1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia
  4. >
  5. Las pod parasolem

Las pod parasolem

Ochrona i odbudowa lasów może nawet pomóc rozwiązać globalny kryzys klimatyczny. (Fot. iStock)
Ochrona i odbudowa lasów może nawet pomóc rozwiązać globalny kryzys klimatyczny. (Fot. iStock)
Nie od dziś wiadomo, że lasy to samo dobro. Nie tylko działają kojąco na nasze umysły i dotleniają ciała, lecz także oczyszczają atmosferę i chronią nasze zasoby wodne. Ochrona i odbudowa lasów może nawet pomóc rozwiązać globalny kryzys klimatyczny. A co my możemy zrobić, żeby je w tym wesprzeć?

Wydawałoby się, że obszary leśne zajmują bardzo dużą przestrzeń, więc nic im nie zagraża. Jednak każdego roku znika prawie 10 milionów hektarów lasów – a to powoduje zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery nawet o 20 proc. [1].

Jednak nie musimy pozostawać bezczynni.

Co realnie możemy zrobić, aby wspierać lasy?

  • Jedną z głównych przyczyn wylesiania jest komercyjna wycinka drzew. Zwróć uwagę na to, jak korzystasz z papierowych rzeczy, ogranicz je maksymalnie.
  • Chroń lasy przed ogniem – zachowaj rozsądek i uważność w momentach suszy i szczególnego zagrożenia pożarem.
  • Każde nowo posadzone drzewo to sukces. Bierz udział w akcjach propagujących zalesianie gruntów leśnych.
  • Chroń lokalne lasy i dbaj o ich czystość, naciskaj też na lokalne samorządy, aby intensywniej zajmowały się ich kwestią – zarówno długoterminowo, jak i doraźnie. Najbardziej skuteczna ochrona zasobów leśnych to połączenie wysiłków rządu i organizacji pozarządowych, ale zarazem i nas wszystkich.

Parasol dla Natury

W 2020 roku marka Dafi nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem MOST, dzięki czemu powstał projekt „Parasol dla Natury”. Jego celem było zbadanie i podjęcie prób ochrony cennych przyrodniczo miejsc w województwie świętokrzyskim oraz edukacja w tym temacie.

Skuteczna ochrona lasów oznacza prewencję i tworzenie terenów objętych ścisłą ochroną, rezerwatów lub parków narodowych. Taka forma daje szansę, by realnie zabezpieczyć cenne przyrodniczo obszary. W związku z tym „Parasol dla Natury” skupia się właśnie na ochronie gatunków zagrożonych wymarciem i ich siedlisk.

Na stronie parasoldlanatury.pl można wysłuchać rozmów przeprowadzonych przez Agnieszkę Woźniak-Starak oraz Filipa Chajzera z Łukaszem Misiuną, ekspertem ds. zarządzania zasobami przyrody i środowiska, dotyczących projektu badań nad ochroną przyrody „Parasol dla Natury”.

Działania w ramach projektu dały nam szansę wzbogacenia wiedzy o różnorodności biologicznej i wartości przyrodniczej województwa świętokrzyskiego. Odkryliśmy liczne stanowiska gatunków uznanych za rzadko występujące i zagrożone wymarciem – mówi prezes Stowarzyszenia MOST i koordynator projektu „Parasol dla Natury” Łukasz Misiuna. – To wielka frajda móc uczestniczyć w pracach, które zmieniają naszą wiedzę o przyrodzie woj. świętokrzyskiego i Polski. Całą tę pracę i uzyskaną wiedzę chcemy wykorzystać w jednym celu: aby uchronić bezcenne obszary starych lasów i mokradeł. W czasach kryzysu klimatycznego nie ma ważniejszej misji niż chronić wodę, lasy, powietrze i dziką przyrodę. Bez tego nie jest możliwe adaptowanie się do radykalnych przemian o skali globalnej – dodaje.

Ciekawostki i cenne rady mogą poszerzyć naszą wiedzę na temat lasów w Polsce i pomóc w bardziej świadomym działaniu na rzecz planety. Akcja przyniosła już rezultaty.

Gotowi na długi, leśny spacer z ochronnym parasolem? Zatem czas na wysłuchanie podcastów. Zapraszamy!

[1] https://klimada2.ios.gov.pl/chronmy-lasy/; https://www.lasy.gov.pl/pl/nasze-lasy/polskie-lasy; https://dzikiezycie.pl/archiwum/2021/maj-2021/nowy-lad-w-polskich-lasach; www.toppr.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze