fbpx

„Pięć godzin z Mariem” Miguela Delibes’a. Przekazuje Tomasz Sobierajski

„Pięć godzin z Mariem” Miguela Delibes’a. Przekazuje Tomasz Sobierajski

Powieść uważana za mistrzowskie dzieło Miguela Delibes’a, jest długim mono- dialogiem Carmen, kobiety z miejskiej klasy średniej o bardzo wąskich światopoglądzie i mentalności.
Sobierajski_01
Carmen wygłasza go przed zwłokami męża Maria, nauczyciela liceum o poglądach lewicowych, przez które spędził pewien czas w więzieniu, za czasów frankizmu. Żona wyrzuca mu (powtarzając to mnóstwo razy), że m.in. nie kupił samochodu (podczas, gdy wszyscy sąsiedzi i znajomi kupili), nie zarabiał dużo, źle wychował dzieci (syn-demokrata) i traktował przedstawicieli niższych klas społecznych jak równych sobie. Poza zawartością egzystencjalną, powieść jest satyrą na mierność klasy średniej wystawionej na upadek gospodarczy za czasów frankizmu.

(Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl)Sobierajski_02

Wydanie z roku 1980, widać ślady użytkowania. Na stronie tytułowej dedyckacja i własnoręczny podpis Tomasza Sobierajskiego. Dodatkowo kolorowymi zakładkami zaznaczone ciekawe i ważne strony. Tomasz Sobierajski dołączył również list do czytelnika, który wylicytuje książki zatytułowany „List do dobrego człowieka”.

Tomasz Sobierajski. Fot. Ola Dmowska
Fot. Ola Dmowska

 

 

 

 

 

Tomasz Sobierajski socjolog UW, doktor nauk humanistycznych, felietonista SENS-u, autor bloga na Zwierciadlo.pl „Socjolog w podróży”

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze