fbpx

Zabawa z dziećmi w twórczy recykling

Zabawa z dziećmi w recykling
123rf.com

Codziennie produkujemy masę śmieci. Wyrzucamy nakrętki po napojach, kapsle, stare gazety, pudełka kartonowe i skrawki materiałów. A gdyby tak zebrać te pozornie niepotrzebne rzeczy, spojrzeć na nie jak na tworzywo i zachęcić malucha do stworzenia małego dzieła sztuki? Pobawmy się z dziećmi w recykling!
Potrzebna będzie duża sztywna kartka lub kawałek kartonu, nożyczki, klej, papier i wszystko, co normalnie wyrzucilibyście do śmieci: ścinki papieru, materiału, kawałki sznurka, niepotrzebne gazety i opakowania. W zależności od Waszej wyobraźni i możliwości możecie tworzyć konstrukcje przestrzenne lub wyklejać obrazki na kawałku tektury lub kartki. Im większa kartka, tym bardziej imponujący efekt.

Nakrętki świetnie sprawdzą się jako kółka przeróżnych pojazdów, ale równie dobrze możecie wykleić nimi zarys jakiegoś dużego obiektu, np. Stadionu Narodowego. Ze starych gazet powycinajcie sylwetki ludzi, których możecie potem posadzić za kierownicą samochodu zrobionego z papieru i nakrętek, w autobusie lub oknie tekturowego domu z wystającymi okiennicami i zasłonkami z kawałków materiału. Dzięki pomiętym gazetom stworzycie wypukłe faktury, z których da się uformować góry i wulkany, drogi lub drzewa. Zróbcie też sobie wycieczkę do pobliskiego parku, może uda Wam się znaleźć jeszcze jakieś ładne liście. To doskonały materiał na wyklejanie zwierząt (np. niedźwiadków), drzew i lasów. Taką pracę możecie potem powiesić u siebie w domu, zgłosić na jakiś szkolny konkurs plastyczny lub zachęcić kolegów i koleżanki do zrobienia ekologicznej wystawy w szkole.

Jeżeli zbieracie korki po winie, spróbujcie zrobić z nich świecznik przewiązany wstążką (może być już z jakimś świątecznym akcentem), podstawkę pod gorące naczynia lub posklejajcie je tak, by utworzyły zarys małej choinki, a następnie pomalujcie.

Jeśli nie macie drygu do takich prac, skorzystajcie z propozycji polskich firm specjalizujących się w coraz popularniejszych u nas ekologicznych zabawkach z tektury. Niedawno taką firmę założyły młode mamy projektantki. Możecie zamówić u nich domek, szałas lub drzewo, z których każde ma około metr wysokości, i dowolnie je malować bądź wyklejać. Znajdziecie u ich nawet świąteczny akcent − choinkę, którą możecie udekorować wyciętymi z tektury ptaszkami, bombkami i zrobionymi z suszonych cytrusów łańcuchami.

Artykuł we współpracy z Mamabu.pl