1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Szansa na sukces dla twojego dziecka? Studia przyrodnicze!

Jeśli twoje dziecko wybiera się na studia i szuka porady, w którą stronę skierować swoje zainteresowania, warto polecić mu studia przyrodnicze. Ich ukończenie jest szansą na znalezienie dobrze płatnej i interesującej pracy – doinwestowane uczelnie stanowią od pewnego czasu bezpośrednie zaplecze dla gospodarki.

Od tradycji do innowacji

Sprzyjające okoliczności gospodarcze sprawiły, że w ciągu ostatnich lat nauki takie jak biotechnologia, ogrodnictwo czy weterynaria znacznie zyskały na znaczeniu. Badania prowadzone między innymi na polskich uczelniach mają za zadanie szukanie rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych, medycznych i żywieniowych.

Jednym z bardziej spektakularnych wyzwań jest przywrócenie do pierwotnego stanu terenów skażonych podczas katastrofy w elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku, gdzie największym problemem jest zanieczyszczenie gleby. Jej rekultywacja odbywa się obecnie poprzez fitoremediację, czyli sadzenie na skażonym obszarze odpowiedniej roślinności. Do udziału w projekcie zapraszani są również polscy naukowcy.

Jednak przykładów rosnącej roli nauk przyrodniczych nie musimy szukać na Dalekim Wschodzie. Naukowcy z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu warszawskiej w ostatnich latach wyhodowali między innymi nową odmianę minikiwi, która jest już obecna w uprawie. Owoce rośliny mają wysokie wartości prozdrowotne, a jednocześnie cechują się wyjątkowymi walorami smakowymi.

Medyczne przełomy wypracowane w laboratoriach

Marzeniem wielu rodziców jest, by dziecko zainteresowane naukami przyrodniczymi zostało lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że obecnie przełomowe badania prowadzone są także przez naukowców-weterynarzy czy biotechnologów. Dziś na wspomnianych kierunkach realizowane są ważne cele związane z ochroną zdrowia.

W 2016 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał japoński biolog komórkowy Yoshinori Ōsumi, który dokonał kilku ważnych odkryć związanych z procesem aerofagii, czyli eliminacji uszkodzonych struktur z komórki. Badania profesora Ōsumi mogą w przyszłości przynieść istotny przełom w walce z rakiem.

Do tego samego celu dążą również polscy badacze. Specjalizująca się w weterynarii profesor Magdalena Król prowadzi badania związane z przekazywaniem białek do komórek zarażonych nowotworem. Z kolei zespół profesor Ewy Sawosz-Chwalibóg bada, w jaki sposób można niszczyć komórki nowotworowe przy pomocy grafenu. Warto nadmienić, że starania polskich naukowców zostały docenione i wiązane są z nimi spore nadzieje. Profesor Król na kontynuację prac otrzymała od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych grant w wysokości ponad 1,4 mln euro.

Na styku nauki i gospodarki – współpraca, z której korzystają również studenci

Studenci nauk przyrodniczych mają szansę czerpać wiedzę od najlepszych i z bliska obserwować przełomowe badania. Dodatkową zaletą podjęcia nauki na tych kierunkach jest fakt, że uczelniami interesuje się otoczenie gospodarcze. Potencjał do rozwoju zapewniają klastry stanowiące efekt współpracy nauki i biznesu. Aktualnie działa ich w Polsce ponad 130.

Z punktu widzenia studentów dążących do udanej kariery zawodowej bardzo ważne są również formalne porozumienia z pracodawcami umożliwiające zbieranie doświadczeń zawodowych równolegle z procesem kształcenia. Wspomniana warszawska SGGW podpisała do tej pory około 400 takich umów, a ponadto współpracuje z otoczeniem gospodarczym w ramach 16 klastrów.

Kadra naukowa oraz przyszli absolwenci nauk przyrodniczych mają również do dyspozycji coraz lepszą infrastrukturę. Dobrymi przykładami są składające się z 20 laboratoriów Centrum Wodne i Centrum Badań Biomedycznych otwarte w 2015 roku przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Maksymalizacja szans – jak wybrać przyszłościowy kierunek?

W 2016 roku jednym z najczęściej wybieranych kierunków inżynieryjnych była biotechnologia – potwierdza to popularność nauk przyrodniczych. W jaki sposób najlepiej skorzystać z ich potencjału? Oczywiście wybierając odpowiedni kierunek, nie zapominając przy tym o pasji.

Doradzając dziecku wybór studiów, warto wziąć pod uwagę czynniki, które zwiększą jego szanse na sukces. Pierwszym kryterium powinna być doświadczona kadra naukowa, która bierze udział w innowacyjnych projektach. Niemal równie ważna jest infrastruktura, w jaką wyposażona jest uczelnia. Poza tym zdobywaną wiedzę najlepiej wykorzystać jak najszybciej, a porozumienia podpisane między uczelnią a pracodawcą umożliwiają zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych już w trakcie studiów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze