fbpx

Badania noworodka w szpitalu

Badania noworodka w szpitalu
123rf.com

Przez pierwsze trzy doby swojego życia nowy człowiek zdobywa punkty, zdaje testy i musi przejść wiele badań. Warto, by jego rodzice wiedzieli jakie badania czekają noworodka w szpitalu.

Zobacz także: Pielęgnacja paznokci

 1. Pierwsza minuta życia i już pierwszy test – ocena w skali Apgar, która pozwala szybko sprawdzić jak dziecko radzi sobie po przyjściu na świat. Test powtarzany jest w piątej i dziesiątej minucie. Malec zbiera punkty za: pracę serca, oddychanie, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i odruch obronny przy wsuwaniu cewnika do nosa. Za każdą z nich może dostać po dwa punkty. Jeśli dziecko zdobędzie od 7 do 10 punktów jego stan określa się jako dobry. Ocena między 4 a 6 punktami oznacza stan średni, który wymaga obserwacji i czasem nawet podania tlenu. Mniej punktów to stan ciężki, który może oznaczać czasowe niedotlenienie, wady rozwojowe, trudny poród. Może on jednak poprawiać z minuty na minutę dlatego ocenę przeprowadza się kilkakrotnie.
 1. Krótko po porodzie ktoś z personelu oczyszcza buzię i oczy dziecka ze śluzu. Jeśli wody płodowe są zielone natychmiast po przyjściu dziecka na świat maluch ma odsysany płyn z buzi i noska (jeszcze przed położeniem go mamie na brzuchu). Zanim noworodek rozstanie się z mamą położna zakłada mu dwie opaski identyfikacyjne (na rączce i nóżce) z nazwiskiem mamy oraz datą i godziną narodzin.
 1. Po pierwszym przytulaniu młody człowiek zostaje zabrany na badanie, w trakcie którego zostanie zważony i zmierzony. Zwykle wydarzeniu temu towarzyszy wtedy tata, a mama w tym czasie odpoczywa po trudach porodu. Pielęgniarka lub położna obmywa wtedy dziecko, opatruje kikuta pępowiny, ubiera.
 1. Po dwóch godzinach (to zależy od zwyczajów panujących w szpitalu) mama i dziecko przenoszeni są z oddziału porodowego na noworodkowy. Kobietą opiekuje się tam ginekolog położnik, maluchem neonatolog. W pierwszej dobie noworodek zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeśli ma poporodowe wybroczyny podaje mu się w zastrzyku witaminę K. Każdego dnia waszego pobytu w szpitalu dziecko bada pediatra. Między innymi obserwuje odruchy, kontroluje stawy biodrowe, sprawdza wagę.
 1. Każdy noworodek w pierwszych dobach traci na wadze do 10 proc., a wcześniaki nawet 15. Spadek ten jest normalny i wynika z tego że dziecko robi pierwszą kupkę (smółkę), wydala mocz, poci się, a je jeszcze mało.
 1. Pod koniec pierwszej doby we wszystkich szpitalach w kraju robione są przesiewowe badania słuchu. Jeżeli wynik jest negatywny powtarzane są w drugiej, ponieważ przewody słuchowe mogą jeszcze być zatkane płynem owodniowym lub mazią płodową.
 1. Dziecku przeprowadza się też test na fenyloketonurię i hypertyreozę. Kartonik nasączony krwią wysyłany jest do laboratorium. Na wynik czeka się kilkanaście dni. Jeśli jest niepomyślny, rodzice zostają zawiadamiani telefonicznie.
 1. Około trzeciej doby życia u 60 proc. donoszonych noworodków i 80 proc. wcześniaków pojawia się żółtaczka fizjologiczna. Nie jest groźna, ale nie można jej lekceważyć. Jest efektem rozpadu dużej ilości czerwonych krwinek, które transportują tlen. Powstaje wtedy bilirubina, czyli żółty barwnik, który przez wątrobę trafia do jelit. Wątroba noworodka nie potrafi czasem sprostać temu zadaniu. Nieusunięta z organizmu bilirubina wywołuje zażółcenie skóry i białek oczu. Najintensywniej wygląda to czwartego i piątego dnia życia. Żółtaczka fizjologiczna najczęściej utrzymuje się przez około 10 dni. Mówimy o niej, gdy poziom bilirubiny przekracza 2 mg proc. U większości dzieci jej poziom wzrasta w następnych dniach do ok. 6-8 mg proc. Jeśli nie przekroczy 15 mg proc., a potem powoli się obniża, wszystko jest w porządku. Przy żółtaczce o wysokim poziomie bilirubiny lekarz może zalecić naświetlania promieniami o określonej długości fali świetlnej, podawanie wody z glukozą lub nawet kroplówek. Przy żółtaczce dziecko z mamą zostają w szpitalu dłużej (najczęściej dwie, trzy doby). Codziennie maluchowi pobierana jest krew, by sprawdzać czy wszystko idzie w dobrym kierunku.

Prawidłowe ruchy noworodka:

 • Odruch szukania – maluch pogłaskany w policzek odwraca główkę, szukając piersi.
 • Odruch kroczenia – dziecko podtrzymywane pod paszkami w pozycji pionowej przebiera nóżkami, gdy stopami dotknie podłoża.
 • Odruch Moro – gwałtownie rozrzuca rączki i nóżki, reagując na głośny dźwięk.
 • Odruch chwytny – mocno chwyta palec, gdy dotkniesz nim wewnętrzną stronę dłoni maluszka.

 

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze