarny albo siłownię. Możesz wtedy ćwiczyć w dowolnej porze.
  3. Zastanów się nad pracą z trenerem albo poproś kogoś ze znajomych, kto zna się na sporcie, żeby opracował plan treningowy dla ciebie. To ważne zwłaszcza w przypadku problemów ze zdrowiem, gdyż nieodpowiednio dobrane ćwiczenia mogą zaszkodzić. Można także korzystać z aplikacji mobilnych przygotowanych przez marki sportowe.
  4. Jeśli ćwiczysz w domu, przygotuj odpowiednie miejsce. Nie musisz inwestować w sprzęt – za matę posłuży koc albo plażowy ręcznik, a za ciężarki – butelki napełnione wodą. Możesz też kupić płytę dvd z gotowym programem ćwiczeń przygotowanym przez instruktora.
  5. Wyznaczaj sobie cele krótko- i długoterminowe. Np. krótkoterminowo: przygotowanie do wyjazdu narciarskiego albo do biegu miejskiego, a długoterminowo – utrata wagi o x kilogramów.

Jeśli zupełnie nie masz czasu na prawdziwy sport, to postaraj się o mały wysiłek fizyczny: wbiegnij po schodach, wysiądź jeden przystanek wcześniej z autobusu lub tramwaju, w pracy idź do biura naprzeciwko zamiast wysyłać mail. Pamiętaj, że siedzący tryb życia przyczynia się do problemów ze stawami, nadwagi i chorób układu krążenia.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>