fbpx

Książkę „NieObcy” przekazuje Janina Ochojska

Książkę „NieObcy” przekazuje Janina Ochojska

Na aukcję przekazuję książkę „NieObcy” – zbiór 23 opowiadań 21 polskich pisarzy.
Ochojska_1Nie jest tak, że nasz lęk to coś nowego, coś, co zaistniało wraz z pojawieniem się w Polsce tematu uchodźców. Nie, my, Polacy, przez wiele lat odizolowani od Europy i świata, bardzo jednolici kulturowo, baliśmy się tego obcego od dawna. I jeszcze coś ważnego – to nic dziwnego, że się boimy, ponieważ lęk jest emocją przypisaną każdemu z nas i zupełnie naturalną.

Mam swoje nawyki czytelnicze. Wolę klasyczną książkę, papierową i dobrze wydaną, czyli taką, która po otwarciu natychmiast się nie rozkleja. Tych mam najwięcej, bo tylko takie są w stanie przetrwać próbę czasu. Gdy wchodzi się do mojego domu, już w progu czuć zapach książek. Cztery tysiące? Może więcej – cały jeden pokój jest wypełniony, więc chyba śmiało można powiedzieć, że mam domową bibliotekę. Od zawsze dużo czytałam. Z wczesnego dzieciństwa pamiętam na przykład „Szopa, który miał na imię Daniel” Ericksona Phoebego, z czarno-białymi ilustracjami, „Małą księżniczkę” i przygody Tomka Wilmowskiego – Alfreda Szklarskiego. Bardzo szybko przeszłam na czytanie książek historycznych i klasyki, a od czasu, kiedy zainteresowałam się astronomią, czytałam mnóstwo z tego zakresu, co w końcu zaprowadziło mnie na wydział astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak najważniejszą chyba dla mnie pozycją, do której od czasów liceum co jakiś czas sięgam, jest „Czarodziejska Góra” Tomasza Manna. Mniej więcej co dwa lata czuję ogromną potrzebę, a wręcz muszę ją przeczytać i za każdym razem znajduję w niej coś nowego na temat tego, kim jest i kim może być człowiek, a kim raczej może nie powinien być? Także zbiór „NieObcy”, który przekazałam na aukcję Biblioteki Dobrych Myśli, opowiada o człowieku. Przekazanie tej, a nie innej pozycji było dla mnie oczywiste, ponieważ widzę, jak bardzo w Polsce brak jest znajomości i zrozumienia kogoś innego niż my. Kogoś, kto tu jako uchodźca przyjechał i chce normalnie żyć, kto reprezentuje inną kulturę czy obyczajowość, kogoś nie takiego samego jak nasz sąsiad, obok którego mieszkamy od lat. I w konsekwencji kogoś, kto budzi w nas lęk. Bardzo zależałoby mi na tym, by te opowiadania przeczytało jak najwięcej ludzi i zobaczyło, że „ten ktoś” jest przede wszystkim interesujący i wartościowy, że może do naszego życia wnieść zupełnie nową jakość i jest w stanie dać nam szansę na poszerzenie granic własnego myślenia, odczuwania i poznania. W książce są opowiadania nie tylko o uchodźcach, znajdziemy tam również refleksje nad tymi chwilami, kiedy my sami czujemy się obco. Myślę, że to jest w ogóle w życiu bardzo ważne, żebyśmy chcieli wiedzieć więcej, ponieważ właśnie w ten sposób, czyli poprzez poznawanie, oswajamy swój lęk nie tylko przed nowym, ale też przed samym sobą. Innej skutecznej rady według mnie po prostu nie ma, ponieważ tylko konfrontując się z „obcym”, możemy tak naprawdę odkryć samych siebie, czyli spotkać się z tym „obcym”, który mieszka w nas. Weźmy na przykład człowieka, który po raz pierwszy siada przed komputerem, patrzy w ekran i nie ma pojęcia, jak się zachować. Co więc w końcu robi? Oswaja się po kolei, dzień po dniu, poznaje, patrzy, słucha, aż w końcu siada przed tym samym komputerem za jakiś czas i już nie czuje strachu. Dokładnie tak samo jest z „obcym”.

Wysłuchała Hanna Halek

Janina Ochojska_Fot. Krzysztof_Jarosz _FORUM
Janina Ochojska_Fot. Krzysztof_Jarosz _FORUM

JANINA OCHOJSKA: z wykształcenia astronomka. Działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Medalu św. Jerzego, Orderu Legii Honorowej, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Kryształowego Zwierciadła.

ZAMÓW

E-WYDANIE

„NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców”

Dwadzieścia jeden opowieści polskich pisarzy i reporterów, które powstały, żeby się nie bać. A także dlatego, byśmy zrozumieli, że pomagając innym, jeszcze bardziej pomagamy…

Na stronie tytułowej dedykacja:
„Unikatowa książka! Polecam zwłaszcza opowiadania Huelle, Smoleńskiego i Szejnert. Miłego czytania.

Janina Ochojska, Kraków 16.01.2016”

Ochojska_2

ZAPRASZAMY DO LICYTACJI

Zebrane środki trafią do Oddziału Bajka – Wędrującej Szpitalnej Biblioteki. Akcja, zainicjowana przez miesięcznik Zwierciadło, wspiera Fundację „Serdecznik” w zakupie książek dla dziecięcych oddziałów. Każdy może wylicytować książkę na aukcji charytatywni.allegro.pl i wspomóc dzieci.
allegro.png


ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>