1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Artykuł Sponsorowany

Dekoracje do pokoju dziecięcego, czyli jak odmienić pokój naszej pociechy?

Zobacz galerię 4 Zdjęcia

Pokoje dzieci rządzą się swoimi, różnymi od pokojów dorosłych, zasadami. Nie tylko dlatego, że pełnią jednocześnie rolę sypialni, salonu i bawialni. Także z uwagi na aranżację, na jaką się decydujemy. Szukasz inspiracji? W takim razie ten tekst jest dla ciebie. Dowiesz się z niego, jakie ozdoby do pokoju dziecięcego wybrać, by odmienić pokój swojej pociechy.

Kiedy dorosły ma wpływ na wystrój?

Każdy rodzic doskonale wie, że wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie. Trzeba być jednocześnie nauczycielem, lekarzem, złotą rączką, artystą i mieć przy tym nieograniczone pokłady cierpliwości. W końcu dzieci to tylko dzieci. Jednak to właśnie my, rodzice, mamy największy wpływ na to, kim będzie nasza pociecha. Nie tylko ze sposobu, w jakim będziemy je wychowywać, ale także poprzez rzeczy, jakie będą towarzyszyć naszemu dziecku. Mamy tutaj na myśli również wystrój oraz dekoracje pokoju dziecka, jakie zdecydujemy się wstawić. Dominacja koloru czarnego  z pewnością nie wpłynie zbyt dobrze na rozwój psychospołeczny naszej pociechy. Z drugiej strony zbyt wiele krzykliwych i jaskrawych kolorów również nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy dziecko samo wybiera tego typu barwy. Jednak z reguły ma to miejsce w chwili, gdy dziecko nie jest już dzieckiem, ale nastolatkiem. Wtedy rodzice nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii aranżacji pokoju.

Jak już wspomnieliśmy, od rodziców zależy to, w jakich warunkach będzie się wychowywać ich pociecha. Najważniejsze są pierwsze lata życia dziecka. To właśnie wtedy, pod wpływem różnych bodźców, kształtuje się jego świadomość. Ważną rolę odgrywają tutaj dekoracje do pokoju dziecięcego. A jakie konkretnie? Wiele zależy od wieku dziecka. Poniżej prezentujemy propozycje dla dzieci w różnym wieku.

Dekoracje do pokoju dziecka do 6. roku życia

W rozwoju człowieka możemy wyróżnić kilka etapów. Inaczej widzi je jednak biologia, inaczej zaś psychologia. Choć między 6 a 7-latkiem nie ma zbyt dużych różnic w wyglądzie, tak ich psychika może być bardzo odmienna. Dlatego właśnie pierwszy okres, jakim się zajmiemy będzie opisywał dekoracje do pokoju dziecka do lat sześciu. Co kochają wszystkie małe dzieci? Oczywiście, że pluszaki. Chyba nie ma na świecie osoby, która by w dzieciństwie nie miała ulubionego misia. Dlatego wybierając ozdoby do pokoju dziecięcego warto postawić na pluszaki. Jak je odpowiednio rozmieścić? Dobrym pomysłem jest montaż półki, na której stałoby kilka lub kilkanaście małych maskotek. Możemy również zrobić kącik, gdzie królować będzie jedna, bardzo duża maskotka, zaś towarzyszyć będą jej mniejsze.

Dekoracje pokoju dziecka w podstawówce

Gdy dziecko opuszcza przedszkole, idzie do szkoły podstawowej. To symboliczny rytuał przejścia, bowiem wtedy dość wyraźnie zmienia się jego podejście do swojego pokoju. Maskotki ustępują miejsca nieco poważniejszym zabawkom. Dzieje się tak zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców. Jak więc wyglądają dekoracje pokoju dziecka w wieku 7-11 lat? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem dzieci zaczynają mieć głos. Chłopcy w tym wieku bardzo często zaczynają odczuwać fascynację piłkarzami i dekorują swój pokój plakatami i kolorami swoich ulubionych klubów. Z kolei dziewczynki czerpią garściami ze swoich ulubionych bajek czy piosenkarek i to one stanowią znaczą część wystroju pokoju. Jednak rodzice wciąż mają istotny wpływ na to, co będzie znajdować się na ścianach i półkach. Jedną z możliwości są plakaty, niekoniecznie z piłkarzami czy piosenkarkami.

Plakaty, czyli ekstrawaganckie dekoracje pokoju dziecięcego

Jeżeli chodzi o dekoracje do pokoju dziecięcego, to nie ma bardziej uniwersalnej rzeczy, niż plakat. - Po pierwsze, praktycznie każdy plakat możemy wstawić zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Po drugie, są one na tyle różnorodne, że bez trudu dopasujemy plakat, który idealnie będzie się komponował z resztą dekoracji. Po trzecie zaś, plakaty mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i edukacyjną - wylicza Ornela Król ze sklepu . - By osiągnąć taki efekt, należy zdecydować się na jeden z wielu dostępnych plakatów z przesłaniem. Może to być np. plakat fauny i flory, z motywem turystycznym czy zawierający kształty geometryczne. Każdy z nich pobudzi wyobraźnię dziecka – przekonuje ekspertka ds. aranżacji wnętrz. Kolejną zaletą plakatów jest ich trwałość. Niezależnie od tego, jakie dekoracje do pokoju dziecka wybraliśmy, muszą być one na tyle wytrzymałe, by nasza pociecha ich nie uszkodziła, z rozmysłem lub bez. Plakat, zawieszony poza zasięgiem ramion dziecka, z pewnością jest taką ozdobą.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze