1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Czy przeciwności wpływają na sukces?

123rf
123rf
Czy przezwyciężanie trudności pomaga nam w osiąganiu sukcesów, czy jest wprost przeciwnie?

Przeciwności losu, bolesnych trudności nie sposób w życiu uniknąć. Jest jednak dobra wiadomość - bywa, że mają one pozytywny wpływ. Dzięki nim pozyskujemy takie cechy jak wytrwałość, opanowanie, sumienność, pewność siebie i ciekawość życia. Naukowcy twierdzą, że właśnie te cechy są umiejętnościami, które można wypracować, by odnieść sukces w życiu. Ale najpierw trzeba zadbać o rozwój emocjonalny.

Temat ten zbadał James Heckman, ekonomista z Uniwersytetu w Chicago, który w 2000 roku zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Uważa on, że sukces nie jest związany ze zdolnościami intelektualnymi, tylko z cechami osobowości. W dzieciństwie mogą jednak wystąpić problemy w rozwoju tych cech. Kiedy jako dziecko mamy do czynienia z przytłaczającymi nieszczęściami lub istotnymi wyzwaniami życia, nad którym nie mamy żadnej kontroli, nie uczymy się samokontroli i wytrwałości. Mamy poczucie, że nie ma w nas mocy, wpływającej na bieg wydarzeń. Zamiast tego doświadczamy bezradności i pozostajemy w stanie beznadziei. Kiedy jeden kryzys następuje po następnym, bez czasu na psychiczne dojście do siebie, coraz trudniej będzie nam osiągnąć sukces. Według dr Nadine Burke Harris, który przeprowadził badania nad ubóstwem, osoby które doświadczyły biedy mają mają w mózgu zmiany, hamujące ich rozwój umiejętności poznawczych. Przemoc, której doświadcza dziecko, powoduje uwalnianie się hormonów stresu, co również wpływa na wykształcenie się połączeń neuronowych w mózgu. Objawia się to brakiem umiejętności w koncentracji uwagi, a to utrudnia naukę i odniesienie sukcesu. Te niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa prowadzą do problemów ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i stany lękowe, zaburzenia osobowości, a także skłaniają do uzależnień, zachowań przestępczych oraz niszczą zdrowie. Często przekładają się na takie choroby, jak nowotwory, choroby serca, płuc i cukrzycę.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że nasze mózgi są w stanie się zmienić, ponieważ są plastyczne przez całe życie. Zmiany te nie są proste, ale pomaga w tym praktyka uważności, skierowana na odczuwanie emocji. Kiedy te negatywne uczucia zostaną uwolnione, zmieniają się w mózgu odpowiednie „ścieżki” i powstaje droga do wypracowania sobie cech, które prowadzą do sukcesu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze