fbpx

Poronienie a kolejna ciąża. Jak pokonać strach

Poronienie a kolejna ciąża. Jak pokonać strach
123rf.com

Dla rodziców, którzy oczekują potomka, poronienie to dramatyczne przeżycie. Pozostawia trwały ślad na psychice i potrzeba czasu, żeby sobie z tą sytuacją poradzić. Dla jednych najlepszym lekarstwem jest kolejna ciąża, inni muszą odczekać nawet rok zanim będą gotowi znów spróbować.

Jakie są przyczyny poronień?

Samoistne poronienia występują o wiele częściej niż nam się wydaje – dotyczą od 15 do 20 % ciąż. Połowa z nich ma miejsce tak wcześnie, że matka nie jest w stanie nawet tego zauważyć, a krwawienie bierze za spóźnioną miesiączkę. Przyczyny mogą być różne, ale najczęściej (ponad połowa przypadków) są nimi wady rozwojowe płodu. W tych przypadkach występuje naturalny mechanizm biologiczny. Płód nie może się prawidłowo rozwijać ze względu na zaburzenia chromosomowe bądź czynniki zewnętrzne, takie jak zatrucia, i obumiera. Powód poronienia może leżeć także po stronie matki – wady macicy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia czynności tarczycy, a także używki i stres to najczęstsze z nich.

Poronienie a kolejna ciąża

Po tak bolesnej stracie potrzeba czasu, żeby dojść do siebie. Pomocne mogą być osoby bliskie, rodzina, przyjaciele. Wiele niedoszłych mam odnajduje wsparcie wśród innych kobiet, które przeżyły poronienie. Rozmawiają na forach internetowych lub grupach wsparcia. Ważne jest, by nie obwiniać się za to, co się stało i nie zapominać o partnerze, który także ciężko przeżywa tą sytuację i dodatkowo martwi się o ukochaną. Trzeba dać sobie czas i niczego nie przyspieszać. Kolejna ciąża może być dobrym lekarstwem na żałobę, ale nie można także na siłę zastępować straconego dziecka. Dla wielu par decyzja o następnej próbie jest przerażająca – boją się znów stracić maleństwo i przeżyć takie samo cierpienie.

Kiedy czas na kolejną ciążę?

Na to pytanie inaczej odpowie ginekolog, a inaczej psycholog. Choć zajście w ciążę możliwe jest praktycznie od razu – od czasu pierwszej miesiączki, lekarze najczęściej zalecają odczekać kilka miesięcy. Jest to czas na obserwacje i badania – trzeba sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo, znaleźć przyczynę. Długość tego okresu zależy też od tego, w którym tygodniu doszło to poronienia i czy było ono pierwszym, czy może kolejnym. Inną sprawą jest kwestia psychiki – większość par gotowa jest najwcześniej pół roku po poronieniu, a i wtedy pojawiają się lęki. Nie da się ukryć, że strach po takim przeżyciu jest nieunikniony, jednak nie może nas paraliżować. Należy pamiętać, że poronienia dotyczą wielu ciąż i nie można obawiać się kolejnych prób. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, należy realizować swoje marzenia o maluszku.

Tekst jest przedrukiem artykułu „Nietypowe objawy ciąży” z portalu dla rodziców Dzidziusiowo.pl
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze