1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Konto dla mojego dziecka

PKO Bank Polski_fot  M Szachowski
PKO Bank Polski_fot M Szachowski
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Konto dla dziecka? Czy to nie przesada – może zastanowić się rodzic. Okazuje się, że nie. To praktyczna edukacja ekonomiczna. W młodym wieku utrwalają się nawyki, kodują wzorce zachowań i kształtuje się pewność siebie – również w sprawach finansów osobistych.

Z badań przeprowadzonych  przez IQS na zlecenie PKO Banku Polskiego* wynika, że 88 proc. dzieci w wieku 7-12 lat dysponuje własnymi pieniędzmi, a 79 proc. z nich oszczędza. Jednak wraz z wiekiem zaczynamy przywiązywać coraz mniejszą wagę do oszczędzania. Potwierdza to raport Centrum Edukacji Bankowej i Ubezpieczeniowej (CEBiU)**: połowa z nas przeznacza swoje dochody tylko na bieżące potrzeby, a jedynie 7 proc. regularnie co miesiąc odkłada pieniądze. Dlatego ważne jest, aby od samego początku zadbać o odpowiednią edukację finansową naszych pociech i uczyć je prawidłowych nawyków.

Nowoczesna edukacja

Dla dzieci korzystanie z komputera i Internetu czy posługiwanie się urządzeniami mobilnymi jest tak naturalne jak wykonywanie codziennych czynności. Warto wykorzystać ich umiejętności w jednym z najważniejszych celów – nauce ekonomii, przedsiębiorczości i oszczędzania.

PKO Bank Polski już od wielu pokoleń wprowadza dzieci w świat finansów poprzez dedykowane im projekty edukacyjne. Jednym z nich są Szkolne Kasy Oszczędności (SKO). To program dla uczniów szkół podstawowych, który został dostosowany do potrzeb młodego pokolenia i wprowadzony do ich naturalnego środowiska, jakim jest Internet. W ramach serwisu młodzi mają dostęp do systemu bankowości elektronicznej. W łatwy i przyjemny sposób dzieci uczą się, tworząc wirtualne skarbonki, ustalając cele, które osiągają wspólnie z rówieśnikami, i zdobywając odznaki. W codziennej nauce pomagają nauczyciele, tak by dzieci mogły w praktyczny sposób rozwijać swoje umiejętności z zakresu finansów, przedsiębiorczości i zarządzania. Bank przygotował profesjonalne materiały dydaktyczne, które ułatwiają nauczycielom prowadzenie lekcji. Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło je patronatem. Warto dodać, że w ramach programu szkoły podejmują również wiele inicjatyw, które angażują lokalne społeczności (np. zbiórki surowców wtórnych czy kiermasze ze zbiórką pieniędzy na cele charytatywne).

W odpowiedzi na duże zainteresowanie kontem dla najmłodszych w szkołach PKO Bank Polski wprowadził konto PKO Junior, które założyć mogą rodzice. To nowoczesny serwis bankowości internetowej dla dzieci poniżej 13 roku życia. W domu, pod czujnym okiem rodziców młody człowiek zdobędzie wiedzę, która w dorosłym życiu pomoże mu sprawnie i bezpiecznie poruszać się w świecie finansów. Produkt wykorzystuje rozwiązania internetowe serwisu SKO, ale został rozszerzony o nowe funkcjonalności: inicjowanie przelewów i doładowań telefonu komórkowego.

Ważną rolę w zdobywaniu umiejętności zarządzania minibudżetem pełnią wirtualne skarbonki, które uczą dzieci oszczędzania na wybrane przez nie cele. Wszystkie operacje dziecko robi pod opieką rodziców. Każde działanie musi być przez nich zaakceptowane. Nie ma więc obaw, że młody finansista stanie się bankrutem. Ponadto serwis umożliwia rodzicom stawianie najmłodszym wyzwań. Zadania mają za cel przede wszystkim naukę odpowiedzialności (np. opieka nad zwierzęciem), planowania (np. przygotowanie listy zakupów), systematyczności (np. mycie rąk, oszczędzanie) i wytrwałości (np. zdobycie nowych umiejętności). Każde zadanie musi mieć wyznaczony termin realizacji oraz nagrodę (np. wspólne wyjście do kina, zoo czy ciekawą wycieczkę), którą dziecko dostanie za jego wykonanie.

Nauka przez zabawę

W poznawaniu tajników wiedzy ekonomicznej dzieciom i ich rodzicom pomocą służą materiały i narzędzia przygotowane przez Bank. Wystarczy tylko wybrać najwygodniejsze dla nas instrumenty i,bawiąc się z dziećmi, wyrabiać w nich właściwie postawy. Przewodnikami najmłodszych po zawiłym świecie pieniędzy są:  Detektyw Oszczędek, Jan Ekspert i jego dzieci – Kasia i Kuba, Żyrafa Lokatka oraz Pancernik Hatetepes. Nieocenione w codziennej nauce są poradnik dla rodziców, który podpowiada jak być wzorem dla swoich dzieci w dziedzinie gospodarowania pieniędzmi i jak rozmawiać z nimi o finansach; książeczka dla dzieci („Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy”), która przybliża najmłodszym podstawowe pojęcia z zakresu finansów; czy magazyn ekonomiczny Brawo Bank, którego każdy numer – oprócz wywiadów, opowiadań oraz porad – zawiera rebusy, zagadki i krzyżówki dla dzieci. Dostępny jest w wersji papierowej, jako dodatek do Poradnika Bankowego, a także w wersji elektronicznej na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iPhone’y, iPody i i Pady. Na stronie dostępne są archiwalne audycje radiowe „SKO – Słuchaj, Kalkuluj, Oszczędzaj”,  emitowane na antenie Programu I Polskiego Radia. Były prowadzone w formule edutainment i promowały wśród  najmłodszych ideę oszczędzania. Warto dodać, że na dostępne są filmy edukacyjne; w ramach portalu ,  gdzie uczniowie poznają ciekawostki ze świata finansów; a za pośrednictwem platformy społecznościowej szkoły mogą wymieniać się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze