1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Brawo Kalisz! Czy inne miasta też pójdą w stronę zieleni?

Elewacje domów porośnięte bluszczem przyczyniają się do filtrowania powietrza. (Fot. materiały prasowe miasta Kalisz)
Mieszkańcy Kalisza będą zwolnieni z podatku od nieruchomości, jeśli zazielenią dachy lub elewacje swoich domów. Jest to jedna z proekologicznych inicjatyw władz tego miasta, które mają przygotować je na zmiany klimatyczne.

Prezydent Kalisza zachęca mieszkańców do dbania nie tylko o swoją najbliższą okolicę, ale także o wspólną przestrzeń miejską. Obsadzenie elewacji domów prywatnych i dachów roślinami przyczyni się do poprawy jakości powietrza w całym mieście. Najcenniejsze w produkcji tlenu i filtrowaniu zanieczyszczeń są drzewa, jednak ich nie da się posadzić wszędzie. Za to mniejsze rośliny, takie jak na przykład winobluszcz, świetnie poradzą sobie na mniejszych przestrzeniach, pionowych ścianach i dachach.

Zielone ściany i dachy to dobry sposób na podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą! – wymienia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Oprócz tej inicjatywy, która zostanie wprowadzona w życie od stycznia 2022 roku, Kalisz sukcesywnie realizuje inne projekty proekologiczne – zastępuje kostkę brukową trawnikami i klombami, tworzy nowe skwery, zielone przystanki autobusowe, wysiewa łąki kwietne, dofinansowuje zakup zbiorników na gromadzenie deszczówki, a także montuje domki dla jerzyków i owadów.

Brawo Kalisz!

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze