1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Smart Home - rozwiązania inteligentnego domu, które rewolucjonizują życie codzienne. Na czym to polega?

fot. materiały prasowe Mala Anglia
fot. materiały prasowe Mala Anglia
Zobacz galerię 12 Zdjęć
Dotychczas rozwiązania dotyczące inteligentnego domu wydawały mi się ciężko dostępne dla zwykłego człowieka - skomplikowane, zbyt "inteligentne". Okazuje się jednak, że urządzenia składające się na całościową koncepcję "smart home" są wyjątkowo intuicyjne w obsłudze, mają niebywale ciekawy i przejrzysty design, a także... pozwalają obniżyć koszty użytkowania lokalu.

Podstawowym założeniem inteligentnego domu jest skupienie przeróżnych urządzeń domowych w jeden system, dzięki czemu możemy jednocześnie wykonywać wiele różnych zadań przeznaczonych dotychczas wyłącznie dla pojedynczych instalacji i urządzeń. Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest.

Klimatyzacja, domofon, urządzenia kontrolujące dostęp do domu, rolety, wentylacja - wszystkie udogodnienia, z których korzystamy na co dzień mogą być automatycznie sterowane, z każdego miejsca w domu i na świecie. Ponadto, w ramach inteligentnego domu i zarządzania wszelkimi systemami, które usprawniają nam codzienne życie pojawiają się też rozwiązania, które coraz bardziej mają nas przybliżyć do świadomego, ekologicznego i oszczędnego życia.

To tak jakby wyobrazić sobie, że w naszym domu pracują osoby 24 godziny na dobę, które kontrolują i pilnują tego, aby w domu panowała odpowiednia temperatura, oświetlenie, a wszystkie głowice w grzejnikach są odpowiednio ustawione. Tak samo działają urządzenia, które automatycznie wyczuwają, jak dostosować się do panujących warunków i jak się zachować, by w domu było przyjemniej. W przypadku chociażby oświetlenia istotnym czynnikiem będzie natężenie światła naturalnego – jeśli na dworze jest ciemno, pochmurno, czujniki wyczują to i samodzielnie włączą dodatkowe lampy. Takich możliwości jest mnóstwo, a z biegiem czasu tych udogodnień powstaje coraz więcej.

Jeden z głównych producentów i specjalistów w dziedzinie automatyki biurowej i domowej, czyli marka FIBARO, ma w swoim "portfolio" także rozwiązania, o których dotychczas w zaciszu domowym nawet nam się nie śniło. Specjalny czujnik tlenku węgla, który alarmuje domowników o zagrożeniu zatruciem czadu, smart gramofon, projektor, wzmacniacz czy magnetowid - dzięki dostępnemu rozwiązaniu FIBARO Smart Implant, wyłącznie za pomocą naszego telefonu jesteśmy w stanie sterować i zarządzać retro urządzeniami w zależności od potrzeb.

Ale po kolei...

Na czym to polega i jak to działa?

Technologia inteligentnego domu to system wysoko zaawansowanych czujników, urządzeń i instalacji oraz zintegrowany z nimi system zarządzania. System ten połączony jest ze wszystkimi urządzeniami, dzięki czemu zamiana, która pojawia się w jednym z nich dociera do pozostałych i jest przez nie natychmiast uwzględniana.

W ramach tak rozwiniętej technologii jesteśmy w stanie sterować inteligentnym domem na odległość za pomocą aplikacji mobilnych lub telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie ułatwia nam również sterowanie urządzeniami także z różnych miejsc w domu. W końcu kto z nas nigdy nie znalazł się w patowej sytuacji, gdy idealnie przygotowany do odpoczynku i emisji swojego ulubionego serialu, został zaskoczony brakiem pilota włączającego telewizor, głośniki, projektor, czy nie miał siły wstać by zasłonić żaluzje.

 fot. materiały prasowe FIBARO fot. materiały prasowe FIBARO

Na tego typu problemy (choć nie tylko!) odpowiadają rozwiązania inteligentnego domu. Jednym z najciekawszych i najlepiej zintegrowanych produktów jest m.in. Smart Implant - propozycja marki FIBARO gdzie za pomocą niewielkiego urządzenia (rozmiarem zbliżonego do pen drive'a) integrujemy je z istniejącym już u nas systemem alarmowym, pomiarowym czy takimi elementami mieszkania jak rolety, okna czy piece. W jednym urządzeniu można zainstalować nawet kilka modułów Smart Implant, które pozostają neutralne dla modyfikowanego sprzętu. Dzięki temu użytkownik będzie mógł z poziomu aplikacji FIBARO w smartfonie zarządzać danym urządzeniem i korzystać z takich opcji jak włączanie/wyłączanie, zmiana głośności lub programu działania czy uruchomienie konkretnej funkcji.

Udogodnienia w każdej dziedzinie

Smart home może zaspokajać potrzeby Polaków w różnych obszarach, głównie takich jak: wygoda, bezpieczeństwo, czy oszczędności. Wśród najciekawszych rozwiązań jest także inteligentny wideodomofon FIBARO Intercom  - intercom może być zamontowany gdziekolwiek w pobliżu drzwi frontowych lub np. bramy wjazdowej na posesję. Jako jedno z niewielu tego typu urządzeń na rynku pozwala na przesyłanie wideo o jakości Full HD oraz z bardzo szerokim kątem widzenia kamery do 180 stopni w perspektywie tzw. rybiego oka. Pozwala to na podgląd i nagrywanie nie tylko osób, które dzwonią do naszych drzwi, ale również rejestrowanie tego, co dzieje się wokół domu lub posesji.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie w pomieszczeniach linii Walli - czyli nowej linii gniazd FIBARO, które umożliwiają wprowadzić spore zmiany, jeśli chodzi o zużycie energii w domu, a co za tym idzie, pozwalają zmniejszyć obciążenie domowego budżetu. Inteligentna część linii Walli daje bardzo zaawansowane możliwości ustawień. Przykładowo – system sam wykryje zmniejszony pobór prądu w jednym z gniazd, np. po wyłączeniu telewizora i wyłączy zasilanie w pozostałych gniazdach w pomieszczeniu, aby zaoszczędzić energię. Dzięki zaawansowanej technologii, w którą wyposażone są poszczególne urządzenia linii gniazd, można mierzyć i analizować zużycie energii.

 fot. materiały prasowe FIBARO fot. materiały prasowe FIBARO

To tylko niektóre z rozwiązań, które możemy stosować w naszym mieszkaniu czy domu, a także w innych miejscach, w których jesteśmy gotowi na znaczne udogodnienia. Wśród dostępnych wariacji na temat ułatwień inteligentnego domu możemy wyróżnić najpopularniejsze:

  • sterowanie ogrzewaniem i wentylacją;
  • sterowanie monitoringiem, alarmem i domofonem oraz wszelkimi urządzeniami, dzięki którym zwiększamy bezpieczeństwo domu i zapobiegamy kradzieżom;
  • sterowanie oświetleniem - nie tylko rozwiązaniami dotyczącymi zasłoniętych żaluzji, ale także natężenia światła w pomieszczeniu, podświetlania obiektów, czy włączania różnych kolorów oświetleń w zależności od pomieszczenia oraz mediami - radiem, telewizją, muzyką;
  • zapobieganie niewidocznym zagrożeniom, jak chociażby zatruciem tlenkiem węgla itp.
Rozwiązań dotyczących inteligentnego jest mnóstwo i powstaje ich coraz więcej. Pomocną w zarządzaniu wszystkimi inteligentnymi technologiami jest nowa aplikacja FIBARO Home Center, czyli centrum dowodzenia inteligentnym domem FIBARO. Główny ekran prezentuje w przejrzysty i intuicyjny sposób podsumowanie sytuacji w domu, w którym zobaczyć można stan alarmu, temperatury, poboru mocy, ruchu, światła, drzwi, okien i rolet, bram oraz włączników. Na tym samym jednym, wygodnym ekranie użytkownik może przejść do ulubionych urządzeń, scen, czy do podsumowania pomieszczeń. Aplikacja zasugeruje także działania na podstawie analizy zwyczajów użytkowania.

 fot. materiały prasowe Fibaro fot. materiały prasowe Fibaro

Smart home - same zalety?

Inteligentny dom to przede wszystkim ogromny, nieoceniony komfort w codziennym korzystaniu z urządzeń. Szeroki zakres działania systemów pozwala nam "ogarnąć" działanie tak wielu instalacji z tak różnych dziedzin często za pomocą jednego kliknięcia, a także z różnych pomieszczeń (i często także poza domem). System dostosowuje się do potrzeb i warunków, jakie chcemy by panowały w danym miejscu np. zdalne zapalanie lamp, sterowanie natężeniem i kolorami światła, możliwy jest także wybór motywu, jaki chcemy, aby "zapanował" w konkretnym pomieszczeniu (w tym możliwość włączenia sceny romantycznej albo relaksacyjnej) i wiele innych.

Smart home to w dużej mierze rozwiązania, które mają nas chronić i zwiększyć nie tylko nasz komfort, ale również bezpieczeństwo. Sytuacje awaryjne i podbramkowe to "specjalność" inteligentnej technologii, która idealnie sprawdzi się nie tylko podczas długich wyjazdów, ale także na co dzień - w czasie naszej nieobecności w domu.

Choć systemy inteligentne nie są tanie (to w zasadzie jedyny problem), jest to inwestycja na przyszłość. Ponadto podstawowe "inteligentne" rozwiązania to wcale nieduże koszty - zacząć można już chociażby od jednego inteligentnego gniazdka, dzięki któremu możemy korzystać już z wielu przydatnych funkcji. Ostatecznie jednak, to właśnie dzięki tej technologii będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach i znacznie obniżyć koszty eksploatacji domu czy mieszkania - np. za pomocą The Heat Controller marki FIBARO, która pozwala na dostosowanie poziomu temperatury do indywidualnych preferencji domowników i czasu, jaki spędzamy w pomieszczeniach. Gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas z domu, nie musimy cały czas utrzymywać temperatury ogrzewania naszego mieszkania na stałym poziomie. Zaplanowany wcześniej program ”Wakacje” pozwoli na zminimalizowanie kosztów ogrzewania. W bardziej zaawansowanych instalacjach możemy również – stosując czujniki ruchu – dostosować temperaturę tak, aby była nieco wyższa tam, gdzie przebywamy, a niższa w pomieszczeniach rzadko przez nas odwiedzanych.

Rosnąca siła

Według najnowszych badań FIBARO, rozwiązania smart home cieszą się dużym zainteresowaniem w naszym kraju – trzech na czterech Polaków chciałoby korzystać z nich w swoich domach. W coraz większej ilości miejsc spotykamy się z technologią smart, która ułatwia życie nie tylko w naszych domach, ale również w innych miejscach.

W Polsce coraz więcej lokali korzysta z tych innowacyjnych udogodnień - jednym z nich jest butikowy hotel Mała Anglia w Sopocie (), który umożliwia klientom korzystanie z nowoczesnych rozwiązań inteligentnego hotelu. Niepowtarzalne, luksusowe wnętrza usprawniono tam technologią smart home - w pokojach znajdują się sterowniki umożliwiające włączanie i wyłączenie oświetlenia za pomocą przycisku, piękną grę świateł, sterowanie klimatyzacją i wentylacją oraz wiele innych.

Już pierwsza styczność z luksusowymi apartamentami daje nam różnorakie możliwości: z jednej strony mamy tu do czynienia z wyrafinowanym, klasycznym stylem w połączeniu z ultranowoczesnością dającą szerokie możliwości odpoczynku i rozrywki na najwyższym poziomie. W każdym pokoju należącym do kompleksu apartamentów Mała Anglia do dyspozycji mamy najnowocześniejszą telewizję (dla tych, którym znudziło się plażowanie jest dostępne nawet PlayStation, dzięki któremu można zagospodarować sobie niejeden wieczór), automatycznie sterowane drzwi prowadzące zarówno do samego pokoju, jak i oddzielające pomieszczenia wewnątrz, niepowtarzalne technologie umożliwiające sterowanie światłem (w tym także tworzenie własnych "momentów" i odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu), klimatyzacją itp.

Mała Anglia zachwyca położeniem (apartamenty położone są około 200 metrów od morza), stylem, obsługą, która wyraża indywidualne podejście do każdego klienta, i który może zadecydować także o pozostałych udogodnieniach dostępnych w ramach usług oferowanych przez hotel. Do dyspozycji gości jest także rozbudowana strefa spa - z basenem, jacuzzi, sauną suchą i parową, której dopełnieniem jest relaksująca muzyka i system specjalnego oświetlenia, czy nawet możliwość skorzystania z elektrycznych samochodów dostępnych dla klientów w celu swobodnego i bezstresowego przemieszczania się po Sopocie (samochody wypożyczane są za darmo dla gości Małej Anglii, a za postój samochodem niepobierane są jakiekolwiek opłaty na terenie miasta).

W niewielu miejscach, tak jak w Małej Anglii można zapoznać się tak dobrze z urządzeniami inteligentnego domu i doświadczyć tego, jak łatwo je obsługiwać. Ten pierwszy kontakt z różnorodnymi udogodnieniami inteligentnego domu sprawia, że z większym zaufaniem można podejść do zainstalowania tego typu urządzeń w swoim mieszkaniu.

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze