1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Planujesz zagraniczną podróż? Zobacz, czym jest Zielona Karta i kiedy powinnaś ją mieć

Jeśli wybierasz się w daleką podróż, być może będziesz musiała wyrobić tzw. Zieloną Kartę. To zagraniczny odpowiednik polisy OC, który podczas podróży potwierdzi, że Twój samochód jest ubezpieczony. Zobacz, w których krajach Zielona Karta jest obowiązkowa, a także jak w jej wyrobieniu pomoże Ci porównywarka ubezpieczenia OC.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza, że Twój pojazd jest ubezpieczony w Polsce w ramach ubezpieczenia OC. Jeśli podróżujesz za granicą i posiadasz przy sobie Zieloną Kartę, oznacza to, że Twój ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność za spowodowane przez Ciebie ewentualne szkody na drodze, np. jeśli będziesz sprawcą kolizji.

Sumę ubezpieczenia określa się w tym przypadku albo na podstawie umowy OC (jako że jest w Polsce jest ona regulowana ustawowo, sumy gwarancyjne wynoszą 5 mln euro w przypadku szkody osobowej i 1 mln euro w przypadku szkody na mieniu), albo na podstawie limitów prawnych państwa, na terytorium którego doszło do zdarzenia. Korzystając z kalkulatora OC takiego jak np. , możesz sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa wydaje Zieloną Kartę do ubezpieczenia gratis.

Zielona Karta – gdzie jest obowiązkowa?

Zielona Karta nie jest obowiązkowa w 32 krajach Europy, które podpisały tzw. Porozumienie Wielostronne. Są to w większości kraje Unii Europejskiej i/lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a podróżując samochodem po ich terytoriach wystarczy, że będziesz miała przy sobie polską polisę OC. Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna, jeśli planujesz podróż do:

Austrii, Andory, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gibraltaru, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Monako, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Wysp Normandzkich, Wyspy Man i Wysp Owczych.

W krajach, które nie są częścią Porozumienia Wielostronnego, będziesz potrzebowała Zielonej Karty. Należą do nich:

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Jeśli nie masz Zielonej Karty, nie powinnaś przejść kontroli granicznej w wyżej wymienionych krajach. Jeśli jednak w jakiś sposób znajdziesz się w tych państwach, a nie będziesz miała przy sobie Zielonej Karty, w przypadku spowodowania kolizji będziesz musiała z własnej kieszeni pokryć koszty rekompensat osób poszkodowanych.

Ile kosztuje i jak wyrobić Zieloną Kartę?

Wyrobienie Zielonej Karty zazwyczaj nie kosztuje nic. Zwłaszcza jeśli wniosek o dokument składasz u swojego ubezpieczyciela. Zastanawiasz się, na jakich zasadach ubezpieczyciele wydają Zielone Karty? Pomocna może okazać się – dzięki niej sprawdzisz oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz ubezpieczyciela, który Zieloną Kartę wydaje w sposób, jaki odpowiada Ci najbardziej.

Załóżmy, że jesteś klientką Allianz Direct. U tego ubezpieczyciela za Zieloną Kartę zapłacisz 19 zł i dostaniesz ją pocztą w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Jeśli zależy Ci na czasie, 14 dni to zdecydowanie za długo. W takim wypadku Zieloną Kartę możesz wyrobić np. w PZU – wystarczy, że odwiedzisz oddział ubezpieczyciela osobiście, a w ciągu kilkunastu minut załatwisz sprawę. Pamiętaj jednak, że o ile w przypadku swoich klientów PZU wydaje Zielone Karty nieodpłatnie, tak osoby nie będące klientami towarzystwa mogą liczyć się z symboliczną opłatą za Kartę.

Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia komunikacyjnego, postępowanie w przypadku szkody w ramach Zielonej Karty może różnić się wśród ubezpieczycieli. Dlatego, kupując , sprawdź dokładnie tzw. OWU wybranego towarzystwa, a w nim rozdział poświęcony właśnie Zielonej Karcie.

Jak długo ważna jest Zielona Karta?

Zielona Karta wydawana jest na czas zagranicznego wyjazdu. Najczęściej wynosi on od 15 dni do 12 miesięcy. Dokument wydawany jest w języku ojczystym właściciela pojazdu, a także w języku angielskim lub francuskim.

Co w sytuacjach awaryjnych?

Może się zdarzyć, że w gorączce przygotowań do wyjazdu zapomnisz o wyrobieniu Zielonej Karty. Lub okaże się, że w drodze do kraju docelowego, który nie wymaga Zielonej Karty, będziesz musiała przejechać przez kraj, który Karty wymaga. Co zrobić w sytuacji, kiedy jesteś już w podróży i nie masz przy sobie niezbędnego dokumentu?

W takiej sytuacji masz jeszcze jedno rozwiązanie, czyli tzw. ubezpieczenie graniczne. Wykupisz je przy wjeździe do państw niezrzeszonych w ramach Porozumienia Wielostronnego, ale pamiętaj, że zazwyczaj jest ono ważne maksymalnie 30 dni. Musisz się także liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia granicznego – w zależności od państwa zapłacisz za nie od kilku do kilkudziesięciu euro.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze