fbpx

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół? (cz. 1)

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół? (cz. 1)
fot. 123rf

Początek roku szkolnego zwykle jest stresujący. Jeśli twoje dziecko poszło do nowej szkoły lub przedszkola albo jest nieśmiałe, pomóż mu znaleźć przyjaciół. To mu doda pewności siebie.
Okazuj przyjacielskie gesty

Dzieci naturalnie zbliżają się do dzieci, które są uśmiechnięte, miłe, spokojne i które potrafią się dzielić z innymi. Nauczanie umiejętności przyjaźnienia się zaczyna się w domu. Jeśli sama będziesz dla swojego dziecka uprzejma, uczynna, radosna, ono też takie będzie.

Inspiruj dziecko do zabawy

Dziecko potrzebuje ukierunkowania w zabawie. Jeśli będzie umiało w sposób przyjazny współpracować z kimś drugim, będzie atrakcyjnym towarzyszem zabaw. Zwłaszcza mniejsze dzieci potrzebują pomocy, żeby pokazać im jak się można razem bawić. Najpierw sama baw się z dzieckiem w jego ulubione zabawy – możecie lepić coś z modeliny, a potem zrobić wystawę z waszych prac, ty zbuduj z klocków garaż, a dziecko niech zrobi parking dla samochodów, ty ubierz lalkę w piżamkę a córka niech ją uśpi. Potem jak kolega czy koleżanka przyjdzie do domu, też pokaż dzieciom co fajnego mogą razem zrobić.

Powiedz dziecku jak ma nawiązywać kontakt

Dobrym sposobem, żeby podejść do drugiego dziecka, jest powiedzenie: „Podoba mi się, jak budujesz z klocków. Mogę pomóc zbudować lotnisko” albo „Podoba mi się jak rysujesz. Może porysujemy razem księżniczki?” Kiedy dziecko wyjdzie do kogoś z pozytywnym komunikatem i konkretną propozycją jest duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie odrzucone.

Ucz je mowy ciała

Dziecko będzie lepiej czuć się w grupie rówieśniczej, jeśli będzie rozumiało niewerbalne komunikaty, jakie wysyłają inni ludzie. Zróbcie sobie zabawę przed lustrem, pokazując sobie złość, zawstydzenie, radość, niezadowolenie, zaskoczenie, smutek. Następnie uświadom dziecku, że uśmiech, kontakt wzrokowy i delikatny dotyk sprzyjają zawieraniu bliskich relacji.

Zacznijcie od jednego przyjaciela

Bardziej nieśmiałym dzieciom trudniej wejść do nowej grupy, dlatego dobrze na początek znaleźć jednego przyjaciela. Małemu dziecku możesz pomóc, kiedy zauważysz że zainteresowało się jakimś kolegą czy koleżanką. Zachęcaj go do kontaktu, możesz też porozmawiać z rodzicami tego dziecka i zorganizować spotkanie po szkole czy przedszkolu.

Szukajcie przyjaciół również poza szkołą

Na placu zabaw, w parku, na pikniku albo na zajęciach dodatkowych można znaleźć przyjaciela. Zabieraj dziecko w miejsca, gdzie może poznać rówieśników. Gdy nawiąże takie znajomości, będzie pewniejsze w szkole lub przedszkolu.

Żeby dziecko było lubiane – TUTAJ