fbpx

Poród rodzinny – jak sobie radzić

poród rodzinny
123rf.com

Narodziny dziecka to niewątpliwie wyjątkowy czas i niezapomniany moment przede wszystkim dla rodziców. Co zrobić, by nic nie umknęło naszej uwadze, by stworzyć jak najlepsze warunki zarówno mamie jak i dziecku. Coraz więcej par decyduje się na poród rodzinny, czyli poród wśród tych, których się kocha i czuje się bezpiecznie.
Często niewidzialne jest o wiele cenniejsze niż rzeczy namacalne. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny dla ciężarnej kobiety jest komfort otoczenia, w jakim się znajduje. Wiadomo – szpitalne łóżko, personel medyczny, węzeł sanitarny – na samą myśl, niejednokrotnie wywołują u kobiet niemiłe skojarzenia. A co dopiero sala porodowa, niczym z PRL – owskiego ekranu? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnej kobiecie i jej potrzebom, większość szpitali daje możliwość skorzystania z tzw. porodów rodzinnych, czyli specjalnie przygotowanej sali tylko dla jednej rodzącej kobiety.

Rodzinna sala porodowa

Co więcej kobieta może wybrać, kogo chce mieć przy sobie w tych trudnych, ale zarazem pięknych chwilach narodzin dziecka. Czas w oczekiwaniu na ten moment, w zależności od standardu szpitala, może upłynąć na oglądaniu filmu, ćwiczeniach relaksacyjno-oddechowych, słuchaniu muzyki, wykonywaniu masażu czy ćwiczeniach ruchowych. By zmniejszyć napięcie i stres, małżonkowie grają w karty lub inne gry, oglądają zdjęcia z czasów narzeczeństwa i sięgają pamięcią do wydarzeń, gdy to wszystko się zaczęło.

Ból pierwszej fazy porodu może ukoić także okład. Dość powszechne są teraz porody w wodzie. I nic dziwnego, od lat wiadomo, że letnia kąpiel rozluźnia mięśnie i uwalnia stres. Nawet jeśli kobieta decyduje się na tradycyjny poród, może skorzystać z kąpieli w wannie lub pod prysznicem, co na pewno pomoże jej się zrelaksować.

Sposobów radzenia sobie ze stresem jest sporo. Najważniejsze, by mieć poczucie wsparcia ze strony najbliższych. Nawet, jeśli ostatecznie pozostaną za drzwiami sali porodowej.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu pt. „Poród rodzinny – jak sobie radzić”, z portalu Dzidziusiowo.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze