fbpx

Jak uspokoić płaczące niemowlę?

Jak uspokoić płaczące niemowlę?
123rf.com

Niemowlę płaczem próbuje przekazać nam informacje o swoim samopoczuciu, potrzebach, nastrojach. Jak odszyfrowywać różne rodzaje płaczu niemowlęcia i je uspokoić?
Zwłaszcza przy pierwszym dziecku może na początku wydawać się to trudne. Płacz dziecka stresuje nas, wpędza w poczucie winy, pogrąża w bezradności. Matka, która nie potrafi ukoić maleństwa, myśli o sobie że jest złą matką. Bo skoro dziecko płacze, to cierpi, a ona nie potrafi mu pomóc. Pojawia się zniechęcenie, rozżalenie, a nawet złość. Wtedy warto sobie uświadomić, że to że dziecko płacze nie jest niczyją winą. Ani twoją, ani jego. Noworodek od pierwszych chwil na świecie jest osobą, a nawet ma osobowość. Ma swój temperament, potrzeby, indywidualną wytrzymałość na głód, stres. Płacze, nie dlatego że jest niegrzeczne i nie dlatego żeby zatruć nam życie. Płacze, bo ma powód. Płacze, bo chce ci coś powiedzieć, a ty dopiero uczysz się jego języka.

W książce „Język niemowląt. Moja mama mnie rozumie” amerykańskie psycholożki Tracy Hogg i Melinda Blau opisały różne rodzaje płaczu noworodków i małych niemowląt. Jeśli uważnie wsłuchasz się w płacz maleństwa, zaobserwujesz jak się przy tym zachowuje i przede wszystkim będziesz miała zaufanie do swojej matczynej intuicji, bez trudu znajdziesz nić porozumienia ze swoim dzieckiem. Bez słów.

Gdy dziecko chce nam powiedzieć:

1. JEŚĆ!

Płacze, wydając krótkie: „łaa, łaa” lub „lee, lee”, pokasłując przy tym lekko. Oblizuje przy tym usta, wysuwa język, przekrzywia główkę na bok, szukając piersi. Może wkładać piąstkę do buzi. I już wiadomo, że trzeba malucha nakarmić.

2. JEST MI ZIMNO!

Słyszymy głośny płacz połączony z drżeniem dolnej wargi. Dziecko może przy tym lekko drżeć, mieć gęsią skórkę, chłodne plecki, a nawet być blade. Wówczas należy dziecko przytulić, okryć ciepłym kocykiem lub cieplej ubrać.

3. GORĄCO!

Marudzi, wydając odgłosy przypominające zadyszkę przechodzącą w płacz. Dziecko jest spocone, zaczerwienione, szybko oddycha. Pomożemy maleństwu, zdejmując za ciepłe ubranie, przenosząc do chłodniejszego pomieszczenia. W tym przypadku możemy na wszelki wypadek dziecku zmierzyć temperaturę. Może nadchodzi infekcja.

4. DOKUCZA MI KOLKA!

Płacze gwałtownie, głośno, wysoko. Między jednym, a drugim krzykiem wstrzymuje oddech. Napina i usztywnia całe ciało, podnosi nóżki do góry, wykrzywia twarz w grymasie bólu. Pomóc może delikatny masaż brzuszka, okład z ogrzanej pieluszki, położenie dziecka na brzuchu na kolanach mamy lub taty. Można wypróbować któryś z preparatów przeciwkolkowych dostępnych w aptekach.

5. ROSNĄ MI ZĘBY!

Maluch marudzi, pojękuje, śliniąc się. Dziecko wówczas wkłada różne przedmioty do buzi, co niejednokrotnie sprawia mu ból. Ma obrzęknięte dziąsła. Ulgę przyniesie żel na ząbkowanie lub chłodny gryzaczek.

6. JESTEM ZMĘCZONY!

Kaprysi. Najpierw nieregularnie zawodzi, potem płacz staje się coraz dłuższy i głośniejszy. Dziecko może przy tym wyginać się, ziewać, wymachiwać nóżkami, rączkami. Sprawia wrażenie, że samo nie wie, czego chce. Zmęczonego malucha weźmy na ręce, zadbajmy o spokój i ciszę w domu. Pomóc może delikatne głaskanie po główce, rytmiczne kołysanie, otulenie, a w końcu uśpienie.

7. ZA DUŻO WOKÓŁ MNIE SIĘ DZIEJE!

Płacze długo i intensywnie, podobnie jak przy zmęczeniu. Odwraca się od osób, które chcą go zabawić. Wyeliminuj ostre bodźce: światło, głośne dźwięki, ruch. Utul w ramionach.

8. NUDZI MI SIĘ!

W marudzeniu i krótkim popłakiwaniu słychać irytację. Dziecko kaprysi, kręci się, bawi paluszkami, szuka czegoś wzrokiem. Porozmawiaj z dzieckiem, połóż w wózku, leżaczku, z którego będzie miało interesujące widoki. Ponoś na rękach, pokaż coś, poopowiadaj.

9. PRZYTUL MNIE!

Niemowlę wydaje pomiaukujące, przywołujące dźwięki, które ustają gdy ktoś weźmie je na ręce. Dziecko rozgląda się wtedy za mamą lub tatą. Trzeba przytulić, ucałować, powiedzieć kilka miłych słów.

10. BOJĘ SIĘ!

Rozpacza gwałtownie i głośno. U noworodków płacz może poprzedzać odruch Moro, czyli gwałtowne wyrzucanie rączek na boki. Dziecko mogło przestraszyć się głośnego dźwięku, nagłej zmiany pozycji. Pomoże przytulenie i spokój. Chroń dziecko przed potrząsaniem, gwałtownymi hałasami.

NAJSKUTECZNIEJSZE SPOSOBY USPOKAJANIA NIEMOWLĘCIA:

1. Kołysanie. Na rękach, bujanym fotelu, kołysce – rytmiczne ruchy przypominają maleństwu błogie chwile w brzuchu, kiedy uspokajał je rytm twoich kroków.

2. Nosidełka. Dają poczucie bezpieczeństwa. Dziecko jest blisko mamy, czuje jej ciepło. Co więcej potrzeba do szczęścia?

3. Otulenie kołderką, zawinięcie w rożek. To też wspomnienie sprzed narodzin. W brzuchu było ciasno, ciepło i przyjemnie.

4. Spacer. Takie urozmaicenie życia może odwrócić uwagę od smutków i problemów.

5. Zmiana otoczenia. Z łóżeczka do leżaczka lub do wózka, tak może okazać się mniej nudno.

6. Muzyka. Łagodne dźwięki mogą się okazać lekiem na całe zło.

7. Nucenie piosenek przez mamę. Nawet gdy trochę fałszujesz, nie przejmuj się, tylko śpiewaj swojemu dziecko. Zobaczysz, że to polubi.

8. Kąpiel. W towarzystwie gumowej kaczuszki może poprawić nastrój niejednemu maluchowi

9. Masaż. To skuteczny relaks.

10. Obecność kogoś, kto kocha. Po prostu.