1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Codzienne nawyki pomagają klimatowi. Twoje rachunki też mogą być ekologiczne!

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
W oczekiwaniu na zmiany systemowe można łatwo zgubić czas. I choć potrzeba sporo czasu do wyrobienia codziennych, bardziej zrównoważonych dla klimatu nawyków, to nie jest on stracony. Od momentu podjęcia decyzji o zmianie naszych zachowań każde, nawet najdrobniejsze działanie przynosi rezultaty dla środowiska. W działaniach na rzecz ochrony środowiska korzyści są jednak obustronne. W tym artykule poznasz kilka prostych zasad, które pozwolą ci zaoszczędzić na rachunkach, wspierając przy tym ochronę klimatu.

Ekologiczne rachunki, czyli jak oszczędzać

Rachunek za prąd i gaz w 2021 roku zaskoczył wielu i wiele. Z kolei w 2022 roku sytuacja wcale nie będzie lepsza.

Kolejne podwyżki zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki to aż 24 proc. prądu i 54 proc. gazu w górę. Tymczasowe rekompensaty wprowadzane w ramach tarczy antyinflacyjnej mogą nie wydać się dostateczne. Czy to najwyższy czas, by zacząć oszczędzać?

Z pewnością dzięki odpowiedniemu korzystaniu z urządzeń możemy zaoszczędzić na rachunkach w naszym domu. W poradniku EKObiznes stworzonym przez Rachuneo zawarte są wskazówki dla firm dbających o planetę i chcących zaoszczędzić. Porady te jednak można z łatwością zastosować w naszym domu.

EKOporadnik: co warto wiedzieć o sprzętach w naszym domu

W zielonym poradniku Rachuneo czytamy: „W Polsce jest aktualnie około 14 660 919 gospodarstw domowych. Jeżeli w każdym z nich pobór energii ograniczymy o 10 kWh miesięcznie, to w ciągu roku uzbierałoby się 120 kWh. Suma zaoszczędzonego prądu wynosiłaby wtedy 1 759 310 280 kWh, czyli ok. 1,76 TWh. Zakładając, że byłaby to energia produkowana w elektrowniach konwencjonalnych, to emisja CO2 do atmosfery byłaby mniejsza o 12 335,57 t”.

By znaleźć przepis na zielone nawyki, warto najpierw zastanowić się, jakie sprzęty domowe pobierają najwięcej energii elektrycznej. Wpływ na pobór energii elektrycznej ma kilka czynników.

Po pierwsze, rodzaj sprzętu. Stare i zniszczone urządzenia utrudniają oszczędzanie. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup nowych urządzeń, to warto pamiętać o ich klasie energetycznej. Jest ona odpowiedzialna za pobór prądu. Wyższa klasa energetyczna to mniejsze zużycie energii. Na rynku istnieje aktualnie wiele urządzeń energooszczędnych.

Po drugie, moc. Każde urządzenie domowe zawiera informację o swojej mocy. Zapoznaj się z nią przed wyborem odpowiedniego sprzętu. Im większa moc (podawana w W), tym większe zużycie energii. Największą ilość energii elektrycznej pochłaniają: płyta indukcyjna, bojler elektryczny, piekarnik, lodówka oraz zmywarka.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Po trzecie, czas. W zależności od tego, jak często i w jakim trybie korzystamy z urządzeń, możemy ograniczyć pobór energii w naszym domu. Za pośrednictwem odpowiedniego użytkowania czas i moc są w naszych rękach.

Kilka prostych pomysłów na ekologiczne rachunki

Oszczędzając na rachunkach, realizujesz zasadę win-win: wspierasz środowisko i… swój portfel. Poniżej przedstawiamy listę kilku sposobów na zbudowanie zielonych nawyków.

  1. Czuwaj nad czuwaniem zużytej energii! Czy wiesz, że urządzenia w trybia czuwania nadal pobierają energię elektryczną? Pamiętaj o odłączeniu wszystkich urządzeń, gdy ich nie używasz. Możesz także wesprzeć swoją pamięć takimi rozwiązaniami, jak: listwy przepięciowe, zdalne sterowanie zasilaniem czy wyłączniki czasowe.
  2. Bądź eko, korzystając z eko programów! Wiele urządzeń energooszczędnych posiada tryb EKO lub jest zaprojektowanych energooszczędnie, jak np. żarówki czy oświetlenie LED. Jeśli nie masz takich sprzętów w domu, możesz sam i sama „wygenerować” taki tryb. To proste – na przykład nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki czy zamrażarki i dbaj o to, aby drzwi do nich były zamknięte. Dzięki temu unikniesz dodatkowego ochłodzenia urządzeń, które znów pobierają dużo energii.
  3. Używaj tyle, ile potrzebujesz! Zasada zero waste tyczy się nie tylko spożywanych przez nas posiłków. Korzystaj ze sprzętów domowych, kiedy naprawdę ich potrzebujesz. Co możesz zrobić? Włączaj pralkę i zmywarkę, gdy są wypełnione. Przenieś swoje biurko pod okno i jak najdłużej korzystaj ze światła dziennego bez potrzeby włączania dodatkowego oświetlenia. Zagotuj tylko tyle wody w czajniku, ile w rzeczywistości potrzebujesz – więcej wody to dłuższy czas pracy sprzętu i wyższy pobór energii. Korzystaj z mniejszych lampek przy czynnościach niewymagających silnego oświetlenia sufitowego. Im mniej intensywne oświetlenie, tym więcej zaoszczędzonej energii elektrycznej.
  4. Użytkuj roztropnie! Niektóre płyty indukcyjne nadal utrzymują ciepło po wyłączeniu. Jeśli przygotowywany przez ciebie posiłek potrzebuje jeszcze chwili – wyłącz płytę i pozwól dogotować się jedzeniu bez zasilania. Podczas gotowania pamiętaj również o przykrywaniu garnków pokrywką – pozwoli to skrócić czas korzystania ze sprzętu i ograniczy pobór energii. Pamiętaj, że piekarnik działa podobnie do lodówki – zbyt częste otwieranie go wymaga ponownego nagrzania.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej na ekodostawcę

W obliczu ciągłych podwyżek zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i zawarcie nowej umowy są coraz częstsze. Oprócz korzystniejszych dla naszego portfela ofert dostawców są i także i te korzystne dla środowiska. Dzięki zmianie dostawcy twój rachunek za prąd może być niższy i ekologiczny.

Na rynku istnieją dostawcy prądu, którzy swoim klientom i klientkom proponują korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dostawa energii z OZE potwierdzana jest certyfikatem. Taką ofertą jest np. Prąd Eko (Tauron). Przy odpowiedniej zmianie sprzedawcy oprócz zielonej energii czekają na ciebie niższe stawki.

Tylko ? Ta zmiana jest łatwiejsza, niż może ci się wydawać. Możesz to zrobić albo samodzielnie, albo skorzystać z darmowej pomocy konsultanta lub konsultantki Rachuneo – bez wyjścia z domu!

Jeśli po raz pierwszy zmieniasz sprzedawcę energii elektrycznej, to niezbędne jest także podpisanie umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Okres obowiązywania zaczyna się od momentu ustania umowy kompleksowej. Operator systemu dystrybucyjnego nie będzie od ciebie wymagał nowej umowy, jeśli zmieniasz sprzedawcę po raz kolejny. Proces zmiany sprzedawcy może przytłoczyć wieloma formalnościami, ale i w nim nie musisz być sam lub sama. Udzielając pełnomocnictwa do przeprowadzenia procedury, zrobi to dla ciebie nowy sprzedawca lub .

Fotowoltaika, czyli idealny duet ekologii i oszczędności?

Popularność fotowoltaiki rośnie. Nie tylko z powodu potrzeby osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku, lecz także w obliczu nieprzerwanych podwyżek. Korzystanie z darmowej, odnawialnej energii w domu w postaci paneli fotowoltaicznych to najoczywistsza recepta na ekologiczne rachunki.

W ostatnim czasie montaż i formalności związane z instalacją fotowoltaiki są coraz bardziej upraszczane. Istnieją także dofinansowania do inwestycji (np. Program Czyste Powietrze).

Oferty fotowoltaiki możesz sprawdzić za pomocą porównywarki Rachuneo. Konsultanci i konsultantki Rachuneo przeprowadzą cię także przez proces pozyskania dofinansowania do instalacji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze