1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia
  4. >
  5. Co oznaczają symbole na kosmetykach naturalnych? Trzy najważniejsze oznaczenia

Co oznaczają symbole na kosmetykach naturalnych? Trzy najważniejsze oznaczenia

Oto trzy najważniejsze symbole, które możemy znaleźć na kosmetykach naturalnych – Vegan Society, Cruelty free and vegan, recykling. (Fot. materiały prasowe)
Od kilku lat coraz chętniej sięgamy po naturalne kosmetyki – to dobry trend przynoszący korzyści zarówno naszej skórze, jak i planecie. Drogeryjne półki z kosmetykami naturalnymi pękają w szwach. Jak nie dać się zwieść marketingowym sztuczkom? Przedstawiamy, czym się kierować, aby dokonać świadomego wyboru.

Kosmetyki naturalne to, zgodnie z definicją, formulacje, które składają się w min. 90 proc. z surowców pochodzenia naturalnego. Warto więc czytać skład i stawiać na producentów, którzy są w stanie podać procentowe użycie surowców roślinnych, a jednocześnie ważne są dla nich właściwości zapewniające wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków.

To jednak nie wszystko. Znaczenie ma także świadomość, jak wygląda proces produkcji i testowania kosmetyku, w co jest zapakowany oraz co dzieje się z nim po wyrzuceniu. Kolejna kwestia to miejsce produkcji. Im krótsza droga transportu, tym mniejszy ślad węglowy – mówi Ewelina Kwit-Betlej, właścicielka polskiej marki Resibo, produkującej kosmetyki naturalne.

Warto więc poznać najważniejsze symbole, którymi posługują się producenci kosmetyków naturalnych. Ich znajomość pozwoli bowiem określić pochodzenie składników, możliwość recyklingu opakowania oraz to, czy były testowane na zwierzętach. Oto trzy najważniejsze symbole, które możemy znaleźć na kosmetykach naturalnych. Z reguły znajdziemy je na tej samej stronie, co opis składu i sposobu użycia produktu.

(Fot. materiały prasowe)

Vegan Society

Znakiem, który na pewno powinien wzbudzić nasze zainteresowanie, jest logo z napisem Vegan ze słonecznikiem. Certyfikat nadawany przez Vegan Society, najstarsze stowarzyszenie wegańskie na świecie, pomaga od 1990 roku rozpoznawać produkty, które są wolne od składników pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to zarówno składu, jak i całego procesu produkcji. Produkty oznaczone tym znakiem nie mogą być również testowane na zwierzętach. To daje pewność, że mamy do czynienia z kosmetykami, które są w pełni wegańskie. Ponadto certyfikat Vegan Society gwarantuje, że produkt jest wolny od składników roślinnych, które pochodzą z upraw genetycznie modyfikowanych (GMO).

Cruelty free and vegan

Kolejnym ważnym znakiem, który można spotkać na kosmetykach jest logo międzynarodowej organizacji People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) z króliczkiem i napisem „cruelty free and vegan”. Cruelty free oznacza „wolne od okrucieństwa” – składniki kosmetyku oraz finalny produkt nie mogą być testowane z udziałem zwierząt, a ich wprowadzenie na rynek nie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Vegan oznacza, że kosmetyki nie posiadają w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.

Te symbole są potwierdzeniem konkretnych działań marki, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Zdobycie certyfikatu takiego jak Vegan Society czy Cruelty free and vegan wcale nie jest proste, ponieważ organizacje, które je przyznają, skrupulatnie badają konkretny produkt i zawarte w nim surowce – dodaje Ewelina Kwit-Betlej.

Recykling

Bardzo ważnym znakiem na kosmetykach jest również symbol określający, że opakowanie nadaje się do recyklingu. To jeden z niezwykle ważnych elementów ochrony środowiska. Jego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Opakowania kosmetyków, które nadają się do ponownego wykorzystania, będą opatrzone symbolem trzech strzałek tworzących trójkąt. Jedyną czynnością, którą musimy wykonać my jako konsumenci, jest włożenie tego opakowania do odpowiedniego kosza – na papier, szkło lub plastik.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze