1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Etapy związku, czyli jak ewoluuje miłość

Etapy związku, czyli jak ewoluuje miłość

fot.123rf
fot.123rf
Bycie w związku wymaga od nas zaangażowania i pracy nad relacją. Z upływem czasu ulega ona zmianom, przechodząc przez różnego rodzaju etapy. Portal eDarling postanowił prześledzić poszczególne fazy związku i przyjrzeć się im bliżej, by określić, co charakteryzuje te występujące najczęściej.

Do zakochania jeden krok

Wszystko zaczyna się od opiewanego w filmach i masowej kulturze uczucia zakochania. Wtedy życie wydaje się piękniejsze, prostsze, a my sami mamy poczucie, że jesteśmy zdolni do wszystkiego i nic nas nie może powstrzymać. Jest to pierwsza faza związku. Podczas niej zwykle skupiamy się na ukochanej osobie, nie dostrzegając wad, tworząc sobie w głowie jej idealny obraz. Na tym etapie nie musimy się szczególnie wysilać, wszystko przychodzi nam z reguły naturalnie – okazywanie uczuć, namiętność, empatia wobec partnera.

Gdy emocje opadną

Kiedy emocje opadną, może zdarzyć się, że wraz z nimi zdejmiemy również różowe okulary, przez które spoglądaliśmy na ukochaną osobę. Jest to zwykle decydujący moment dla relacji. Na tym etapie może się okazać, że nie chcemy być z tą osobą, bo nie spełnia naszych oczekiwań. Jest to ciężkie starcie z rzeczywistością, jeśli jednak uczucie jest prawdziwe, a sami jesteśmy na tyle dojrzali, że oczekujemy czegoś więcej niż tylko romantyczne, pełne uniesień uczucie, związek ewoluuje. Wtedy też zaczynamy lepiej poznawać naszego partnera. W grę wchodzą nie tylko te dobre strony, ale i nasze słabości. Zaczynamy budować relację przyjacielską, dając sobie do zrozumienia: Kocham Cię nie tylko za to, że jesteś romantyczny, czy też namiętna, ale również, pomimo Twej upartości lub tego, że robisz coś inaczej niż ja. Jest to wielka próba dla obojga partnerów, jeśli jednak potrafią ją przejść, mogą liczyć na to, że dzięki temu zbliżą się do siebie, tworząc relację głębszą, pełną zrozumienia i bliskości.

Im dalej w las…

Chyba nikt nie ma złudzeń, co do tego, że w każdym związku pojawiają się momenty kryzysowe. Codzienność, problemy, stres – wszystko to może prowadzić do nieporozumień między partnerami. Mogą być one niewielkie, czasem jednak urastają do rangi poważnych problemów. Powinniśmy, zatem umieć kontrolować emocje, pamiętając, że każdy z nas ma swoje niedoskonałości i słabsze momenty, które mogą prowadzić do konfliktów. Istnieje ryzyko, że partnerzy zaczną rozmyślać o rozstaniu oraz mieć wzajemne pretensje. Uczmy się, więc siebie nawzajem i rozwijajmy nasze umiejętności interpersonalne, które ułatwią nam wspólne życie i dochodzenie do odpowiednich kompromisów.

Co by było, gdyby…

Nie jest to miłe, lecz może zdarzyć się, że zaczniemy zastanawiać się w pewnym momencie nad tym, czy na pewno jesteśmy z odpowiednią osobą i czy w ogóle chcemy być w związku. Może być tak, że po latach zacznie nam doskwierać myśl, co mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy nie byli razem, gdzie bylibyśmy teraz? Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, kiedy w relacji skupiamy się jedynie na potrzebach drugiej osoby, zapominając o sobie. Według psycholog Ewy Kaczorkiewicz:

Warto mieć jakiś swój obszar, pole, którego nie dzielimy z partnerem, taki jak dodatkowe zajęcia, zainteresowanie, sport, praca zawodowa czy grupa przyjaciół... To mogą być bardzo różne rzeczy. Warto inwestować nie tylko w związek, ale również w siebie – rozwijać swoje zainteresowania, rozwijać się intelektualnie czy duchowo, dawać sobie czas na to, co dla nas ważne. Dzięki temu, paradoksalnie, jesteśmy bardziej interesujący i atrakcyjni dla tej drugiej osoby, i jak sądzę, również dla siebie.

Akceptacja i zrozumienie

Można śmiało powiedzieć, że związek tak, jak my sami, ulega wielu zmianom, dojrzewa i ewoluuje. W pewnym momencie dochodzi do etapu akceptacji i zrozumienia. Znając swego partnera bardzo dobrze, mamy poczucie pewnej jedności, stanu, w którym udaje nam się osiągnąć pełną akceptację ukochanej osoby. Oczywiście nie należy tego kojarzyć z przewidywalnością i rutyną, w której pułapkę dają się złapać niektóre związki. Kochając, tak naprawdę odkrywamy siebie na co dzień, ucząc się coraz to nowych rzeczy na swój temat. Dostrzegamy, że pewne różnice, drobiazgi, które niegdyś zdawały się być niezwykle irytujące i nie do zaakceptowania, teraz są nieistotne bądź śmieszne. Na drodze do rozwoju relacji, możemy nauczyć się bardzo wiele, jeśli tylko potrafimy otworzyć się na drugą osobę, rozumiejąc, że jest ona człowiekiem, takim jak my – niedoskonałym, ale pragnącym zrozumienia i miłości. Jeśli jesteśmy do tego zdolni, czeka nas piękna nagroda – związek dwojga niezwykle sobie bliskich osób – kochanków oraz przyjaciół w jednym.

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie

Zapraszamy do lektury artykułu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze