1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło
 4. >
 5. Jakie zasłony wybrać?

Jakie zasłony wybrać?

Dobrej jakości, eleganckie zasłony nadają wnętrzom nie tylko stylowego wyglądu, ale również pełnią szereg innych funkcji, np. chronią przed światłem czy hałasem z zewnątrz. Szeroka oferta różnego rodzaju zasłon sprawia, że ich odpowiedni wybór nie zawsze jest prosty. Na co zwrócić uwagę, wybierając gotowe zasłony do sypialni, salonu i innych pomieszczeń w domu? Przeczytaj poniższe porady.

 1. Trendy zasłony do salonu
 2. Zasłony z lnu
 3. Najlepsze zasłony do sypialni
 4. Odpowiednie zasłony do pokoju dziecka

Trendy zasłony do salonu

Przed wyborem odpowiedniego koloru, faktury czy też materiału zasłon, warto przede wszystkim zastanowić się, jaką powinny one spełniać funkcję. Czy zależy nam jedynie na efekcie dekoracyjnym? A może kotary powinny również odpowiednio regulować światło, osłaniając wnętrze przed intensywnymi promieniami słonecznymi, czy też przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów (zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się blisko ulicy i chodnika)? Jeśli obok funkcji estetycznej, zasłony mają służyć także ochronie przed słońcem czy też wzrokiem obcych, warto wybrać zasłony blackout, najlepiej w ciemnych kolorach. Zasłony utrzymane w odcieniach czerni, beżu i szarości wyglądają najbardziej elegancko w wersji długiej, delikatnie opadającej ku podłodze. Będą dobrze prezentowały się również we wnętrzach utrzymanych w stylistyce minimalistycznej, gdzie liczy się nie tyle kolor, co forma ciekawych dodatków.

Jeśli zależy nam także na wyciszeniu pomieszczenia, aby do wnętrza nie docierały niechciane hałasy z ulicy, warto zdecydować się na zasłony z ciężkich, grubych materiałów. Kotary tego rodzaju wyglądają bardzo elegancko, ale należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się w przestronnych, dużych wnętrzach. Do mniejszych salonów lepsze będą firany lub też zasłony ze zwiewnych, cienkich tkanin. Modele utrzymane w chłodniejszych barwach optycznie poszerzą ponadto przestrzeń, natomiast zasłony utrzymane w intensywnych, ciepłych barwach (np. żółtej) pozwolą stworzyć w pokoju radosny nastrój. W przypadku wnętrz minimalistycznych i białych kolorowe zasłony mogą być również ciekawym zabiegiem aranżacyjnym. Sprawią, że pokój zyska nowego charakteru.

Warto przy tym pamiętać, aby nie decydować się na zasłony w kolorze identycznym do barwy ścian. W takim przypadku bowiem uzyskamy nudne, pozbawione własnego stylu wnętrze. Jeśli zależy nam na tym, by dobierać dodatki o podobnej barwie, co kolor ścian, to dobrze jest różnicować tony i odcienie. Najlepsze będą kotary w odcieniu ciemniejszym, niż ściany - radzi Alina Dobrzańska, ekspert w sklepie internetowym

Zasłony z lnu

Coraz większą popularnością, zwłaszcza jako zasłony do salonu, cieszą się modele wykonane z lnu. Są one bardzo oryginalnym rozwiązaniem. Pasują świetnie szczególnie do pomieszczeń utrzymanych w stylu rustykalnym, skandynawskim lub chalet. Nadają wnętrzom przytulnego, naturalnego wyglądu. Znakomicie komponują się z meblami wykonanymi z litego drewna oraz jasnymi, ciepłymi barwami.

Najlepsze zasłony do sypialni

Jeśli chodzi natomiast o modele do sypialni, to najlepsze będą zasłony zaciemniające. Sypialnia powinna być przede wszystkim miejscem odpoczynku i wyciszenia. Nie zawsze stan ten można łatwo osiągnąć, dlatego należy pomóc sobie m.in. wspomnianymi zasłonami. Dzięki nim w pokoju zrobi się nieco ciemnej i spokojniej, co z pewnością pozwoli nam się zrelaksować i lepiej wypocząć. Szczególnie polecane są modele utrzymane w ciemniejszych, jednolitych barwach, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się również na zasłony wyróżniające się ciekawymi wzorami i połączeniami kolorystycznymi. Odpowiednie (zwłaszcza do sypialni dla dzieci) będą również zasłony w kwiaty albo w kolorowe pasy. Najczęściej występują wersje w poziome, ale spotkać można także kotary w pionowe pasy. W przypadku wielobarwnych lub wzorzystych odcieni, dobrze jest dodatkowo zamontować dobrej jakości rolety. Podczas gdy zasłony pozwolą nam uzyskać pożądaną stylistykę pomieszczenia, to opuszczone rolety umożliwią zaciemnienie sypialni i dzięki temu spokojny sen i odpoczynek.

Odpowiednie zasłony do pokoju dziecka

Wielokolorowe zasłony na przelotkach, zwłaszcza utrzymane w intensywnych, radosnych odcieniach czy wzorach, sprawdzą się szczególnie dobrze tam, gdzie zależy nam na ociepleniu atmosfery lub też w pokojach, gdzie panuje półmrok. Będą również idealne do pokoju dziecięcego. W ten sposób pozwolą one na rozjaśnienie i tym samym „rozweselenie” stylistyki pomieszczenia. Najmłodsi uwielbiają zwłaszcza zasłony z wybranymi postaciami z ulubionych filmów czy animowanych bajek. Księżniczki, zwierzątka czy inne ukochane postaci na zasłonach pozwolą nadać charakteru dziecięcemu pokoikowi i sprawić, że dziecko będzie się w nim jeszcze lepiej czuło.

Jak można zauważyć, dobór odpowiednich zasłon do stylistyki i charakteru wnętrza nie jest łatwy, ale zastosowanie się do wymienionych wyżej zaleceń z pewnością pozwoli uzyskać pożądany efekt.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze