1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło
 4. >
 5. Lille Pascala Brodnickiego

Lille Pascala Brodnickiego

Pascal Viktor Raymond Brodnicki, 87 kg i 196 cm wzrostu. Perfekcjonizm nie pozwala mu spokojnie spać. „Gdy idę do restauracji, to przyglądam się wszystkiemu z każdej strony, dopiero wtedy kosztuję potrawę. To jest »zboczeństwo zawodowe«” – mówi. Jak kiedyś na plaży w Gąskach podeszła do niego pewna babcia, prosząc, by dotknął głowy jej wnuka i pobłogosławił go, Pascal omal nie zemdlał. Teraz przywykł już do popularności. Uważa, że ma wielkie szczęście w życiu, bo są przecież inni świetni kucharze, a to właśnie jemu się udało. Zmęczony, uparty i bardzo szczęśliwy.

 

La Grande Place

To moje pierwsze skojarzenie z Lille. ładny, stary plac, a naokoło niego jest wszystko. Sklepy, ludzie, uliczki. Wystawy, połykacze ognia, malarze, karuzele. Tutaj Lille żyje. Tak jak, powiedzmy, Chmielna czy Nowy Świat w Warszawie. Jeśli ludzie mają się spotkać, umawiają się właśnie tu. Moja Aga [Agnieszka Mielczarek, narzeczona i menedżerka Pascala – red.] lubi się tutaj włóczyć po sklepach, a ja? Nie jestem sklepowicz. Od razu dostaję takiej... – jak to się mówi?... – białej gorączki. Pot mi leci po plecach i chcę uciec. Ubrania kupuje mi najczęściej Aga. Jeśli już sam muszę iść na zakupy, to za jednym zamachem kupuję ciuchy na cały rok. Wychodzę z mnóstwem toreb i zapominam o istnieniu sklepów z ciuchami. Nie jestem typem osoby, która przywiązuje wagę do wyglądu. Nie wiem, co jest modne: albo coś mi pasuje, albo nie.

Uliczne jedzenie jest we Francji popularne i bardzo smaczne. Na placu obowiązkowo jadamy z Agą naleśniki z cukrem, gofry albo racuchy pakowane po 9, 18 lub 36 dla bardzo głodnych. Agnieszka to mój skarb. Wszystko robimy razem. Choć czasem trudno pogodzić pracę z życiem prywatnym, lubimy to, cokolwiek inni o tym myślą. Gdy jesteśmy chorzy albo po prostu przemęczeni, leczymy się naturalnie. Ostatnie trzy lata wyłącznie za pomocą akupunktury u doktora Stadnika, który jest fantastyczny. Mam alergię na pyłki, a on poradził sobie nawet z tym.

Knajpka Madame Pittbul

Mój przyjaciel pracuje tuż obok placu, a że we Francji przerwa na lunch jest obowiązkowa, staramy się w tym czasie spotykać i wspólnie jadać. Choćby w tej restauracji, której właścicielka, gdy tylko wchodzisz, woła na dzień dobry: „Zamykaj te drzwi, bo przeciąg robisz!”. Gdy coś zamawiasz, informuje zazwyczaj: „Nie wkurzaj mnie, mnie się nie chce tego robić, zjesz coś innego”. Fajny klimacik, bo można się z nią kłócić troszeczkę, droczyć zupełnie dla żartu. Warto, bo jedzenie, które serwuje, jest przepyszne.

Jak przyjeżdżam na kilka dni do Lille, spędzam ten czas ze znajomymi i w knajpkach; zajadam się potrawami, których bra-kuje mi w Polsce, lub po prostu przesiaduję w ogródku jakiejś małej restauracyjki nad dobrą kawą.

Z jedzeniem wiążą się moje problemy z tuszą. Potrafię bardzo szybko przytyć i bardzo szybko schudnąć. Kiedyś np. ważyłem 104 kg! Bywało, że gdy jechaliśmy na wakacje kulinarne po Francji, to nasze życie wyglądało tak: jedzenie – spanie, jedzenie – spanie, jedzenie – spanie… Po powrocie wyglądałem najczęściej jak Wiedźma Ple Ple z „Fraglesów”! Ale dużo biegałem, unikałem cukru i pieczywa, a przede wszystkim próbowałem nie jeść w nocy, więc szybko schudłem. Jedzenie po nocach to przypadłość kucharzy. Gdy kucharz wraca do domu, to mimo że cały dzień spędził w kuchni, otwiera lodówkę i robi sobie kanapkę…

L’Huitriere

To moja ulubiona restauracja. Istnieje od trzech pokole . To przykład najwyższego poziomu francuskiej gastronomii. Wszystko tam jest perfekcyjne. Serwują tylko ryby i owoce morza, mają i akwarium, z którego sam sobie wybierasz homara albo langustę. No i piękna architektura.

Lille ma kolor pomarańczowej cegły, bo było kiedyś miastem robotniczym, działały tu kopalnie i pracowało sporo Polaków. Nadal istnieją polskie restauracje, jak na przykład Lajkonik. Jest też bardzo dużo parków. Wiele osób uprawia jogging, jest stadion piłkarski. To taki komunikacyjny środek Europy ze świetnymi autostradami i obwodnicami. Można sobie szybko wyskoczyć na frytki i mule do Belgii, wycieczka do Londynu trwa godzinę, a do Paryża jedzie się 55 minut. Lille jest też pierwszym miastem we Francji, w którym zaistniało metro bez maszynisty.

Bazar w Wazemmes

Cały świat w jednym miejscu. Międzynarodowy bazarek spożywczy, najlepszy kuskus i tadżin z merguez, czyli z kiełbasą z... jak się nazywa to zwierzę?... takie io io io... no! z osła. Są tu sklepy azjatyckie, są arabskie. Jakiś pan siedzi sobie i ma sto kilo świeżej mięty do sprzedania, dalej mieści się sklep senegalski pełen potraw i składników, których nigdy na oczy nie widziałeś. Panuje absolutny gwar. Wszyscy się wydzierają: „Kup te mandarynki za 5 euro za kilo!”. Jest naprawdę super. Pracuje tam też pewna stara babcia, która ma przyczepę kempingową, a w środku wszystkie istniejące sery. Zanim cokolwiek od niej kupisz, zachęca i częstuje: „Spróbuj tego, a może tamtego”. Na tym bazarku wchodzi się w fajną interakcję z ludźmi, co bardzo lubię.

Dawny klasztor

Stare Miasto w Lille jest piękne i klimatyczne. Brukowane wąskie ulice, bardzo, bardzo długie domy z malutkimi, niskimi schodami (zapomnij o windzie!). Niedaleko placu znajduje się dawny klasztor, a w jego ścianę wbite są armatnie kule wystrze-lone jeszcze w XVI wieku. Teraz są tu cukiernie, sklepy i restauracje. Biżuteria też. Przychodzę tu, by pooglądać ludzi.

Wystarczy zejść po schodkach w dół, na kwadratowy placyk – tam zawsze siedzą chętni, którzy czekają, żeby zagrać w szachy. Stoją tu też bukiniści, mają mnóstwo starych książek, ja oczywiście szukam starych książek kucharskich, a odchodzę... z kilkoma komiksami, które czytałem w dzieciństwie. Tłumaczę sobie potem, że kiedyś moje dzieci będą je czytać ze mną. Kiedyś grywałem w szachy, teraz wolę dawne gry planszowe, Aga gra z moją siostrą w chińskie warcaby, a ostatnio grywamy ze znajomymi z Francji w pierwotny bilard. Indyjski. Bez kulek. Nazywa się carom. Polega na tym, że jednym palcem trzeba pchać takie... jak to się nazywa... kolec?, nie!, pionek, by uderzał w inny. To wcale nie są proste gry!

 
Cukiernia

Bardzo stara, pełna pięknie ułożonej czekolady biżuterii. Mój przysmak to makaroniki. Malutkie, wielokolorowe, w różnych smakach, chrupiące, z pudrem migdałowym. Mniam. To miejsce wielopokoleniowe, jakich wiele w Lille.

Foto: Łukasz Gawroński

Mój serdeczny przyjaciel ma siostrę, która wyszła za piekarza. Teraz wspólnie prowadzą piekarnię i cukiernię 15 minut samochodem od Lille. Istnieje od 1662 roku, z pokolenia na pokolenie wszyscy zostają piekarzami. Są tu ludzie, którzy pracują już po 30 lat, całe życie w jednym miejscu. Mają po dwa tygodnie wolnego w roku, pracują, święto nie święto, nawet w niedziele. Spędzaliśmy z nimi kiedyś sylwestra i pięć po dwunastej byliśmy już z powrotem w domu, bo mój przyjaciel musiał wstać do pracy. Zawsze, gdy od nich wyjeżdżamy, mamy cały bagażnik pieczywa, bagietek, które potem rozdajemy znajomym. Super jest tu przyjechać w nocy i obserwować bagietki, które wędrują do takich specjalnych pieców. Prawdziwa magia. Jednak by mogła istnieć, mój przyjaciel wstaje o drugiej w nocy, żeby o trzeciej być już w robocie. Od trzeciej do dwunastej pracuje, a od dwunastej do drugiej ma sjestę.

Bardzo szanuję właścicieli, którzy pracują na równi z personelem – to taki rzadki widok w Polsce. Mój przyjaciel ma zapaskę i obsługuje klientów piekarni, wybiera osobiście najlepszy chleb, wie, kto co lubi, klienci ucinają pogawędkę, a jego żona obsługuje kasę. We Francji w małych rodzinnych firmach właściciel jest równy pracownikom, je z nimi, siedzi z nimi, szanuje ich. Pewnego razu, gdy byliśmy z Agą w Bretanii, trafiliśmy do restauracji, której współwłaścicielka była zarazem szefową kuchni i jedynym jej pracownikiem, obsługiwała 50 osób (nawet zmywała), a jej mąż przyjmował zamówienia, opowiadał, co jest dziś w karcie, bo karta jako taka nie istniała... Nagle na schodach prowadzących na drugie piętro, bo restauracja była w starym domu, stanęło malutkie dziecko w piżamce i powiedziało „dobranoc”. Fajna rodzinka!

Albo restauracja mojego pierwszego wielkiego szefa: Les Pyrénées. Dwa lata temu odwiedziliśmy z Agą to miejsce i gdy wziąłem menu, okazało się, że pamiętam wszystkie przepisy. Mam wielki szacunek do swojego byłego szefa. Wiele mnie nauczył. Teraz ma 65 lat, chorobę Parkinsona, ale dalej pracuje w kuchni po 18 godzin dziennie.

We Francji nie ma żadnej tzw. brudnej roboty. Wszyscy pracują, bo zarabiają na życie. To proste. Każdego trzeba szanować. To także moja zasada. Jeśli na przykład przyjeżdżam na pokaz, to witam się ze wszystkimi, z osobą, która zmywa, z kelnerem, właścicielem. Praca to praca. Sam jako 16-letni chłopiec zaczynałem od obierania ziemniaków i zmywania, bo tak zaczyna się pierwszą pracę w zawodzie kucharza.

Szkoła gastronomiczna

Byłem tu dwa lata. To były początki i nauka typu, jak należy kroić. Uczyło się tu całe mnóstwo początkujących kucharzy, którzy pochodzili z rodzin kucharskich i mieli już podstawy. To było dla mnie dosyć trudne, bo oni już wszystko wiedzieli, a ja nie. Początkowo chciałem zostać cukiernikiem. Dlaczego? Bo lubiłem mieszać, robić różne mikstury, wkładać ciasto do pieca i patrzeć na cud rośnięcia. Byłem takim małym chemikiem. W szkole gastronomicznej było jednak jak na mój gust zbyt mało gotowania, a za dużo teorii, która jest, owszem, ważna, ale do niej dochodzi się także, po prostu gotując, metodą prób i błędów. Gdy popełnisz błąd, otwierasz książkę i sprawdzasz: „Kurczę, dlaczego tak się zdarzyło?”. Uważam, że wtedy człowiek uczy się najlepiej. W szkole było też za mało ruchu. Popatrz na mnie. Należę do osób niezwykle aktywnych. Do dziś nie wiem, dlaczego mama nie przywiązywała mnie w dzieciństwie do płotu. Nigdy nie potrafiłem usiedzieć w miejscu. Byłem nie do zniesienia. Jednak moi rodzice zawsze mówili tak: „Musisz robić w życiu to, co chcesz, bo tylko wtedy będziesz to robić z pasją”. Ich celem było moje szczęście. Równolegle z nauką zacząłem więc pracować. No i tak to jakoś szło.

W Lille prawie nikt nie wie, że jestem w Polsce popularny. Ludzie mnie nie rozpoznają, dzięki temu pozostają wobec mnie sobą, są szczerzy. W Warszawie, gdy wchodzę do sklepu, widzę najczęściej niesympatyczną panią, która na mój widok staje się nagle cudownie miła. Na dłuższą metę dziwnie się z tym czuję. Nawet jeśli zakładam ciemne okulary i kaptur, ludzie rozpoznają mnie po psie. A w Lille? Jeśli ktoś pyta mnie, czym się zajmuję, odpowiadam, że jestem kucharzem w warszawskiej restauracji. Ci, którzy mnie znali wcześniej, mówią, że się nie zmieniłem. To dla mnie wielka wartość. Dla Polaków często jestem żabojadem, który przyjechał i kradnie im robotę. Mam do tego dużo dystansu, mimo to jednak trochę boli. Wielu ludzi nie rozumiało mojej historii z Karolem Boczkiem. To 15-letni chłopak, którego poznałem podczas swojego pokazu kulinarnego. W pewnej chwili podszedł do mnie z rodzicami i spytał o szansę jakiejś nauki. Poleciłem go więc na kilku stażach. To było normalne, że powinienem mu pomóc, ale ludzie nie mogli pojąć, dlaczego to robię... Pomyślałem sobie, że będąc dzieckiem, mogłem sobie tylko marzyć, żeby ktoś mi tak podał rękę. Lubię dać trochę szczęścia innym, podzielić się. Jestem szczęśliwy w życiu, tu, dokąd dotarłem, z Agą. Najfajniejsza jest świadomość, że jeśli będziemy mieli dość, możemy wyjechać na Korsykę i hodować mandarynki albo brzoskwinie i będzie tak samo fajnie… może nawet lepiej…

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Jak zadbać o czystość powietrza w domu i biurze?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Poziom zanieczyszczenia powietrza w większości polskich miejscowości jest zatrważająco wysoki. Lokalizacje, w których normy czystości powietrza są spełnione, należą do rzadkości. Niestety, często nie uświadamiamy sobie, że zanieczyszczonym powietrzem oddychamy nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń.

O ile na stan powietrza na ulicy mamy wpływ ograniczony, o tyle w łatwy i niedrogi sposób możemy z powodzeniem zadbać o jego jakość w naszym domu czy biurze. Wystarczy zaopatrzyć się w funkcjonalny oczyszczacz powietrza, np. w jeden z modeli oferowanych przez markę Xiaomi

Oczyszczacz powietrza – dlaczego jest niezbędny w większości domów i mieszkań?

Przyczyna, dla której warto nabyć oczyszczacz powietrza, jest oczywista. Mowa tu o zanieczyszczonym powietrzu, które urządzenie doprowadza do właściwego stanu. Warto jednak przyjrzeć się problemowi nieco bardziej wnikliwie. Zanieczyszczone powietrze to nie tylko niebezpieczne dla zdrowia pyły zawieszone (PM2,5), ale również szereg innych składników w nim obecnych.

Oczywiście na czystym powietrzu najbardziej zależy z pewnością alergikom, ponieważ to właśnie oni odczuwają bezpośrednio i stale negatywną obecność kurzu, pleśni czy formaldehydów we wdychanej mieszaninie gazów. Nie oznacza to, że wspomniane substancje są bezpieczne dla niealergików. Przeciwnie, odznaczają się taką samą szkodliwością, jedynie nie powodują reakcji alergicznych organizmu.

Z tego powodu, oczyszczacz powietrza powinien być obecny w zasadzie w każdym mieszkaniu, domu czy biurze oraz zapewniać w szczególności ochronę przed:

 • pyłami zawieszonymi,
 • cząsteczkami pleśni i grzybów,
 • lotnymi związkami organicznymi.

Każdy oczyszczacz powietrza Xiaomi spełnia te wymagania, a przy tym odznacza się niewgórowaną ceną, dlatego warto wybrać i nabyć odpowiadający naszym wymaganiom model urządzenia.

Ważny element oczyszczacza powietrza – filtr

Oczszczacz powietrza Xiaomi, niezależnie od modelu, wyposażony jest w wymienialne filtry, które składają się z trzech warstw. Każda z warstw pełni inne zadanie:

 • filtr główny zatrzymuje kurz, włosy i inne drobne cząsteczki, w tym włókna bawełniane,
 • filtr True HEPA zatrzymuje 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm lub większej. Stanowi skuteczną ochronę przed pyłami zawieszonymi, pyłkami roślin, a także niektórymi bakteriami i wirusami.
 • filtr węglowy zatrzymuje lotne związki organiczne, formaldehydy, toulen, a także chroni przed biernym paleniem.

Wymiana zużytego filtra jest bardzo prosta – wystarczy zdemontować górną część obudowy, wyciągnąć stary filtr i włożyć w to miejsce nowy.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi – czy warto?

Marka Xiaomi znana jest przede wszystkim ze smartfonów, które cieszą się dużą popularnością ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny. Xiaomi to jednak również wysokiej klasy sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie w domu i w pracy. Jedną z grup oferowanych przez markę urządzeń są oczyszczacze powietrza, które skutecznie chronią nas samych i naszych współmieszkańców lub współpracowników przed niekorzystnym wpływem otaczającego nas, zanieczyszczonego powietrza.

Oczyszczacze Xiaomi odznaczają się wysoką skutecznością usuwania szkodliwych pyłów, ale także wielu wirusów i bakterii oraz innych cząsteczek unoszących się w powietrzu. Są wydajne, skuteczne, niskoenergetyczne i ciche. Każde z oferowanych przez Xiaomi urządzeń do oczyszczania powietrza można ustawić w sypialni czy pokoju dziecka.

Jaki oczyszczacz powietrza Xiaomi będzie dla mnie najlepszy?

W ofercie producenta znajdują się obecnie 4 oczyszczacze powietrza Xiaomi:

 • Mi Air Purifier Pro H o wydajności 200 m2/h, który poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza w całym domu czy mieszkaniu,
 • Mi Air Purifier Pro o wydajności 166 m2/h, doskonały do otwartego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią lub mieszkania,
 • Mi 3H o wydajności 126 m2/h, idealny do pokoju dziecka czy sypialni, ewentualnie do niewielkiej kawalerki,
 • Mi 3C o wydajności 106 m2/h, do oczyszczania powietrza w gabinecie, pokoju do pracy czy niewielkiej sypialni.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi są w stanie przefiltrować zatrzymując szkodliwe pyły zawieszone od 320 do aż 600 m3 powietrza na godz.

 1. Styl Życia

Styl Glamour we wnętrzach

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Lustrzane przedmioty, miękkie tkaniny, bogato zdobione dodatki oraz ciekawa sztukateria. Wchodząc do wnętrza w stylu glamour czuje się przepych oraz niepowtarzalną atmosferę. Co jeszcze wyróżnia ten wyjątkowy rodzaj wystroju?

Co oznacza styl glamour? Przede wszystkim kojarzony jest z elegancją, luksusem i blaskiem. Na samym początku zadebiutował on w modzie, kiedy na premierach filmowych i bankietach aktorki zaczęły pojawiać się w szykownych kreacjach. Stroje przykuwały wzrok wszystkich ze względu na błysk diamentów i luksusowe materiały. Niemalże w tym samym czasie styl glamour przeniósł się do wnętrz domów, które zaczęły przypominać szkatułki wypełnione błyskotkami. Z czasem tego rodzaju meble przestały w tak wysokim stopniu epatować bogactwem, lecz w dalszym ciągu przywodzą na myśl splendor, elegancję oraz piękno. Dziś mieszkanie w stylu glamour może mieć każdy. Popularne są zarówno wszystkie elementy wnętrza w tym rodzaju, jak i pojedyncze meble, które dodadzą szyku oraz luksusu.

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Meble glamour łączą w sobie przepych oraz bogactwo z charakterystycznymi cechami minionych epok, przede wszystkim baroku. Wskazują na to poszczególne detale oraz formy i kształty elementów wyposażenia. Obecnie meble w tym stylu łączy się z dodatkami, które są bardziej nowoczesne, tak aby uniknąć przesadnej elegancji. Takie przeplatanie się mebli o różnym wyglądzie niezwykle ożywia wnętrze i sprawia, że nie jest przytłaczające. Jednym z najważniejszych aspektów stylu glamour są surowce i tkaniny, które powinny być wysokiej jakości, ewentualnie ich zamienniki doskonale je imitujące. Dobre gatunkowo drewno, kryształy, atłas oraz welur - to tylko niektóre z materiałów, po które należy sięgać, kiedy wykańcza się mieszkanie w stylu glamour.

Jakie kolory są wykorzystywane we wnętrzach glamour?

Podczas planowania wystroju wnętrza jednym z najważniejszych aspektów jest wybór palety kolorystycznej. W stylu glamour zdecydowanie dominują jasne kolory - biel, szarość oraz subtelne odcienie beżu. Dzięki takim barwom nawet mniejsze metrażowo mieszkania staną się optycznie większe i przytulniejsze. Dodatkowo jasna paleta kolorów świetnie współgra ze szlachetniejszymi odcieniami, takimi jak fiolety, zielenie oraz granat. W wymienionych kolorach bardzo dobrze wyglądają różnego rodzaju dodatki - poduszki, zasłony oraz wazony. W takiej ilości te barwy nie będą przytłaczające, ale ciekawie urozmaicą wnętrze. Nie można również zapomnieć o blasku, który zapewniają srebrne oraz złote akcenty. To one sprawiają, że mieszkanie w stylu glamour przypomina szkatułkę pełną błyskotek - nie należy jednak przesadzać z ilością tego typu dodatków, ponieważ celem nie jest kicz, ale wytworna elegancja.

Meble glamour

Meble glamour są jedyne w swoim rodzaju: miękkie sofy i fotele o dużych gabarytach, aksamitne, pikowane poduszki oraz lustrzane stoły i stoliki kawowe. Jednym z najważniejszych aspektów jest spójność wszystkich elementów - w tego rodzaju wnętrzach nie ma miejsca na nieprzemyślane decyzje. Nie ma potrzeby wypełniać całego mieszkania zabytkowymi antykami - doskonale wpasują się w nie również bardziej nowoczesne sprzęty. Takie połączenie wpłynie pozytywnie na przestrzeń, ponieważ doda lekkości oraz pozwoli uniknąć wrażenia przepychu. Bardzo duży wybór świetnej jakości mebli oraz dodatków można znaleźć w luksusowych butikach, na przykład w Primavera Home. Oferta sklepu jest szeroka: znajdują się w niej między innymi sofy, fotele, wyjątkowe żyrandole oraz klimatyczne dywany. Obsługa butiku z pewnością pomoże w wybraniu idealnie współgrających ze sobą elementów wystroju.

Akcent na dodatki

Dodatki sprawiają, że wnętrze w stylu glamour zyskuje na wyjątkowości oraz wpływają na niepowtarzalny klimat mieszkania. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są poduszki, sofy, zagłówki łóżka oraz zasłony. Dodatkowy blask można uzyskać dzięki użyciu satyny lub atłasu, które podkreślą luksusowy charakter wnętrza. Kolejnym istotnym aspektem są wszelkiego rodzaju detale: klamki, uchwyty, szklane świeczniki oraz efektowne wazony. Najlepiej, aby były one w starym stylu, ale przełamane innowacyjnym rozwiązaniem, na przykład odbijającymi światło kryształami. Bardzo ważnym elementem w stylu glamour są również lustra. To one optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej lekkości, która w połączeniu z meblami o dużym gabarycie idealnie się komponuje.

Elegancja i blask

Na elegancję mają wpływ nie tylko meble glamour, ale również wszystkie dodatki, które tworzą klimat całej przestrzeni. Każdy, nawet najmniejszy detal musi zostać dokładnie przemyślany. Dlatego takie elementy jak nogi stołów oraz kanap mają efektowne kształty, są lustrzane lub srebrne i zwracają na siebie uwagę, jednocześnie nie przytłaczając domowników oraz gości. Jednym z najważniejszych dodatków we wnętrzu glamour są kryształowe żyrandole, które doskonale odbijają promienie słoneczne, tworząc w mieszkaniu niepowtarzalny, magiczny klimat.

Mieszkanie glamour - balans we wnętrzu

Według niektórych osób w stylu glamour łatwo zahaczyć o kicz, dlatego jeśli chcesz wykończyć swoje mieszkanie w ten sposób, musisz zachować pewien balans. Celem jest wydobycie luksusu oraz elegancji z mebli, ale nie w sposób przytłaczający. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują elementy wyposażenia w tym stylu. Projektanci z pewnością pomogą i wskażą odpowiedni kierunek, który połączy Twoją estetykę ze stylem glamour.

 1. Psychologia

Odkryj swoje wewnętrzne piękno – 6 kroków do samoakceptacji

– Pracując z kobietami nad ich rozwojem, widzę jak pięknieją, gdy odrzucają role, które odgrywają bez wewnętrznej zgody, gdy zaczynają tworzyć swoją nową tożsamość – mówi trenerka Beata Markowska. (Fot. iStock)
– Pracując z kobietami nad ich rozwojem, widzę jak pięknieją, gdy odrzucają role, które odgrywają bez wewnętrznej zgody, gdy zaczynają tworzyć swoją nową tożsamość – mówi trenerka Beata Markowska. (Fot. iStock)
Znów jakiś głos w twojej głowie mówi ci, że jesteś za gruba, za stara, niedoskonała? Naucz się z niego śmiać, ignorować go, a czasem konstruktywnie z nim rozmawiać.

Co przeszkadza nam ujrzeć naszą prawdziwą twarz, rozwinąć skrzydła kobiecości? – Brak odwagi, by spotkać się ze swoimi zranieniami. Żeby zrobić miejsce na nową kobietę, trzeba wyrzucić stare ograniczenia – odpowiada Beata Markowska, trenerka rozwoju osobistego.

Jeśli myślisz o sobie: „mam małe oczy, wąskie usta, wydatny nos, cofnięty i w dodatku podwójny podbródek…” – to taka informacja dociera do nieświadomej części ciebie samej i staje się źródłem kompleksów i zahamowań. Oczywiście, nie robisz tego świadomie. Taki komunikat już dawno usłyszałaś od swojej matki, ciotki, przyjaciółki. Przyzwyczaiłaś się myśleć w ten sposób i nawet nie wiesz, że opinia innych stała się twoją własną. Podpowiada ci ją twój wewnętrzny krytyk. Dopóki nie rozprawisz się z jego poglądami, twój nadajnik będzie emitować fałszywy sygnał. Będziesz czuła się źle ze światem, a świat z tobą.

– Pracując z kobietami nad ich rozwojem, widzę jak pięknieją, gdy odrzucają role, które odgrywają bez wewnętrznej zgody, gdy zaczynają tworzyć swoją nową tożsamość – mówi trenerka.

Każdy nosi w sobie – mniej lub bardziej świadomie – jakiś ideał samego siebie. Przez całe życie próbujemy sprostać swoim wyobrażeniom. Być takie, jak to sobie wymyśliłyśmy. Dlatego przez długie lata nie zmieniamy naszego stylu ubierania się czy sposobu, w jaki się malujemy. Zamiast trwonić energię na kogoś, kim nie jesteśmy, poświęćmy trochę czasu na to, aby lepiej poznać siebie.

Kim jest ta osoba, którą codziennie widzę w lustrze? O czym myśli, jakie są jej marzenia, potrzeby? Co jest dla niej ważne, co lubi, a czego nie? Tak rzadko dajemy sobie szansę, by się poznać. A przecież w tym wypieranym aspekcie naszej kobiecości tkwi prawdziwy skarb. Nasionko, z którego rozwinie się kwiat.

– Wewnętrzne piękno to samoakceptacja, zgoda na siebie taką, jaką jestem, na sukces taki, jakim go rozumiem, poczucie spełnienia – uważa Beata Markowska. – To siła, która bierze się ze zgody na słabość, świadomość własnych ograniczeń i umiejętność życia z tą wiedzą. Radość, optymizm i szczypta pewności, a może właśnie niepewności siebie.

Ćwiczenia - 6 kroków do samoakceptacji

1. Twarzą w twarz z wrogiem

Przypomnij sobie sytuację, w której źle o sobie myślałaś. Naprzeciwko krzesła, które zajmujesz, postaw drugie. Wyobraź sobie, że siedzisz tam ty sama, chwilę po jakimś zdarzeniu, w którym „nie popisałaś się”. Przyjrzyj się sobie. Jaka jest twoja postawa ciała, gestykulacja, mimika? Powiedz do niewidzialnej siebie, co o niej myślisz. (Możesz położyć na krześle lalkę albo misia, jeśli miałoby ci to ułatwić dalszą część pracy). Powiedz jej, jaka jest beznadziejna. Użyj określeń, którymi zwykle siebie łajasz.

Zaobserwuj, w jaki sposób mówisz, gestykulujesz. Skieruj uwagę na ton głosu i pojawiające się emocje. Zastanów się, kim jest twój wewnętrzny krytyk? Kto traktował cię w taki sposób? Zmień miejsce. Teraz spójrz na swojego krytyka. Co masz mu do powiedzenia? Co chciałabyś zrobić? Czy jest coś, co cię przed tym powstrzymuje?

2. Wyśmiej go!

Bardzo dokładnie wyobraź sobie swojego wewnętrznego krytyka. A teraz zacznij proces nadawania mu niechcianych cech. Najpierw wyciągnij go z jego nory. Jeśli zadomowił się w twojej głowie, wyjmij go stamtąd i przenieś tam, gdzie masz ochotę: na stół, pod krzesło, do kubka po kawie... Bądź kreatywna. Następnie zmień jego głos. Jeśli do tej pory mówił cicho, niech zacznie głośno, a kobiecy sopran zamieni się w męski bas. Może nawet kwiczeć jak świnia, kwakać jak kaczor Donald, piszczeć jak mysz. Możesz jego głos odtworzyć na taśmie, na przyspieszonych lub zwolnionych obrotach. Dobrze także dać krytykowi trochę helu z balonu.

A teraz chwila dla oczu. Zabaw się ze swoim krytykiem w przebieranki. Jeśli to mężczyzna, pewnie niezbyt dobrze będzie się czuł w reformach i wałkach na głowie. Może zrobisz mu trwałą…?

Czas na ubranie. Legginsy czy może raczej baletki? Eksperymentuj, baw się, popuść wodze swojej fantazji. Masz nieograniczone możliwości. Możesz zmieniać do woli całą jego postać. Warunek jest jeden – twój wewnętrzny krytyk ma być śmieszny.

Jak się czujesz po tej krótkiej terapii? Rozbawiona? Dobrze. Następnym razem, gdy twój wróg pojawi się na horyzoncie, przypomnij sobie jego najśmieszniejsze wydanie. Obdarz go najzabawniejszym z głosów i powiedz, żeby powtórzył to, co usłyszałaś przed chwilą. Kiedy przestaniesz się śmiać, zrób to, co chciałaś zrobić.

3. Lubię, nie lubię

Wpisz co najmniej 15 zakończeń następujących zdań: „Lubię siebie za…”, „Nie lubię siebie, bo…”. – Musimy wybaczyć sobie niepowodzenia i unikać wyolbrzymiania swoich wad. Umieć zażartować z nich, a przede wszystkim nie starać się na siłę ich pozbyć – mówi Beata Markowska. – Im bardziej przed czymś uciekamy, tym bardziej to coś nas goni i w efekcie dopada. To brzmi jak absurd, ale jeśli nie damy sobie zgody na bycie nadmiernie obfitą, ze zbyt małym biustem, za to za dużą pupą, nie mamy szans na to, że kiedyś w odbiciu w lustrze zobaczymy atrakcyjną kobietę.

4. Co myślą inni

Przystąp do konfrontacji swoich lęków i ocen z tym, jak jesteś postrzegana przez innych. Wypisz 10 swoich atutów, z czego 5 niech dotyczy ciała, pozostałe intelektu. Według podobnego wzorca wypisz 10 swoich wad. Następnie poproś kilka zaprzyjaźnionych osób, żeby sporządziły podobną listę na twój temat. Sprawdź, w których punktach się rozminęliście i jak bardzo.

5. Pożyczona umiejętność

Poszukaj cechy, której najbardziej ci brak. Może to być coś, czego w sobie nie akceptujesz, a jest ci potrzebne. Znajdziesz ją w osobie, której najbardziej nie lubisz. Wynotuj sobie na kartce: „Nie znoszę jej, bo jest wyniosła, przemądrzała, wyzywająca, bezmyślna, kapryśna…”.

Nie chodzi o to, byś epatowała tą cechą, ale żeby wzbogacić siebie o coś nowego. Na przykład: od zapatrzonej w siebie koleżanki wziąć więcej wiary w siebie, od butnego szefa – umiejętność stawiania granic, od narcystycznej bratowej – więcej dbałości o ciało i troski o wygląd zewnętrzny.

– Może się okazać, że teraz bogatsza o jakąś cechę, nagle zupełnie inaczej spojrzysz na swoje odbicie w lustrze. Dręczy cię fałdka na brzuchu? Jeśli przestaniesz się na niej koncentrować, zwrócisz energię do wnętrza, okażesz sobie zainteresowanie, to pewnego dnia zniknie nie tylko z twojej głowy, ale i z twojego brzucha – tłumaczy trenerka.

6. Wywiad z ciałem

Rozluźnij się... Zapytaj swoje ciało, czy jest zadowolone z właściciela. Czy czuje się dobrze traktowane, zadbane, lubiane. Zagadnij je o potrzeby, pragnienia, oczekiwania. Sprawiaj sobie przyjemności, obdarowuj się prezentami – mogą to być nawet drobiazgi, które sprawią ci radość. Tak przecież postępujesz w stosunku do osób, które cenisz i lubisz. Potraktuj to jako nagrodę za każdy, nawet najmniejszy sukces, jaki cię w życiu spotka.

 1. Styl Życia

Pierwsza sesja zdjęciowa dziecka. Zobacz, o czym warto pamiętać!

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Przyjście na świat dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu całej rodziny. Młodzi rodzice muszą na nowo poukładać codzienny „plan działania”, a obserwacja, jak maluch zmienia się z tygodnia na tydzień (a czasem z dnia na dzień) dostarcza wielu wzruszeń. Te ważne momenty warto uwiecznić na zdjęciach. Jak powinna wyglądać pierwsza sesja fotograficzna dziecka? Podpowiadamy!

Pierwsza sesja zdjęciowa dziecka: samodzielnie czy u fotografa?

Wykonanie pierwszej sesji zdjęciowej przez fotografa jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma się czemu dziwić. Specjalista:

 • dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu może uchwycić w kadrze idealny balans kolorów czy kompozycję,
 • zazwyczaj ma zestaw akcesoriów dekoracyjnych, które można wykorzystać jako ciekawe rekwizyty w trakcie sesji,
 • wie, w jaki sposób fotografować maluchy i ich rodziców, aby „złapać” najpiękniejsze momenty, pełne emocji.

Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma też wady. Przede wszystkim, kiedy zdjęcia robi obca osoba, trudno o stworzenie intymnej atmosfery, albo… wzajemne oswajanie się młodej rodziny z fotografem trwa dłuższy czas. Po drugie, niełatwo jest przewidzieć nastrój dziecka podczas sesji – jeśli zostanie ona zaplanowana na „zły dzień”, rodzicom może być trudno uspokoić maluszka, tak aby na zdjęciach nie wyglądał na zapłakanego i pochmurnego.

A co daje sesja wykonana samodzielnie? Przede wszystkim wspomniane wcześniej poczucie intymności oraz brak limitu czasowego. Wyjątkowe zdjęcie pociechy możesz uchwycić w dowolnym momencie – czasami wystarczy do tego zwykły smartfon. Może być Ci jednak trudno wykonać ładny portret rodzinny, który później – wydrukowany na dużym formacie – trafi na ścianę salonu czy sypialni. Ograniczeniem może być też brak odpowiedniego sprzętu fotograficznego.

Dlatego warto pomyśleć o połączeniu obu tych kierunków działania. Z jednej strony rób swojemu maluchowi zdjęcia, kiedy tylko wyczujesz odpowiedni moment. Z drugiej – możesz pomyśleć o profesjonalnej, rodzinnej sesji. Zarówno jedne, jak i drugie fotografie uzyskasz w formie cyfrowej. To Ty zadecydujesz o tym, które z nich wywołasz i w jakiej formie!

Jak przygotować się do pierwszej sesji dziecka u fotografa?

Chcesz się umówić na pierwszą sesję rodzinną z maluszkiem? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które sprawią, że fotograf uchwyci w kadrze to, co najpiękniejsze!

 • Wybierz odpowiednią porę dnia. To oczywiście kwestia indywidualna i jako rodzic najlepiej wiesz, kiedy maluszek jest najbardziej wyciszony. W przypadku niemowlaków idealne są godziny dopołudniowe bądź wczesne popołudnie.
 • Pomyśl o tym, jaka sesja będzie najlepsza. W studio fotograficznym można wygodnie ustawić światło o dowolnej porze dnia. W plenerze – niekoniecznie. Na sesję na ukwieconej łące, plaży czy w parku warto zaplanować czas po południu. Dlatego to dobre rozwiązanie przy fotografowaniu już nieco starszego maluszka.
 • Zaplanuj dużo czasu na sesję – uzgodnij to z fotografem, ponieważ praca pod presją, kiedy pociecha nie chce „współpracować”, może się zakończyć rozczarowaniem.
 • Zabierz kilka kompletów ubranek – tak, aby można było wykonać różnorodne fotografie. Zadbaj o to, aby ubrania były czyste i wyprasowane, a buciki niezabrudzone.
 • Jeśli na zdjęciach mają się pojawić zarówno rodzice, jak i dziecko, warto zadbać, aby Wasze stroje pasowały do siebie. Możecie założyć np. ubrania w podobnych kolorach.
 • Nie zapomnij o ulubionych zabawkach maluszka – pomogą uspokoić go bądź odwrócić uwagę w „sytuacji awaryjnej”.
 • Postaraj się, aby dziecko na sesji było dobrze wypoczęte – senny maluch może kaprysić.

Przed wizytą u fotografa omów z nim dokładnie, jak będzie wyglądać sesja oraz zdjęć w jakim klimacie oczekujesz.

Co zrobić ze zdjęciami z pierwszej sesji dziecka?

Takie fotografie są zbyt cenne, aby schować je w pamięci telefonu czy pozostawić w chmurze! Najlepiej, jeśli wydrukujesz najciekawsze zdjęcia i uczynisz z nich piękną dekorację. Pomyśl na przykład o:

 • wydrukowaniu standardowych odbitek, np. 10x15, wstawieniu ich w ramki i wręczeniu jako prezent dziadkom i chrzestnym malucha. Sprawdzą się również ustawione na biurku w pracy,
 • przygotowaniu fotokalendarza ozdobionego zestawem fotek z takiej sesji – również sprawdzi się jako upominek albo element dekoracji sypialni malucha,
 • wydrukowaniu na dużym formacie, np. na płótnie, rodzinnego portretu, który powstanie podczas sesji – to dekoracja, którą można z dumą zaprezentować w salonie!
 • Zamówieniu tzw. Instapacka pakietu zdjęć w kwadratowym formacie wraz ze sznureczkiem i klamerkami, dzięki którym łatwo powiesisz je na ścianie. Doskonale będą prezentować w pokoju malucha.

Jeśli chcesz mieć pewność, że fotografie z sesji dziecka zostaną wydrukowane z zachowaniem najlepszej jakości, powierz ich wywołanie ekspertom. Na foto.fujifilm.pl zamówisz online odbitki, które wykonane zostaną w labolatoriach z wieloletnim doświadczeniem.

 1. Kuchnia

Koktajle, które nawadniają organizm – przepisy

Fot. iStock
Fot. iStock
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Podczas upałów nasz organizm traci dużo wody i minerałów. Stan odwodnienia jest bardzo niebezpieczny i początkowo trudny do rozpoznania - niełatwo prowadzić bilans wodny, podczas którego ocenialibyśmy ilość strat wody w stosunku do przyjmowanej ilości. Dlatego należy dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów, które zawierają również różne mirko - i makroelementy.

Poznajcie przepisy na letnie nawilżenie - koktajle według Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.

Koktajl truskawkowo-arbuzowy

Składniki:

 • garść truskawek (ok. 70 g)
 • plaster arbuza (ok. 7 cm)
 • 5 listków mięty
 • 1/4 cytryny
 • 6 kostek lodu

Truskawki, arbuz oraz miętę blendujemy z lodem. Koktajl podajemy przybrany listkami mięty.

Fot. iStockFot. iStock

Szkarłatna wyspa

Składniki:

 • 1 czerwony grejpfrut
 • 1 limonka
 • 1 szklanka truskawek (mogą być mrożone)
 • 1 szklanka wody gazowanej lub 10 kostek lodu
 • kilka kropli olejku waniliowego

Grejpfrut, limonkę i truskawki miksujemy z lodem (lub dodajemy wodę gazowaną). Można doprawić olejkiem waniliowym.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Borówkowa lemoniada

Składniki:

 • 1/2 szklanki borówki amerykańskiej
 • 1 łyżka soku z limonki
 • 1 łyżeczka brązowego cukru
 • kilka listków mięty
 • 1 szklanka wody gazowanej

Borówki rozgniatamy widelcem i wrzucamy do szklanki. Dodajemy limonkę, cukier, miętę i wodę gazowaną. Mieszamy.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Mrożona kawa

Składniki:

 • filiżanka espresso
 • 1 szklanka mleka roślinnego
 • 1 gałka ulubionych lodów
 • kilka kostek lodu
 • 1 łyżeczka oleju z nasion ogórecznika

Wszystkie składniki dokładnie miksujemy.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Smoothie bananowo-pomarańczowe

Składniki:

 • 1 banan
 • 1 pomarańcza
 • 1 szklanka truskawek (mogą być mrożone)
 • kilka kostek lodu
 • kilka listków mięty

Banana, pomarańczę i truskawki miksujemy z lodem i miętą.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Orzeźwiający ananas

Składniki:

 • 1 ananas
 • kilka gałązek mięty
 • 1 szklanka wody gazowanej
 • opcjonalnie brązowy cukier

Ananasa miksujemy z miętą i dolewamy wodę gazowaną. Jeżeli owoc nie był słodki, koktajl można odrobinę dosłodzić.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Ogórkowe nawilżenie

Składniki:

 • 1 ogórek
 • 1 cytryna
 • 1/2 pomarańczy
 • 6 listków mięty
 • 1 szklanka wody

Ogórek, cytrynę, pomarańczę i miętę wyciskamy w wyciskarce do soków lub sokowirówce. Dodajemy wodę i dokładnie mieszamy.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Więcej przepisów w książce „Jak zamieszać w swoim życiu, czyli koktajle dla zdrowia i urody” Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr, Wydawnictwo Zwierciadło.