1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Oszczędność i wydajne gotowanie

Płyty Electrolux wyróżniają się precyzyjnym sterowaniem, które zapewnia najbardziej energooszczędne rozwiązania. (Fot. materiały partnera)
Jak zmienić przyzwyczajenia na takie, które będą przyjazne dla naszego środowiska? Pierwszym krokiem jest świadome podejmowanie codziennych wyborów. A pomóc nam w tym mogą innowacyjne urządzenia AGD, bez których niemal każdy z nas nie wyobraża sobie życia.

W ciągu dnia podejmujemy setki wyborów – tych małych i większych – na przykład dotyczących tego, co zjemy, gdzie zrobimy zakupy, w co się ubierzemy, jaki środek transportu wybierzemy do pracy. To właśnie te najzwyklejsze wybory kształtują nasz prywatny świat, a jednocześnie wywierają ogromny wpływ na planetę, która jest domem naszym i wszystkich przyszłych pokoleń. Faktem jest, że nieustannie rozwijający się przemysł, działania największych przedsiębiorstw świata i wszechobecna konsumpcja w niewyobrażalnym stopniu zatruwają naszą planetę. Jednak każda wielka zmiana zaczyna się od małych kroków i to właśnie na nich powinien się skupić każdy z nas.

W ramach Better Living Program marka Electrolux chce pomóc swoim klientom zmienić codzienne przyzwyczajenia na bardziej przyjazne środowisku. Zbadała więc postawy i wątpliwości konsumentów dotyczące proekologicznych intencji i zachowań związanych między innymi z konsumpcją żywności. W badaniu wzięło udział 9320 respondentów z dziewięciu miast z całego świata.

W części badania związanej z proekologicznym podejściem do żywności 53 proc. respondentów zadeklarowało, że na co dzień stara się praktykować ograniczanie wyrzucania żywności. I choć chęci z ich strony są jasne, istnieje problem z przełożeniem ich na działanie. Aż 32 proc. respondentów chciałoby marnować mniej żywności w domu niż dotychczas. Jednocześnie 60 proc. z nich wyrzuca żywność raz w tygodniu lub częściej. Marka Electrolux dostała więc jasny komunikat – ludzie potrzebują wsparcia i gotowych rozwiązań, które pomogą im zapobiegać marnowaniu żywności. Stworzyła więc innowacyjne urządzenia AGD, które pozwolą urzeczywistnić proekologiczne intencje nas wszystkich.

Płyty indukcyjne Electrolux

Electrolux od wielu lat wyposaża profesjonalne kuchnie na całym świecie w innowacyjne urządzenia AGD. Ściśle współpracuje też z najbardziej postępowymi i uzdolnionymi szefami kuchni, by opracować produkty i technologie, które pozwolą przekraczać kulinarne granice i jednocześnie znaleźć bardziej zrównoważone sposoby na delektowanie się smacznym jedzeniem. Owocem tych prac są między innymi innowacyjne płyty indukcyjne, które sprawdzą się świetnie jako wyposażenie ekologicznej kuchni.

Nadal pokutuje mit, że płyty indukcyjne zużywają szczególnie dużą ilość energii elektrycznej. Electrolux zadbał o to, by ich sprzęty wyróżniały się precyzyjnym sterowaniem, które zapewni najbardziej energooszczędne rozwiązania. Tak powstały płyty indukcyjne, które zużywają 90 proc. wyprodukowanej przez siebie energii. W jaki sposób to się dzieje? Płyty efektywnie wykorzystują pobraną energię do podgrzania naczynia – bez strat na produkcję ciepła poza garnkiem, jak to się zwykle odbywa w przypadku płyt gazowych czy halogenowych. Oszczędność można błyskawicznie zaobserwować przy płaceniu rachunków za energię elektryczną.

Funkcja SenseBoil

Genialną funkcją, w którą zostały wyposażone wybrane płyty Electrolux, jest SenseBoil. Polega ona na automatycznej regulacji temperatury, gdy gotowany na płycie płyn zbliża się do punktu wrzenia. Zmniejsza się wtedy moc grzania, aby podtrzymać powolne gotowanie. W efekcie nic nie „ucieka” z garnków i nie ma mowy o kipieniu. Możemy więc w pełni skupić się na przyrządzaniu pysznych potraw. A energia elektryczna nie jest niepotrzebnie marnowana.

Ciepło resztkowe

Płyty indukcyjne Electrolux umożliwiają też wykorzystywanie ciepła resztkowego, co nie jest możliwe na przykład w przypadku płyt gazowych. Dzieje się to wówczas, gdy płyta nie pobiera już prądu, ale wybrane strefy grzewcze nagrzały się od naczynia, w którym wcześniej przygotowywaliśmy potrawę. Ciepło resztkowe możemy w ekonomiczny sposób wykorzystać do dokończenia gotowania lub podtrzymania ciepła potraw. A umieszczone na płycie wskaźniki ciepła resztkowego dokładnie pokazują, które strefy grzewcze są jeszcze ciepłe, dzięki czemu możemy uniknąć przypadkowego poparzenia, a mycie płyty będzie zawsze bezpieczne.

Eko Timer

To kolejna pozornie banalnie prosta, a jednocześnie niezwykle proekologiczna funkcja, dzięki której ograniczymy zużycie energii do minimum. Eko Timer umożliwia precyzyjne ustawienie czasu pracy poszczególnych pól grzewczych. Płyta automatycznie wyłącza się więc po skończonej pracy, zużywając dokładnie tyle energii, ile jest potrzebne do przygotowania danego posiłku.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze