1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Ekologia

#NiechZyjePlaneta. Codzienna walka o wspólny dom

(Fot. Creative Travel Projects / Shutterstock)
Kształtując w sobie dobre nawyki, możemy zdziałać naprawdę wiele. Każde, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie. Pandemia spowodowała, że ludzie się zatrzymali, ale przypomniała nam również, jak wiele można zmienić, podejmując wspólny wysiłek. Co każdy z nas możne zrobić już dziś, by pomóc ocalić Ziemię?

Ziemia, planeta ludzi

Nasza planeta woła o pomoc. By uświadomić sobie, jak dalece człowiek przejął kontrolę i panowanie nad Ziemią, wyrządzając przy tym ogrom szkód i (niekiedy nieodwracalnych) zniszczeń – wystarczy spojrzeć na wyniki badań.

Zgodnie ze stanem z 2020 r., ponad ⅓ łącznej wagi wszystkich ziemskich ssaków stanowią już ludzie. Kolejne 60 proc. to zwierzęta, które hodujemy na pokarm. Reszta, uwzględniająca całe bogactwo różnorodności gatunkowej od myszy po zagrożone wyginięciem gepardy czy wieloryby, to zaledwie 4 proc. Ziemia, w dosłownym tego sformułowania znaczeniu, stała się już „planetą człowieka”. Dobra wiadomość jest jednak taka, że to także od naszych działań zależy, czy utrzymamy obecny kurs na katastrofę, czy też zmobilizujemy się do walki o nasz wspólny dom. Innego nie mamy i mieć już nie będziemy.

Niemal każda nasza działalność ma negatywny wpływ na środowisko. Dlatego tak ważne jest, aby wyrabiać nawyki, które pomogą nam ten wpływ ograniczać. I to każdego dnia.

(Fot. Petishe / Shutterstock)

Niech Żyje Planeta!

U podstaw akcji #NiechZyjePlaneta leży przekonanie, że każde, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie. To suma małych kroków przynosi wielką zmianę. Jak wynika z badań, 72 proc. Polaków jest świadomych, że aby uratować planetę, niezbędne jest podjęcie tych działań natychmiast – jednak jedynie połowa z nas wie, co mogłaby w tej sprawie zrobić na własną rękę. Jak się okazuje, możemy zrobić całkiem sporo.

Akcja #NiechZyjePlaneta zachęca do podjęcia wyzwań, które nie tylko uświadamiają i edukują, ale także zawierają gotowe rozwiązania. To polska odsłona globalnej akcji ActNow, która jest inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych zachęcającą do podjęcia dziesięciu wyzwań, takich jak np. zastąpienie kąpieli prysznicem czy wyrobienie nawyku kupowania lokalnych produktów. Zmiana zaledwie paru codziennych czynności może pomóc lepiej chronić naszą planetę, o ile tylko zostanie konsekwentnie wprowadzona przez miliony osób. W skali indywidualnych wyborów wysiłek jest niewielki – a stawka jest najwyższa z możliwych.

(Fot. materiały partnera)

Świadomość ekologiczna to nie tylko pojedyncza decyzja, ale przede wszystkim zdolność do ponawiania namysłu nad tym, co jeszcze można zrobić lepiej. W ramach akcji #NiechZyjePlaneta można nie tylko podjąć wyzwania mające na celu wyrobienie nowych nawyków, ale i poznać swój indywidualny indeks ekologiczny. Udział w Narodowym Teście Ekologicznym umożliwia otrzymanie zestawu spersonalizowanych porad i wskazówek, jak stać się bardziej eko – i jak podjąć tę walkę tu i teraz.

Podejmij wyzwanie dla planety

Sztuką nie jest wiedzieć, lecz działać. W ramach akcji można dołączyć do dziesięciu wyzwań, z których każde pomaga zdobyć wiedzę z danego tematu, nabyć nowe umiejętności oraz skorzystać z gotowego zestawu porad i rozwiązań. To także dostęp do wielu wywiadów ze specjalistami, quizów, infografik oraz ciekawostek, które pomagają utrwalić nabytą wiedzę i motywują do aktywnego działania na rzecz planety.

Na akcję #NiechZyjePlaneta składają się następujące wyzwania:

 • Bierz 5-minutowy prysznic
 • Segreguj odpady
 • Korzystaj z wielorazówek
 • Daj rzeczom drugie życie
 • Ogranicz mięso
 • Nie marnuj jedzenia
 • Kupuj polską żywność
 • Odłącz nieużywane urządzenia
 • Korzystaj z energii odnawialnej
 • Wybieraj ekotransport.

(Fot. materiały partnera)

Udział w niej jest zaproszeniem do podjęcia działań dla dobra Ziemi. Tylko dzięki zaangażowaniu możemy wciąż walczyć o ocalenie naszego jedynego, wspólnego domu.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze