1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

Nancy Huston „Znamię”

Rodzinne sagi służą zazwyczaj temu, by zgłębić problematykę związków krwi, dziedzicznego obciążenia czy tożsamości. Nie inaczej jest w przypadku sagi Nancy Huston. Ale co o nitkach łączących pokolenia wie sześcioletnie dziecko? A raczej czwórka dzieci, przedstawicieli kolejnych pokoleń, których historie składają się na „Znamię”.

Wszystkich bohaterów powieści poznajemy w odsłonie pierwszej, kiedy to cała czwórka odbywa wyprawę do Niemiec, domniemanego miejsca urodzenia protoplastki rodu. Czy też – czego dowiemy się z czasem – tylko miejsca, gdzie wychowała się podczas II wojny światowej. Dlaczego tak się stało i jaki wpływ miało to na losy rodziny? Odpowiedź nie jest taka prosta, bo wydaje się, że prawnuk Sol i prababcia Erra nie mają ze sobą prawie nic wspólnego – poza charakterystycznym znamieniem na skórze wędrującym po różnych częściach ciała. Ta wędrówka symbolicznie obrazuje wszystkie zmiany, które zaszły w światopoglądzie, mentalności i w paszportach.

Już pierwszy, szokujący monolog potwierdza to, jak odważną pisarką jest Nancy Huston. Odważną, bo z miejsca obala to, co czytelnikowi kojarzy się z naiwnym, dziecięcym pojmowaniem świata i łagodną, kobiecą literaturą. Ale niby z jakiej racji brutalnym czasom ma nie odpowiadać brutalna sztuka?

przełożyła Jadwiga Jędryas, Dwie Siostry, Warszawa 2008, s. ok. 260

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze