fbpx

Znaczenie odpoczynku od pracy

Relaks po pracy
123rf.com

Bella DePaulo, profesor psychologii, autorka wielu poradników i artykułów w „Newsweeku”, na podstawie przytaczanych badań, wyjaśnia kluczowe znaczenie odpoczynku od pracy.
Rosnące używanie elektronicznych gadżetów, które stanowią coś w rodzaju smyczy między pracownikiem a pracodawcą wzbudziło ciekawość naukowców – postanowili oni sprawdzić konsekwencje tego zjawiska. Badania wskazują, że odpoczynek od pracy rozumiany jako zaprzestanie myślenia o pracy a także działań z nią związanych poza jej godzinami, jest tak naprawdę konieczny dla zdrowia psychicznego.

Niektóre z kluczowych wniosków badań to:

1. Ludzie, którzy mogą wyjść z pracy w pozytywnym nastroju, rzadziej cierpią na emocjonalne wyczerpanie i zaburzenia snu.
2. Gdy pracownicy mają możliwość wzięcia sobie dnia wolnego od pracy wtedy, gdy tego potrzebują, nie budzą się rano zmęczeni i niezadowoleni.
3. Pracownicy, którzy w pracy przeżywają dużo stresu, ale po pracy potrafią przestać o niej myśleć, odczuwają znacznie mniejsze skutki trudnych warunków, w których pracują.
4. Pracownicy, którzy po godzinach pracy nie pracują ani o pracy nie myślą, są kilkakrotnie bardziej wydajni od tych, którzy nie potrafią odpoczywać.
5. Pracownicy, którzy nie korzystają z urlopów, są znacznie mniej kreatywni w pracy i bardziej podatni na depresję niż ci, którzy wypoczywają przynajmniej 3 tygodnie w roku.

Co utrudnia efektywne odpoczywanie od pracy?

1. Przeciążenie ilością pracy.
2. Presja w pracy.
3. Trudne warunki psychiczne – krytykowanie, obwinianie, manipulowanie.
4. Głębokie psychiczne zaangażowanie w pracę.

Co ułatwia odpoczywanie od pracy?

1. Aktywne działania po pracy, na przykład sport albo wolontariat.
2. Spędzanie czasu po pracy na łonie natury.
3. Dobre, pełne zaangażowania relacje z bliskimi osobami.
4. Mniejsze psychiczne zaangażowanie w pracę.