1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Niezwykłe ubrania ze zwykłych rzeczy – kim jest Nicole McLaughlin?

Nicole McLaughlin twierdzi, że im więcej szczegółów w jednym projekcie, tym lepiej. (Fot. screen @nicolemclaughlin)
Zyskała sławę, tworząc ubrania z upcyklingowanych materiałów. W swoich projektach wykorzystuje nie tylko przedmioty, lecz także… jedzenie, a stylizacjami zaskakuje i – przede wszystkim – uświadamia przed nadmiernym marnotrawstwem i konsumpcjonizmem. Poznajcie Nicole McLaughlin.

Stanik dozujący chusteczki Dove, buty z piłek tenisowych czy mandarynek, bielizna z kieszeniami do przechowywania narzędzi, biustonosz z croissantów czy chlebowy kapelusz to tylko niektóre z jej pomysłów. Nicole McLaughlin to młoda nowojorska projektantka, która zaczynała jako graficzka w jednej z firm odzieżowych. Właśnie tam zetknęła się z nadmiernym marnowaniem materiałów, które tak naprawdę mogłyby zostać ponownie wykorzystane.

Nicole zaczęła zabierać nieużyte próbki do domu i tak narodził się pomysł przerabiania odzieży oraz tworzenia ubrań i dodatków z przedmiotów i produktów, które każdy z nas ma codziennie pod ręką.

Projektantka z Brooklynu zachęca do zastanowienia, czy rzeczy, których chcemy się pozbyć, na pewno już nam się nie przydadzą. W jednym z wywiadów stwierdziła, że ludzie mają ograniczone podejście do tego, jak dana rzecz ma być użyta. I właśnie to podejście Nicole próbuje zmieniać – kurtka nie musi być tylko kurtką, przerobiona może służyć też na przykład za buty.

Około 80 proc. wytwarzanych ubrań trafia na wysypiska lub do spalenia. Możemy temu częściowo zapobiec, kupując mniej i nosząc ubrania dłużej. Albo właśnie przerabiając stare ubrania na nowe – do czego Nicole McLaughlin zainspirowała rzeszę fanów na swoich kanałach społecznościowych.

Projektantka nie sprzedaje swoich projektów – większość z nich ponownie rozkłada na części, by stworzyć z nich coś nowego. Współpracuje jednak z kilkoma markami przy upcyklingowych kolekcjach (np. płaszcz z rękawiczek noszony przez modelkę Kristen McMenamy).

Nicole na każdym kroku zachęca do upcyklingu. „Nie musisz być ekspertem w szyciu, aby móc coś zmienić” – mówi. Wystarczy przejrzeć ubrania, których z jakiegoś powodu nie nosimy, i pomyśleć, jaka przeróbka mogłaby sprawić, żebyśmy włożyli je ponownie.

Jej hobby przekształciło się w karierę, która skupia się na nieustannych poszukiwaniach związanych ze zrównoważoną modą.

Upcykling to przerabianie przedmiotów, które dzięki temu nie tylko nabierają wartości, lecz także stają się unikatowe. Można go uprawiać samemu i nie potrzeba do tego żadnej technologii. To co – próbujecie?

Źródło: cnn.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze