1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Każdy jest artystą. Ty też

123rf.com
123rf.com
Można przyzwoicie zarabiać, czuć radość z bycia rodzicem, uprawiać wyczynowe sporty. Jednak jednocześnie gdzieś tlić się może niespełnienie, jakiś brak. Brakuje nam twórczej ekspresji, doświadczenia własnej kreatywności. Wydaje się to trudne, tymczasem do artyzmu można podejść całkiem praktycznie.

Austin Kleon jest pisarzem i artystą. Napisał książkę o tym, jak być kimś takim, jak on. Nosi ona tytuł „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności. Autor zaczyna ją od stwierdzenia, że każdy artysta kradnie, bo oryginalność to mit. Chociaż może to się nam wydawać posępne, wszystko zostało już powiedziane, zostaje nam tylko do tego wracać. W związku z tym jesteśmy zwolnieni z nakazu, by dążyć do całkowitej oryginalności, bo taka bowiem nie istnieje. Wobec tego należy uczciwie otworzyć się na świat i na cudze wpływy. I kraść. Odważnie i twórczo. Na czym polega taka kradzież? Na kolekcjonowaniu, którego nie należy mylić z chomikowaniem. Przy pierwszej opcji dokonujemy bowiem selekcji, wybieramy to, co nam się naprawdę podoba. Wybieramy to, co ma na nas oddziaływać. Dlatego ważne jest z kim się przyjaźnisz, gdzie bywasz, co oglądasz i czego słuchasz. I dlatego warto mieć kogoś w rodzaju guru – pisarza, artystę, działacza, idola. Dobrze też dotrzeć do ludzi, którzy go również podziwiają. Ucz się od swojego mistrza i jego wielbicieli czego chcesz. Chłoń. W ogóle ucz się, nie ustawaj w tym procesie. I nie chodzi tu bynajmniej o akademickie wykształcenie czy prestiżowe kursy. Bądź ciekawy świata, w którym żyjesz. Szukaj informacji, zgłębiaj temat, sprawdzaj, otwórz się na odpowiedzi. Czytaj, szukaj tego, co cię interesuje i pociąga. Zawsze noś ze sobą notatnik, długopis lub ołówek. Zapisuj refleksje, łap inspiracje, szkicuj, notuj cytaty, rób zdjęcia. W ten sposób zbieraj swoje łupy. Sięgniesz do nich w twórczym momencie.

Nie czekaj na tak zwany odpowiedni czas, by być kreatywnym, radzi Austin Kleon. Nie szukaj usprawiedliwienia typu – jak już poznam siebie, zacznę tworzyć. Właśnie twórczość pozwala nam poznać siebie. Być może boisz się zacząć, to normalne realne uczucie, z którym ma do czynienia każdy artysta. Każdy też doświadcza „syndromu oszusta”. Boi się bowiem, że nie jest oryginalny, a to przecież niemożliwe. Poza tym pojawia się dezorientacja, możesz czuć, że nie wiesz, co robisz. To dobry znak, że właśnie zacząłeś tworzyć. Najprawdopodobniej poczujesz się nieswojo tak jakbyś kogoś udawał. Więc udawaj świadomie. Udawaj, że jesteś kimś, aż się tym kimś staniesz. Twórz pozory aż ci się uda i wszyscy zobaczą cię takim, jakim chcesz być widziany. Udawaj, że coś robisz, dopóki czegoś wreszcie nie zrobisz. Początkowy fałsz bowiem staje się prawdą. Chcesz być artystą? Udawaj artystę. Udawaj, dopóki już nie będziesz musiał. Możesz czuć się niepewnie, więc powielaj to, co lubisz. Powielaj bez końca. W końcu odkryjesz samego siebie. Pamiętaj – nawet Beatlesi zaczęli jako kapela grająca covery. Imituj, kopiuj. To nie jest plagiat, bo nie podszywasz się pod czyjeś nazwisko. Czerp z wielu źródeł. Gdy okradniesz setkę ludzi, wszyscy będą mówić, jaki jesteś oryginalny. Nie przejmuj stylu, tylko wyłapuj przyświecającą mu myśl. Nie chcesz przecież być swoimi idolami, ty widzisz podobnie jak oni. Wyraź to.

Twórz nie to, na czym się znasz, tylko to, co lubisz. Czyli Kleon, tak jak wielu doradców życiowych czy duchowych nauczycieli, namawia, żeby robić to, co sprawia przyjemność. W tym tkwi tajemnica sukcesu. Proste, a jednak dla nas trudne. Jak to robić? Napisz na przykład opowiadanie, które spodoba ci się najbardziej, takie, które chciałbyś przeczytać. To samo zresztą dotyczy twojego życia, kariery. Żyj tak, żeby było ci przyjemnie. Należy wkładać wysiłek w przyjemne życie. Dlatego twórz systematycznie, załóż dzienniczek twórczy. Krok po kroku żyj pięknie i przyjemnie. Miej „kreatywny stół”, na którym nie ma sprzętu elektronicznego, wychodź też w plener. Niech pracuje również twoje ciało. Praca wyłącznie umysłowa nie jest wiele warta. Skądś się bierze przysłowie „Rusz głową”, prawda? Żyj tak, jak chcesz, zbieraj owoce, o których marzysz. Nie lękaj się tego. Zrób to coś. Rób to, co chcesz, żeby zostało zrobione. Bezcenne są twoje poboczne projekty oraz różnego rodzaju hobby. Czyli coś, z czym nie wiążesz za bardzo nadziei na zarobki, na tak zwane ustawienie się. Coś, czemu daleko jest do racjonalizmu. Te rzeczy są właśnie najlepsze, to w nich tkwi prawdziwa magia. To powstaje, a ty się po prostu bawisz. Warto mieć kilka takich obszarów zainteresowań, to się nazywa produktywne obijanie. Gdy się bawisz, nie licz się z czasem. Zapomnij się. Nie wiadomo dokąd cię ta zabawa zaprowadzi. Nigdy nie rezygnuj z czegoś, co lubisz. Zbuduj własny świat, zatapiaj się w sobie. Każdy twórca potrzebuje siedzieć w samotności. Kleon nazywa ten stan tymczasowym uwięzieniem, kiedy artysta czeka a świat do niego przychodzi. Trzeba robić swoje, a potem dzielić się tym z innymi. Nie twórz zatem do szuflady, nie izoluj się, wyjdź ze swoją twórczością do ludzi. Jesteś artystą, każdy może nim być, ale ty już się nim stałeś.

Więcej przeczytasz w książce: „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności” Austin Kleon Wydawnictwo Sensus

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze