1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

To wszystko rodzina! - lektura obowiązkowa

</a>
"To wszystko rodzina" to wzruszający przewodnik po świecie rodzin, który ma na celu pokazać małemu czytelnikowi, że każda rodzina jest inna i wyjątkowa. Jego także.

</a>

Książka zaczyna się opisem typowej, standardowej rodziny. Jest mama, tata, brat i siostra, a gdzieś w tle dziadkowie i krewni. Życie w rodzinie jest różne, bo są różne rodziny: głośne i ciche, wesołe i ponure, leniwe i te lubiące dobrą kuchnię. Są rodziny miłe i niemiłe dla dzieci.

Są też rodziny o różnym składzie. I tu, jak się okazuje, zaczyna być kontrowersyjnie. A dzieje się tak, gdyż reakcja na tę książkę jest różna. Już w kilku recenzjach odsądzono wydawnictwo Czarna Owieczka od czci i wiary, z powodu rzekomego promowania związków partnerskich i innych niż heteroseksualne. Ale książka autorstwa Alexandry Maxeiner i Anke Kuhl niczego nie promuje. Ona jedynie pokazuje dzieciom - i nam - jak różnie zbudowana może być podstawowa komórka społeczna. Że jej konfiguracji może być wiele - od mamy i taty, po macochy, dwie mamy, dwóch tatów, po rodzinę bez rodziców a z dziadkami, wreszcie po model, który łączy rozwiedzionych rodziców, ich obecnych partnerów i dzieci tych partnerów (bądź wspólne).

"To wszystko rodzina" nie pokazuje patologii, nie namawia do złego i nie akceptuje nieakceptowalnego. Po prostu pokazuje, jak jest, dzięki czemu dziecko wychowywane w modelu innym od tradycyjnie przyjętego heteroseksualnego 2+2 nie musi czuć się gorzej, inaczej, nie musi myśleć, że jest odszczepieńcem. Czy tego chcemy, czy nie, dzieci rodzą się w bardzo różnych związkach. Rodzą się też w tzw. normalnych rodzinach, które z czasem ewoluują. I nic na to nie mogą poradzić. Tyle że dzieci mają - obok naturalnej umiejętności dziwienia się światu - także naturalną umiejętność akceptowania i uważania za normalne rzeczy, które dorosłym wydają się dziwne.

Wielką zaletą wydanej przez Czarną Owcę książki jest to, że - wykorzystując ciekawość dzieci - pokazuje im ona, jak wielobarwny jest nasz świat, a także - że my też jesteśmy częścią tej wielobarwności. I że nikt nie pochodzi z lepszej czy gorszej rodziny, niezależnie od tego, czy ma dwóch tatusiów, jedną mamę, czy wychował się w rodzinie zastępczej. To wielka wartość, uczyć dzieci, że szczęście jest wtedy, gdy ma się dobrych opiekunów, a nie jedynie wtedy, gdy opiekują się nami biologiczni rodzice, a każdy inny układ jest gwarantem nieudanego życia.

"To wszystko rodzina" została zasłużenie uhonorowana prestiżową niemiecką nagrodą Deutscher Jugendliteraturpreis 2011.

"To wszystko rodzina", Czarna Owieczka, dla dzieci od lat 6.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze