fbpx

„Szybkość bezpieczna” Sobiesława Zasady. Poleca Piotr Machalica

„Szybkość bezpieczna” Sobiesława Zasady. Poleca Piotr Machalica

„Nie zastanawiałem się ani sekundy nad wyborem książki.”
Zasada_okladkaSkoro „Szybkość bezpieczna” wywarła na mnie tak wielkie piętno, to na pewno znajdzie się ktoś, komu też sprawi taką przyjemność, przeniesie w świat rajdów i pozwoli przetrwać niejeden poślizg. Zacznijmy jednak od początku. Były wczesne lata 70. i grupka nas, kilkunastoletnich chłopaków, kompletnie oszalała na punkcie samochodowych rajdów. Co piątek chodziliśmy do warszawskiego Automobilklubu na spotkania z naszymi mistrzami. Jeden z nich, ten największy – Sobiesław Zasada – wydał właśnie wtedy pierwszą książkę „Samochód, rajd, przygoda”, w której opowiedział o swoich najważniejszych rajdach z lat 60., a ja dzięki niej przeniosłem się w zupełnie inny świat i wszystko z niego chciałem przeżyć. Po jakimś czasie pojawiła się „Szybkość bezpieczna”. Z wieloma praktycznymi radami, np. jak wyprowadzić samochód z poślizgu.

Jak? Przede wszystkim nie wpadać w panikę – to punkt wyjścia, co jak doskonale wiemy, wcale nie jest takie łatwe, ponieważ pierwsze, co odruchowo czuje człowiek wpadający w poślizg, to właśnie panika. I wtedy właśnie na ogół wszystko robi nie tak: kręci kierownicą nie w tę stronę co trzeba czy też depcze po hamulcach, zamiast dodać gazu. Tymczasem chodzi o ten ułamek sekundy absolutnego spokoju i opanowania. Czy to się sprawdza także w życiu, kiedy człowiek wpada w poślizg emocjonalny? W emocjonalne poślizgi to możemy sobie, owszem, wpadać – to jest każdego z nas prywatna sprawa, bo życie nam w końcu zawsze jakoś wybaczy, ale droga? Droga już raczej nam nie daruje, tym bardziej że na niej bardzo namacalnie zagrażamy innym użytkownikom.

A jednak pokusiłbym się o stwierdzenie, że „Szybkość bezpieczna” jest tak kultowa także ze względu na to, że jest też książką filozoficzną. Zasada dobrze zdawał sobie sprawę, że pisząc, musi wyjść naprzeciw również przeciętnemu zjadaczowi chleba 
– stąd bardzo klarowny język oraz barwny sposób opowiadania. I mnóstwo dowcipu jako punktu odniesienia także do naszych życiowych karamboli. Uczy nas po prostu, że tajemnicą dobrej jazdy jest praktyka, ćwiczenie, powtarzanie, dzięki któremu popełniamy po prostu mniej błędów.
106A5376_B
Oczywiście, ważne jest jeszcze, czym człowiek to swoje ciało wozi. Sztandarowym autem, w którym Sobiesław Zasada odniósł największe sukcesy, było genialne porsche 911, ale w swojej karierze jeździł różnymi samochodami, również takimi, o których ludzie nie wiedzą, że w ogóle istniały, jak np. austriackim steyr-puchem z napędem na cztery koła, malutkim, podobnym do fiata 500 autkiem. Był też moment, że poruszał się bmw 2000tii – naszym wtedy, w czasach absolutnej fascynacji rajdami, mrocznym przedmiotem pożądania. I w tej kwestii też się Sobiesława Zasady posłuchałem. Jeżdżę w tej chwili swoim piątym bmw i pewnie już mi tak zostanie, bo jestem sentymentalny.
Czy poznałem pana Sobiesława osobiście? Dawno temu widywałem go na konferencjach odbywających się po rajdach w Monte Carlo. Znacznie później, na początku lat 90., w Królikarni zobaczyłem go na jakimś raucie. 
Poczułem taką tremę, że aż ugięły się pode mną nogi. W końcu włączyłem silnik i odważyłem się ruszyć z miejsca. Podszedłem, uścisnąłem dłoń i podziękowałem za wszystko. Również jego żonie Ewie, która bywała kiedyś jego pilotem. I to było jedyne moje bliskie spotkanie z Sobiesławem Zasadą.

Wysłuchała Hanna Halek

PM_fot_Marlena_Bielinska
fot. Marlena Bielinska

PIOTR MACHALICA rocznik 1955; aktor teatralny, filmowy, telewizyjny.

Zagrał w kilkudziesięciu filmach (m.in. „Krótki film o miłości”, „Dzień świra”); współpracował z ponad 20 teatrami.

Obecnie możemy go zobaczyć m.in. w Teatrze 
6. Piętro, gdzie śpiewa w „Młynarskim obowiązkowo!” i gra w „Wujaszku Wani”.

 

„Szybkość bezpieczna” to niemal klasyczny już podręcznik dla tych kierowców, którzy stale chcą podnosić swe kwalifikacje potrzebne nawet w codziennej jeździe. A jej rangę podnosi fakt, iż napisana została przez trzykrotnego mistrza Europy kierowców, zwycięzcę ponad 140 rajdów, w tym maratonów rozgrywanych na drogach całego świata, na podstawie jego wielkich doświadczeń i przemyśleń. Czytelnik znajdzie tutaj wiele sytuacji, które Sobiesław Zasada sam przeżył w rajdowej karierze, a które mogą się wydarzyć także w normalnej, nie tylko sportowej jeździe..
źródło opisu: lubimyczytac.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze