1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

„Ptasia” płyta na szczycie listy przebojów. Posłuchaj śpiewu ginących gatunków

Fot. iStock
Trele i skrzeki – okazuje się, że tyle może wystarczyć, aby wyprzedzić Abbę czy Mariah Carey. Muzyka „stworzona” przez ptaki dogania nawet płytę Adele, która znajduje się na pierwszym miejscu.

Album „Songs od Disappearance” (co można tłumaczyć jako „Pieśni o znikaniu”) zadebiutował 3 grudnia i znalazł się w pierwszej piątce na ARIA Australian Top 50 Singles Chart (pośród innych albumów). – To absolutnie niesamowite, że wyrzuciłem Michaela Buble, Mariah Carey i całą masę innych naprawdę znanych artystów z pierwszej piątki – powiedział Anthony Albrecht, współtwórca projektu, naukowiec, muzyk, doktorant na Uniwersytecie Karola Darwina, a także współzałożyciel The Bowerbird Collective. – Myślę, że niezwykle ważne jest opowiadanie historii o naturze w sposób, który naprawdę zaangażuje ludzi emocjonalnie.

Ekolog podkreślał, że zaskoczył go sukces, ale nie postawa samych Australijczyków, którzy są coraz bardziej wyczuleni na kryzys środowiskowy.

„Songs od Disappearance” zawiera śpiewy ptaków, które reprezentują 53 najrzadsze gatunki Australii będące na skraju wyginięcia. Można je usłyszeć w utworze tytułowym, zaaranżowanym przez cenioną skrzypaczkę – Simonę Slattery.

Nagrania ptaków to wynik kilkudziesięciu lat pracy Davida Stewarta (Nature Sound), który podróżował po mało dostępnych zakątkach Australii i rejestrował dźwięki dzikiej przyrody. – Niektóre nagrania są tak krótkie, ponieważ czekał on godzinami w buszu, aby usłyszeć ćwierkanie niektórych gatunków – tłumaczył Albrecht.

– Ptaki są oryginalnymi artystami – podkreślił prof. Stephen Garnett z CDU (Charles Darwin University), współtwórca albumu, a także BirdLife Australia (programu, który ma zapobiegać wymieraniu najbardziej zagrożonych gatunków ptaków). – Śpiewają od milionów lat… a teraz odchodzą i jest wiele takich rzeczy, których nie będziemy mieli ze sobą, jeśli czegoś z nimi nie zrobimy.

Trudno się dziwić, że „nietypowy” album przeszedł do historii australijskich list przebojów – to w końcu śpiew rzadkich ptaków zagrożonych wyginięciem.

Jeszcze możemy ich posłuchać…

Dochód ze sprzedaży „Songs od Disappearance” zostanie przeznaczony na działania ochronne BirdLife Australia.

Źródło (w tym źródło cytatów): www.abc.net.au/news

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze