1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Natura pod parasolem ochronnym Dafi

(Fot. materiały partnera)
Jesień to czas nostalgii. Skłania do różnych przemyśleń, w tym takich, co by było, gdyby zabrakło możliwości obcowania z naturą. By do tego nie doprowadzić, trzeba działać – tak jak marka Dafi.

W 2020 roku marka Dafi nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem MOST, dzięki czemu powstał projekt „Parasol dla Natury”. Jego cel to zbadanie i podjęcie prób ochrony cennych przyrodniczo miejsc w województwie świętokrzyskim oraz edukacja w tym temacie.

Skuteczna ochrona lasów oznacza prewencję i tworzenie terenów objętych ścisłą ochroną, rezerwatów lub parków narodowych. Taka forma daje szansę, by realnie zabezpieczyć cenne przyrodniczo obszary. W związku z tym „Parasol dla Natury” skupia się właśnie na ochronie gatunków zagrożonych wymarciem i ich siedlisk.

Punktem wyjścia projektu była inwentaryzacja wszystkich form życia, jak np. grzyby, porosty, rośliny, bezkręgowce, gady, ptaki, ssaki w określonych miejscach. Dzięki temu można było wyznaczyć tzw. gatunki parasolowe, których ochrona powoduje również ochronę wielu innych przedstawicieli fauny i flory.

Przyrodnicy związani z projektem „Parasol dla Natury” skontrolowali 14 różnych lokalizacji nieobjętych dotąd żadnymi formami ochrony przyrody, z czego 10 zostało przez nich szczegółowo przebadanych. Aż 7 obszarów wskazanych przez przyrodników (w 3 nadleśnictwach) – zostało wyłączonych ze zwykłej gospodarki leśnej, co w praktyce oznacza, że objęto je ochroną na mocy wewnętrznych regulacji Lasów Państwowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ projekt pozwolił wykryć na terenie województwa świętokrzyskiego szereg gatunków bardzo rzadko występujących w Polsce, a także zagrożonych w Europie.

Chociaż „Parasol dla Natury” jest pierwszym projektem przeprowadzonym na tak dużą skalę, to nie jest to jedyna inicjatywa marki Dafi dla lokalnej natury. Marka zapewniła pierwszy butelkomat w Kielcach. Tam też powstał oczyszczający powietrze mural, którego moc filtracji powietrza jest równa mocy 250 drzew! Do tego marka nieustannie rozwija sieć eko-pojemników, do których można wrzucać zużyte filtry do wody oraz posiada milion pszczół, których wkład w bioróżnorodność jest nieoceniony.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze