1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ćwicz pozytywne myślenie

123rf.com
123rf.com
Liczne badania potwierdzają, że optymiści żyją dłużej. Jak skutecznie radzić sobie ze stresem i cieszyć się codziennymi radościami? Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S Iyengara, opowiada o swoich metodach na optymizm.

Po pierwsze redukcja stresu

Stres jest niestety nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nawet krótkotrwały może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Wiktor Morgulec: Dlatego bardzo ważne jest wypracowanie indywidualnych metod redukcji stresu. Dla mnie najlepszą metodą redukcji stresu jest oczywiście joga. Niektórym mogą pomagać spotkania ze znajomymi lub spacery albo zapisywanie „małych radości” codziennego dnia. Ostatnio spotkałem się z pewną zabawą w serwisach społecznościowych, polegającą na tym, że przez przykładowo 50 dni osoby codziennie dzielą się ze swoimi znajomymi radością, która ich tego dnia spotkała. 

Po drugie prawidłowe odżywianie

Sposób, w jaki się odżywiamy nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również warunkuje samopoczucie.

Wiktor Morgulec: Prawidłowe nawyki żywieniowe są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców pozytywnego myślenia. Zbilansowane i zdrowe posiłki dają efekty w postaci poczucia lekkości i energii do działania. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była bogata w pełnowartościowe produkty. Od 23 lat jestem wegetarianinem. Dla wielu moich znajomych joginów niejedzenie mięsa jest czymś zupełnie naturalnym i co najważniejsze, przypisują mu znaczną rolę w poprawie stanu zdrowia i samopoczucia. Na organizowanych przez nas wyjazdach z jogą zawsze towarzyszą nam kucharze, których specjalnością są dania wege.

Po trzecie zdrowy sen

O tym, że sen to zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wśród licznych korzyści płynących ze zdrowego snu wymienia się m.in.: poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie kreatywności, zmniejszenie stresu czy ochronę przed depresją.

Dodatkowo, jak zauważa Wiktor Morgulec: osoby, które się nie wysypiają, jedzą częściej i  gorzej. Brak snu jest równoznaczny z pogorszeniem nastroju. Mamy mniej energii do  działania i nawet błahe rzeczy mogą powodować zdenerwowanie. Mocna kawa czy orzeźwiający spacer są rozwiązaniami, które mogą pozornie pomóc tylko na chwilę. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy w taki sposób organizować swoje codzienne obowiązki, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę snu.

Po czwarte aktywność

Regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, co jest uwarunkowane m.in. wzmożoną produkcją hormonu szczęście – endorfiny – podczas ćwiczeń. Nieważne, czy lubisz biegać, pływać czy podnosić ciężary – niezależnie od wybranej aktywności ruch pozwoli bardziej pozytywnie patrzeć na świat.

Wiktor Morgulec: Wpisaną na stałe w moje życie aktywnością jest oczywiście joga. Jedną z wielu zalet, które płyną z regularnej praktyki, jest nauka przyjmowania pozytywnych i twórczych myśli. Jak dobrze wiemy, głównym przeciwnikiem pozytywnego myślenia jest stres. Joga pomaga radzić sobie z tą barierą. Odpowiednie asany pozwalają uwolnić ciało od napięć fizycznych i emocjonalnych, pomagają się zrelaksować, rozluźnić, a dzięki temu zregenerować siły. Te zmiany często dostrzegam na wyjazdach z jogą, których uczestnicy już po 7-dniach regularnych ćwiczeń nieraz całkowicie zmienią swoją postawę i sposób myślenia – są bardziej otwarci, bardziej radośni i przede wszystkim starają się myśleć pozytywnie. Kluczem takiego stanu jest prawidłowa synchronizacja ruchu z oddechem. Zgodnie w wynikami badań przeprowadzonych na świecie osoby praktykujące jogę regularnie żyją dłużej i mają wyższy poziom zadowolenia z życia niż osoby niepraktykujące.

mat.pras.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze