1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Oglądanie telewizji w dzieciństwie

123rf
123rf
Im częściej dziecko ogląda telewizję w dzieciństwie, tym większe ryzyko zachowań antyspołecznych.

Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że dzieci oraz młodzież, które oglądają w dzieciństwie i młodości dużo telewizji są bardziej skłonne do agresywnych zachowań antyspołecznych, kiedy stają się dorosłymi.

Badacze sprawdzili to na tysiącu dzieci urodzonych w latach 1972 i 1973. W ankietach odpowiadali oni na pytania dotyczące częstotliwości oglądania telewizji w wieku od 5 do 15 lat. W ten sposób odkryli korelację między cechami osobowości antyspołecznej a właśnie oglądaniem telewizji. Badania osób przebywających w więzieniu potwierdziły ten wniosek. Karani jako dzieci często przesiadywali przed telewizorem.

- Ryzyko bycia karanym we wczesnej dorosłości wzrasta o ok. 30 procent z każdym dniem spędzonym przed telewizorem – mówi Bob Hancox. - Nasze badanie wykazało również, że oglądanie telewizji łączy się z agresywnymi cechami osobowości, większą skłonnością do odczuwania negatywnych emocji oraz zwiększonym ryzykiem antyspołecznych zaburzeń osobowości. Odnotowaliśmy, że antyspołeczne wzorce nie są wcale ściśle połączone ze statusem społeczno-ekonomicznym czy kontrolą rodziców.

Czyli to nie jest tak, że tylko dzieci urodzone w środowisku antyspołecznym oglądają telewizję. To oglądanie jej wyzwala takie wzorce. Wysnuwamy z tego wniosek, że nadmierne oglądanie telewizji przez dziecko może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju jego psychiki. Ograniczenie oglądania telewizji może zmniejszyć odsetek zachowań aspołecznych w społeczeństwie. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci nie spędzały przez telewizorem więcej niż jedną do dwóch godzin dziennie przy programach sprawdzonej jakości, które nie promują agresji.

źródło: University of Otago

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze